Úvod > bydlení > Na čerstvou kytičku, máme doma vázičku

Na čerstvou kytičku, máme doma vázičku

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: eod.cz, lagartija.cz, Ikea
Na čerstvou kytičku, máme doma vázičku

Zatímco přes zimu jsou řezané květiny v interiéru spíše vzácností, v jarních dnech s přibývajícími slunečními paprsky se mohou stát každodenním doplňkem. Čerstvé květiny dodají bytu svěžest, krásně vypadají, voní a mohou být i harmonickým prvkem. Aby kytice či jednotlivé květiny náležitě vynikly, je potřeba vybrat jim tu správnou vázu. Co trh s vázami nabízí a na co dávat při výběru pozor? Poradíme vám…

 
Dodnes si živě pamatuji úlek mé aristokratické matky, která s bolestí na duši sledovala, jak květiny, jež mi donesla k prozáření mé nové domácnosti, ukládám do zavařovací lahve. Z jejích úst tehdy vypadlo vyděšené – „Vy nemáte vázu?“ a znělo to tónem, jako by zjistila, že nemáme splachovací toaletu. Měla pravdu, i sebekrásnější puget bez té správné vázy prostě nevynikne….

 

 

Jakou vybrat
Než se vydáte do obchodů na průzkum trhu s vázami, měli byste si ujasnit, s jakými květinami přicházíte do styku nejčastěji. Nemá cenu se nechat zlákat na báječné vázy, které pojmou i třicet růží, když největší dosavadní kytice u vás doma čítala pět tulipánů. Pokud zrovna nejste vášniví floristé, mohli byste si vystačit s nějakými třemi, čtyřmi kousky univerzálních váziček. Jednu užší na jednokusovou květinu, pak buclatější na běžné pugety, malou vázičku třeba na sněženky, konvalinky a pak jednu vyšší, bytelnější vázu například na vysokou lilii. Z čeho lze vybírat…

 

 

Vázy ze skla
Mezi nejčastější varianty váz patří právě ty skleněné. Na výběr jsou nejrůznější velikosti, tvary, barvy, i vzory váz. Vázy ze skla působí v interiéru jednoduše, elegantně a v případě průhledných variant se do nich hodí prakticky všechny barevné kombinace květin. U skleněných volíme raději ty z pevnějšího skla, extrémně křehké sice vypadají velmi jemně a něžně, ale při sebemenší neopatrnosti se mohou rozbít. Zajímavě působí různé atypické tvary, případně i plastické dekorace na samotném skle.
  
V případě malovaného/barveného skla musíme volit správné druhy kombinací květin. Pokud například budeme mít vázu červené barvy, určitě by nám v ní nevynikly sytě rudé růže, naopak krásně a romanticky budou působit bílé chryzantémy či žluté tulipány.

 

 

Keramika/porcelán
Keramické vázy patří rovněž mezi oblíbené druhy. Pozor si u nich musíme dát na křehkost – snadno se mohou poškodit a váza s odloupnutou glazurou už moc parády nenadělá. Opět existují různě barevné kombinace i dekory a stejně jako u skla platí, že pokud zvolíme vázu barevnou, květiny je lepší vybírat pouze v jedné barvě, která ladí se vzorem. V případě porcelánu působí velmi luxusně bílá varianta, na výběr jsou i různé atypické tvary, které mohou dodat interiéru šarm.

 

 

Nerez i v dekoraci
Nerezové varianty v decentním provedení působí elegantně (například úzká vázička na jednu květinu) a mají jednu nespornou výhodu – jsou nerozbitné. Díky své univerzální barvě se dají snadno kombinovat s nejrůznějšími květinami. Mají však i nevýhodu – v případě větší velikosti by mohly působit poněkud hrubým dojmem a také na nich snadno ulpívají otisky prstů.

 

 

Rady a tipy na závěr
 Vysoké vázy vybírejte s rozšířenou základnou, aby se zabránilo možnosti převrácení. Nenechte se unést jen tvary a barvami, ale zkuste si danou vázu představit s květinou. Od věci nejsou ani vázy s protiskluzovým dnem, které brání nechtěnému posunu.
 Vázy vybírejte vždy s vizí nejběžnějších květin, které si pořizujete, či dostáváte. Ačkoliv se vám mohou líbit barevné kombinace, nezapomínejte na fakt, že vás pak budou limitovat při výběru samotných květin.
 Zapomeňte na přehnané vzory na vázách – kromě faktu, že by v nich květiny mohly zapadnout, by se vám také takové vázy nemusely hodit k interiéru a celek by pak místo svěže, vypadal poněkud neuspořádaně. I u váz platí, že v jednoduchosti je krása.
 Vázy nenechávejte umístěné v průvanu – zaprvé by z toho nemusely jásat samotné květiny a za druhé by mohlo dojít k převrhnutí a zbytečné další práci navíc.
 Kreativní nadšenci si mohou vyrobit originální kousek sami s pomocí například zajímavé lahve od vína a barev na sklo pro jednoduché zdobení. Kromě dobrého pocitu z šikovných rukou tak získáte i nepochybně zajímavý unikát…
 Dbejte na častou výměnu vody, kromě nepříjemného zápachu z tlejících stonků květin předejdete i nevzhledným pruhům, které jdou poměrně špatně umýt. K běžnému mytí váz jsou vhodné houbičky na tyči určené pro mytí lahví.


Mohlo by se hodit


reklama