Úvod > bydlení > Bydlení v mansardě

Bydlení v mansardě

Rubrika: Jak bydlí soused    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv redakce, Bravacasa.it, SXC
Bydlení v mansardě

Řeč je o podkrovní místnosti, kterou někteří lidé zaplní vyřazenými věcmi, zatímco jiní ji využijí jako plnohodnotný obytný prostor. Svým obyvatelům totiž tohle bydlení nabízí vzhledem k poloze i dokonalé soukromí a jedinečnou atmosféru. Stejně jako bydlení v běžném bytě, i bydlení v mansardě má své zákonitosti. Pojďme se podívat na ty základní…
 
Vybudovat mansardu není právě jednoduché. Její rekonstrukce totiž vyžaduje velmi pečlivé plánování, a to jak při stavebních činnostech, tak i při závěrečném zařizování vlastního interiéru.  Často je nutné pracovat se sníženými stropy, sklonem střechy, malým prostorem a vestavbami. Co všechno byste tedy měli udělat, aby se vaše mansarda stala místem nejenom obyvatelným, ale současně i místem, kde se budete cítit dobře.

 

 

Vybírejte kvalitní okna
K životu v mansardě jsou absolutně nevyhnutelná střešní a/nebo běžná okna, která umožňují příčné větrání a spoustu světla. Při výběru dbejte hlavně na kvalitu, protože okny nesmí zatékat, měla by se snadno otvírat, zavírat, vzhledem k častému atypickému umístění, a rozhodně byste neměli zapomenout na jejich zastínění, které oceníte především v letních měsících.     

 

 

Pečlivě plánujte úložné prostory
Skříňky, komody a další úložné systémy je vhodné instalovat v částech se sníženým stropem. Takové rozmístění nábytku zajistí bezproblémový pobyt v ostatním prostoru při každodenních aktivitách. Pro další ukládání věcí je rovněž vhodné využít různé vestavěné plochy, niky apod. Podlahová plocha by měla zůstat otevřená, bez jakýchkoli doplňků jako jsou vázy, lampy atd.

 

 

Patro na spaní
Toto je oblíbený způsob řešení místa v mansardě s vysokým stropem. Spodní část se používá jako obytný prostor (jak je vidět na přiložené fotografii) a spací patro pod střechou vytváří pohodlný kout k odpočinku.

 

 

Zredukujte nábytek
Pokud do malých prostor s nízkými stropy nastěhujete hodně nábytku, budete si připadat spíše jako ve skladišti než v interiéru, který z historického hlediska dokonce inspiroval malíře, spisovatele, sochaře…
S nábytkem byste tedy měli v mansardě šetřit, ale naopak vybírat varianty s úložným prostorem, a máme na mysli stolky, lavičky, sedačky apod. Pokud nemáte jiné řešení než postavit nábytek do prostoru, měl by to být prosklený, ideálně volný policový systém propouštějící světlo. V tomto duchu můžete zvolit i posezení. Dobře se budou například vyjímat křesílka z průhledného akrylátu.    

 

 

Venkovní prostor
Podkrovní bydlení často skýtá také další výhodu a tou je venkovní prostor, na kterém se dá vybudovat terasa. Pokud máte takovou možnost, rozhodně se jí nevyhýbejte, a to hlavně proto, že se vám zvětší obytná plocha, kterou budete moci využít nejenom k letnímu posezení, ale také třeba jako letní kuchyni. Pokud terasu zasklíte, prodloužíte si na ní pobyt od časného jara až do pozdního podzimu. Více si o terasách můžete přečíst např. zde

 

 

Moderní přístup
Jenom proto, že žijete v romantické mansardě, to u vás nemusí vypadat jako v prodejně starožitného nábytku. I ,,bydlení na střeše“ si zaslouží moderní interier. Jednoduchý odlehčený design vynikne v takovém prostoru leckdy o mnoho lépe než staré a tvarově složité kousky.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama