Úvod > bydlení > Koupelna pro handicapované

Koupelna pro handicapované

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Foto: Momoy, lochness.com, Cordenconstruction, SXC
Koupelna pro handicapované

Dokud je člověk zdravý, ani si neuvědomuje, jaké problémy nastávají tělesně postiženému při používání obyčejné koupelny. Ono docela stačí, když si zlomíte nohu a pár týdnů až měsíců se nemůžete pohybovat tak, jak byste si představovali. Vychytávky pro handicapované pak nepochybně přijdou vhod…
 
Začneme vanou. V současné době se na trhu objevily modely, do nichž se dá přistupovat přes otevírací dvířka. To je jistě příjemná změna pro ty, pro něž je přehození nohy přes okraj běžné vany nadlidským úkolem. Kromě dveří disponuje tento kus sanitární techniky pohodlným sedátkem a madlem pro bezpečné usazení. Těm, kteří milují nadstandard, nabízí výrobce i několik prvků „na přání“, mezi nimiž nechybí bublinková masáž a vířivkový systém ovladatelný přímo ze sedu.

 

 

Ideální dostupnost
Z dalších poznatků, kterými je nutné se při budování koupelny pro tělesně postižené řídit, patří například fakt, že by měla být umístěna v přízemí dostupném z vnějšího terénu bez schodů či v patře, do nějž se dá dostat výtahem. Důležitou podmínkou úspěšného bezbariérového přístupu je vhodné umístění umyvadla a skříněk, ale i takových detailů, jako je košík na mýdlo či polička na šampon a ostatní potřeby pro hygienu. Nejedná se jen o vhodnou výšku, ale u paraplegiků i o vzdálenost jednotlivých prvků od „dojezdového prostoru“ invalidního vozíku.

 

 

Dostatečná velikost
Koupelna by měla být dostatečně velká na to, aby se v ní člověk s vozíkem vytočil a zároveň při tom nemusel trpět klaustrofobickými pocity. Ostatně právě z těchto důvodů jsou většinou prostory s WC pro postižené na benzínových pumpách či v nákupních centrech výrazně větší než ty ostatní.

 

 

Vhodné sanitární prvky
Při vybavení takové koupelny byste se měli orientovat na vhodné sanitární prvky, jako jsou speciální umyvadla, jež jsou velikostně i výškově upravitelná podle konkrétních požadavků a možností jejich budoucího uživatele. Pod některá z umyvadel, která jsou na trhu právě pro svou bezbariérovost, lze zajet vozíkem, a dá se u něj sedět jako u stolu; další jsou uzpůsobena tak, aby mezi nimi a přiléhajícími poličkami nebyl žádný volný prostor či mezera a aby tak drobné předměty, jako je kartáček na zuby či žiletka, neměly kudy spadnout dolů. Zvedání předmětů ze země je pro vozíčkáře stejně nepříjemnou záležitostí jako nutnost se pro ně natahovat do nepřiměřené výšky.

 

 

WC s madly a úchyty
Pro WC platí obdobná pravidla – hlavní je dostupnost z vozíku, pokud možno bez cizí pomoci, a to proto, aby se byl handicapovaný člověk schopen o sebe postarat sám a nebyla tak omezena jeho důstojnost. Důležitá jsou přesně projektovaná madla a úchyty pro snadný přesun z vozíku, vhodná je i kombinace WC a bidetu pro ty, kdo se na vlastních nohou nemohou zvednout.
 
Pozor na dveře
Poslední věcí, na kterou bychom při projektování bezbariérové koupelny měli klást důraz, jsou vstupní dveře. Zaprvé by měly být dostatečně široké (minimálně 80 centimetrů). Ideální jsou dveře posuvné, jež se při průjezdu vozíčkáře schovají do zdi. Pokud zůstanete u klasických dveří, nezapomeňte, že by se měly otevírat směrem ven z koupelny – aby měl kdokoliv do místnosti přístup v případě, že by se handicapovanému uživateli něco stalo.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama