Úvod > bydlení > Technická místnost – malý, ale užitečný prostor

Technická místnost – malý, ale užitečný prostor

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Trendir, blogspot.com, closettailors.com, alicecantrell.com
Technická místnost – malý, ale užitečný prostor

Při koupi či stavbě domu nebo bytu se často podceňuje jeden důležitý aspekt budovy, a sice technická místnost. Víte, k čemu všemu se hodí a jak nám dokáže odlehčit ve vlastní bytové části?
 
Technická místnost bývá často jedním z nejmenších prostorů v domě, a to společně s lodžií, předsíní či odděleným WC. Spousta projektantů na ni při návrhu nové stavby zapomíná – její absenci si uvědomíme většinou až ve chvíli, kdy se stěhujeme „do nového“ – a nemáme kam odložit spoustu sezónně a krátkodobě užitečných věcí.

 

 

Multifunkční prostor
Kromě funkce skladiště zimního oblečení a sportovního vybavení v létě a letního v zimě může technická místnost plnit i další požadavky – může sloužit jako prádelna, žehlírna, odkládací prostor pro vysavač či kuchyňskou techniku a elektroniku, pracovna nebo trucovna pro případ, kdy ve vaší domácnosti právě vládne ,,Itálie“. Záleží jen na vaší fantazii a aktuální potřebě.
 
Technická místnost je asi jediným domácím prostorem, ve kterém nemusíme řešit design (hosty tam pravděpodobně nikdo nezve), ale spíše funkčnost. Pokud stavíte dům a jste ve fázi konzultací s architektem, je vhodné si sepsat seznam toho, k čemu budete takovou místnost využívat a kolik prostoru budete odhadem k jednotlivým předmětům a činnostem potřebovat. Pokud jste omezeni metry čtverečnými a financemi, nestavte ji přehnaně velkou, už kvůli tepelným ztrátám. A v prostorových kompromisech dejte přednost větší koupelně, případné velké prádlo můžete věšet tam.

 

 

Praktičnost
Vaším hlavním krédem by měla být praktičnost. Vše by mělo mít své místo, abyste místo samotné domácí práce netrávili v budoucnu čas hledáním. Kupte si (šikovný kutil si je jistě zvládne vyrobit sám) poličky, odkládací plochy, úložné prostory. Pro věci, které používáte alespoň jednou týdně, byste měli zvolit prostor snadno dostupný, snowboard nebo lyže můžete odložit třeba až do police u stropu.
 
Jednou z hlavních funkcí technické místnosti je asi praní a žehlení prádla – tedy zejména pro ty z vás, kdo můžete využít luxusu dostatečně velkého prostoru. Plánujete-li sušičku (a ta se občas opravdu hodí, zejména v zimě), kupte si ji oddělenou od pračky – tzv. „komba“ jsou většinou neefektivní, a to nejen co se týče spotřeby vody a elektrické energie. V případě nedostatku místa můžete oddělenou sušičku umístit pomocí speciálního nástavce na pračku (viz náš článek o sušičkách ). Máte-li tu možnost, naplánujte prádelnu oddělenou alespoň dvěma zdmi od místností, ve kterých budete spát – budete tak moci nechat pračku zapnutou i v noci.

 

 

I technická místnost může vypadat hezky
A pro ty, kteří nechtějí skvělý design jenom kvůli návštěvě příbuzných a známých, ale hlavně kvůli sobě samým, doporučíme podívat se na internetu po společnostech, které se specializují na design takových místností. Zachce-li se vám praktického a na pohled pěkného sektorového nábytku, masivního stolu pro žehlení a dalších chuťovek, máte možnost. Jenom si připravte trochu více financí.
 
Ale co byste pro smyslově příjemný prostor určený k veskrze nepříjemné domácí práci neudělali. Zejména pokud se ho rozhodnete využít pro poslední dvě z námi nabízených možností – jako pracovnu či trucovnu. Není nad nedělně odpolední kafíčko a knížku někde, kde vás zaručeně nikdo nebude rušit.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama