Úvod > bydlení > Jak se bydlí v Nizozemí

Jak se bydlí v Nizozemí

Rubrika: Jak bydlí soused    Vyšlo:
Autor:    Foto: Lucie Pilátová, Apartmenttherapy, Trendir
Jak se bydlí v Nizozemí

Nizozemská architektura se v mnohém podobá architektuře skandinávské, nicméně má svá specifika, která nikde jinde neuvidíte. Mezi jinými to jsou pro našince až přehnaně velká okna, která by se leckdy dokonce dala přirovnat k výlohám. Ta navíc bývají ve dne v noci nezakrytá a bohatě ozdobená soškami a uměleckými předměty. Nizozemci totiž tak nějak automaticky respektují soukromí svých sousedů. Velká okna se začínají prosazovat i v našich zeměpisných šířkách, i když zatím spíše na nemovitostech, na něž nejde od sousedů příliš vidět.

 

 

Přejedete-li na východě Nizozemí hranice do Německa, velká okna rázem zmizí (a začínají se objevovat záclony). Stejně tak se (i když o něco pomaleji) taková okna postupně ztrácejí při cestě směrem na jih, do Flander.

 

 

Kvalitní nábytek
Další specialitou Nizozemí je kvalitní nábytek. Historický, zdobený, vyřezávaný, z masivního dřeva - obývací pokoje Holanďanů bývají takového nábytku plné. A znají ho i Češi - vybavení domácnosti z druhé ruky je k nám dováženo nejčastěji právě z Holandska.

 

 

Z pozice Nizozemců se však nejedná o prvoplánovou nostalgii - starý nábytek jsou schopni kombinovat s novými prvky, a vznikají tak interiéry, jež jsou velice originální - tedy přinejmenším v porovnání s interiéry jiných kultur. Nizozemci samotní si v rámci kultury vlastní potrpí spíše na uniformitu – což je stejně jako čistota a jednoduchost architektonických detailů vlastní původní kalvinistické morálce.

 

 

Skromnost a jednoduchost
Protestantská skromnost a jednoduchost se ale často projevuje i navenek - modernistické budovy neoplývají zdobností Prahy nebo Paříže a pozemky domů mají pokud možno co nejpravidelnější tvary. I to, co zbylo z otevřené kulturní krajiny, je upraveno ryze geometricky a čtvercová políčka jsou pro holandský venkov typická.

 

 

Něčím, co v našich podmínkách příliš neznáme (až na některé oblasti Slezska) je vymizení hranice mezi městem a vesnicí. Nizozemí je zkrátka tak hustě osídleno, že na nějaké prostory mezi obcemi často není dostatek místa. Nizozemci tak žijí, velmi zjednodušeně řečeno, v jedné velké vesnici. Vesnici proto, že většina obyvatel bydlí v rodinných domech a spousta z nich žije v malých komunitách, které sdílí dvorky či zahrady a dělí si práci na společných pozemcích. Velký důraz je kladen také na místa setkávání, jako jsou parky a náměstí s lavičkami, dětská hřiště a venkovní posezení u kaváren.

 

 

Vivat squatting
Dalším zajímavým fenoménem, který k Nizozemí nerozlučně patří, je squatting. Squatteři, tedy ti, kteří obsadí prázdnou budovu bez vlastnického práva k ní, zde mají tradici již od 70. a 80. let, kdy postupně obsadili odhadem okolo 100 tisíc neobydlených domů.

 

 

Squatování však bylo loni zakázáno stále konzervativnějšími úřady - od června loňského roku můžete jít v Holandsku za nemožnost prokázání vlastnického práva či nájemní smlouvy k obývanému domu nebo bytu dokonce až na jeden rok do vězení. Liberálnějším Nizozemcům se ovšem takový postup vlády příliš nelíbí. Byla to totiž jedna z posledních svobod, která jim zbyla ze zlatých dekád konce 20. století – mimo jiné tak potichu mizí třeba legální prostituce či marihuana.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama