Úvod > bydlení > Tajemství ukryté v polštáři

Tajemství ukryté v polštáři

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: dormeo.cz, Ikea.cz
Tajemství ukryté v polštáři

Když se řekne polštář, vybaví se mi babiččino sofa, na kterém bylo vždycky polštářů více než v průměrně vybaveném obchodě doby minulé. Všechny tvary, velikosti, barvy i materiály pokrývaly celý povrch gauče, a pokud se někdo chtěl posadit, musel si místo doslova vyhrabat. Krásně se v takto upraveném „loži“ lenošilo, vždycky se nějaký polštářek našel na podepření hlavy, zad, rukou, i nožní elevace nebyla problém. Tento model je ale v moderní domácnosti již poněkud přežitý, před kvantitou dáváme přednost kvalitě i zdravotním aspektům. Dnes vás tedy seznámíme s nabídkou na trhu a poradíme, v čem se skrývají jaké výhody.
 
Polštáře plní v našich životech mnoho úloh. Od nejrůznějších dekorativních prvků, až po zajištění pohodlí při nedělní siestě a v neposlední řadě mají na svědomí i kvalitu našeho spánku. Na výběr toho máme opravdu mnoho, vyznat se v různých typech a variantách tak není právě jednoduché.

 

 

Dekorace i pohodlí
Elegantní sedačka s několika dekorativními polštáři působí nejen zajímavěji, ale také útulněji. Při čtení si nelámeme páteř na bočnici, ale podložíme si pohodlně krk, někdo uvítá polštář jako podložku zad či nohou. Také v případě dekorativních polštářů bychom neměli zapomínat na pohodlí, dají se pořídit i různé šikovné tvary, válečky, zkrátka přesně podle našich představ i potřeb. Velký návrat slaví také šití polštářů na míru – v tomto případě si nejen přesně vybereme velikost, která by nám vyhovovala, ale rovněž zvolíme preferovanou výplň a vzhled povlaku. Tato varianta vyjde sice dráž, přesto se vyplatí zejména v případě, že trpíte různými zádovými neduhy.

 

 

Peří, molitan, semínka, kuličky, pěny…
Výplň polštářů je dnes snad stejně rozmanitá, jako vzory na povlacích. Kromě různých molitanových drtí, které se objevují pravděpodobně nejčastěji, máme na výběr z dalších variant výplní:
 
 Polystyrénové kuličky – mikrokuličky jsou vyráběné speciálně jako výplň polštářů, ale také třeba do hraček. Nevýhodou je fakt, že se časem stlačují a jejich objem se zmenšuje, proto jsou k dostání i náhradní balení, kterými si můžeme „povadlé“ polštáře doplnit. „Kuličkové“ polštáře jsou bezvadnou volbou pro relaxační polštáře, na spánek zcela optimální nejsou.
 
 Paměťové pěny - vynikající varianta zejména pro polštáře do postele. Díky jejich speciálním schopnostem se vytvarují přesně podle našich křivek a my se nemusíme nijak kroutit a podkládat dalšími polštáři. Na kvalitním polštáři přitom, hned vedle matrace, závisí kvalita našeho spánku a dobrým výběrem se dá předejít řadě nepříjemných zdravotních obtíží, jako jsou bolesti hlavy (od krční páteře), zad, a další.
 
 Péřové výplně - pokud patříte mezi zastánce starých dobrých osvědčených druhů, pak uvítáte tyto výplně, které opět slaví svůj velký návrat. Podobně jako paměťové pěny se umí přizpůsobovat našemu tělu, platí rovnice – čím jemnější peří, tím kvalitnější (a dražší) polštář. U této varianty nesmíme zapomínat na jednu podstatnou věc, ani ty nejmodernější péřové polštáře nejsou vhodné pro alergiky!

 

 


 
 Duté vlákno – duté vlákno je vyhledávanou variantou výplní zejména u alergiků. Snaží se plnit podobné funkce jako peří, aniž by vyvolávalo nežádoucí reakce. Často se vyskytují polyesterové varianty, existují také směsi bavlny a umělých vláken. Vlákna se upraví do speciálních „vloček“, můžeme si vybrat i mezi mírou naplnění. Výhodou je lehkost a vzdušnost takových polštářů, stejně tak i možnost praní v pračce, nevýhodou naopak skutečnost, že se snadno splácnou a nekopírují páteř, jak by měly.
 
 Semínka, pecky, a jiné přírodniny – velkou novinkou posledních let jsou speciální výplně z přírodních materiálů, jako jsou různá semínka (lněné), pohanka, či třešňové pecky. Všechny tyto polštáře mají jeden velký benefit, dokáží vázat teplo a perfektně se tak hodí k nahřívání. Pro malé děti jsou bezvadné menší polštářky s třešňovými peckami, které se nahřejí na sluníčku nebo i v troubě (ať už mikrovlnné, či klasické) a umí malým špuntům odpomoci například od bolestí bříška. Lněné a pohankové polštáře, které mají jemnější výplň, se dají použít i jako polštáře do postele, opět oceníme jejich schopnost vázat a udržet teplo.

 

 

Povlaky – krása i užitek
U dekorativních polštářů myslíme zejména na to, aby nám hezky ladily s interiérem, a také dbáme na snadnou údržbu. U ložnicových variant volíme kromě estetické stránky věci i funkčnost – existují luxusní povlaky, které obsahují například stříbrné ionty, jež polštáři dodávají lesklý, prestižní vzhled a vysokou odolnost. Povlak se stříbrnými vlákny navíc odpuzuje mikroby a zabraňuje vzniku nepříjemného zápachu. Pokud nebudeme chtít vybírat nic takto „extra“, bude stačit, když se porozhlédneme po povlaku z přírodních materiálů, na kterém se nebudeme potit a také ve vhodné velikosti odpovídající výplni polštáře.

Jak vidíte, výběr polštářů je opravdu pestrý a my bychom ho, zejména v případě polštářů do postele, neměli podceňovat. I když budou finanční výdaje do kvalitního kousku o něco vyšší než u toho obyčejného, investice do našeho zdraví se vždycky vyplatí!

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama