Úvod > bydlení > Bydlení na lodi

Bydlení na lodi

Rubrika: Jak bydlí soused    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, freshome, 4.bp.blogspot.com, furniturefashion.com
Bydlení na lodi

Již Jirotkův slavný Saturnin věděl, že bydlení na lodi má svá pozitiva – a proto svého pána na jeden hausbót přestěhoval. Pro bydlení na lodích však lze využít nejen hausbóty, ale i jachty, plachetnice či vyřazené armádní nebo výletní lodě – ve všech těchto typech plavidel lidé bydlí.
 
Stěžejní výhoda bydlení v lodi spočívá v tom, že nemusíte shánět pozemek pro stavbu domu – stačí si jen pronajmout kotviště v nějakém říčním či mořském přístavu. S tím souvisí i další fakt, kterým je mnohem příjemnější stěhování. Pokud svůj hausbót zrovna nezaparkujete v jihočeském rybníčku, stačí jenom vytáhnout kotvu a odplout třeba do jiného státu.

 

 

Zvyknete-li si na povětšinou poněkud stísněné prostory jednotlivých místností, můžete užívat specifického druhu bydlení, který by vám jistě mnozí záviděli. „Střecha“ plovoucího obydlí, tedy paluba, slouží jako přirozená terasa, na níž můžete ve slunných dnech relaxovat. Pracujete tzv. „z domu“? Pak můžete palubu, samozřejmě pokud neprší, využít i jako velice příjemnou kancelář.

 

 

Nevíte-li, co můžete od bydlení na lodi očekávat, zkuste si u nějaké specializované agentury na dovolené nějakou lodičku vypůjčit. Pokud jste ještě na lodi nebydleli, asi vás zpočátku znejistí houpání, které v „běžném“ domě nezažijete a ze kterého vám zpočátku možná bude lehce nevolno. Po pár dnech si ovšem na houpání zvyknete natolik, že už ho ani nebudete vnímat a naopak se pod vámi začne houpat pevná zem, zajdete-li si na procházku či nakoupit.

 

 

Na západě a severu Evropy je bydlení na lodi docela běžnou záležitostí. Přímo ve městech, jako je Stockholm či Hamburk „parkují“ lodě, jejichž majitelé v nich trvale či sezónně bydlí. Loď pro tyto lidi obvykle plní roli ideálního letního bytu. U nás si oblibu vybudovalo „chalupaření“ na lodích zakotvených na některé z mnoha českých přehrad.

 

 

Možná si lámete hlavu nad tím, jak pro loď zajistit základní inženýrské sítě. Elektřinu a vodu si obvykle připojíte (samozřejmě za odpovídající poplatek) přímo v přístavu. Kanalizaci k lodi samozřejmě připojit nelze a splašky nemůžete jen tak vypouštět do vody (jak by to pak v okolí vypadalo), proto se na obytných lodích nachází septik, který si jednou za čas musíte nechat vyvézt. Nebo použijete chemické WC, což je ale o něco komplikovanější, nemá totiž takovou kapacitu jako žumpa.

 

 

Z byrokratických záležitostí je nejdůležitější registrace (evidence) plavidla a jeho následné pravidelné technické prohlídky. Pokud se chystáte s vaším plovoucím bydlištěm přesunout do zahraničí, budete k tomu potřebovat i mezinárodní osvědčení pro rekreační plavidla. Dalším potřebným dokladem je doklad způsobilosti k vedení plavidla. Ten je nutný pro všechny lodě s vlastním strojním pohonem nad 4 kW, s celkovou plochou plachet nad 12 metrů čtverečných nebo celkovou hmotností nad 1000 kg.
 
Předpokládáme, že loď určená k bydlení bude překračovat minimálně jeden z uvedených parametrů, takže se bez dokladu způsobilosti neobejdete. Bližší informace o všech osvědčeních (jak osob, tak plavidel) vám podá Státní plavební správa, což je orgán spadající pod Ministerstvo dopravy.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama