Úvod > bydlení > Posaďte se

Posaďte se

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Fatboy, Pěkný-nábytek.cz, Ikea
Posaďte se

Vybrat si vhodnou židli, stoličku, sedátko… není vždy tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Ukážeme vám na co si dát při nákupu pozor a jak se v pestré nabídce snáze orientovat.
 
Se sezením je spjata řada oblíbených činností a koníčků – jídlo, kreslení, četba, ruční práce a také nečinná relaxace na pohodlném gauči, kterou občas potřebuje každý z nás! I proto je pohodlné posezení velmi důležité, a to jak po relaxační, tak i zdravotní stránce. Na co všechno si tedy můžeme sednout…

 

 

V kuchyni za stolem
Kuchyňské židle tvoří velmi specifickou kategorii. U těchto židlí kromě pohodlí dbáme také na praktičnost – židle by měla být omyvatelná, zejména pokud jsou v domácnosti malé děti či domácí mazlíčci. Pokud si potrpíme na měkké povrchy, rozhodně zvolíme raději podsedáky, které se dají vyprat, než polstrování, z něhož budeme složitě dolovat každý flíček od marmelády nebo vylité kakao. Z materiálů dobře poslouží upravené dřevo, které lze ihned po ušpinění otřít vlhkým hadříkem. Fandové plastu ocení moderní design židlí, vhodný i do interiéru.
 
V případě, že máme v kuchyni či kuchyňském koutě bar, bezvadně poslouží také barové židle typické svou delší nožkou. Ačkoliv tyto židle původně nebyly určeny k dlouhému vysedávání, i u nich dnes můžeme vybrat pohodlné varianty. Základem je kvalitní, komfortní sedák a také opěrka pro nožky.

 

 

Kancelář
Ať se nám to líbí nebo ne, velkou část dne tráví většina z nás na kancelářské židli. Tomu by měl odpovídat i její výběr. Kvalitní opěra zad, ergonomie, správná výška, ale také volba materiálu – to vše umí pobyt v kanceláři nejen zpříjemnit, ale také ozdravit. Velmi se osvědčily různé přírodní materiály, v létě oceníte např. zádové průduchy, které umožní tělu dýchat i ve velkých parnech. Důslední byste měli být zejména při výběru „pracovních“ židlí pro děti!

 

 

Relax
Představy o pořádném relaxačním sedánku se různí, někteří preferují obyčejnou židli, jiní se choulí v křesle, další se neobejde bez pořádného ,,houpání“, či speciálního vaku. Kde se nám tedy bude dobře odpočívat:
 
 Křeslo – oblíbený kousek nábytku, ideální místo pro sledování televize, četbu, poslech hudby, nebo zkrátka jen odpočinek. Bývají součástí setu se sedačkou, ale dají se koupit i samostatně jako například relaxační místo do dětského pokoje, třeba i s možností rozložení, což uvítají starší děti v případě návštěvy kamarádů. Materiály bychom měli volit tzv. bezúdržbové, případně s možností výměny potahu.

 

 

 Houpací křeslo – trh nabízí řadu variant, od klasického proutěného, až po dřevěná křesla s houpací spodní částí, závěsné houpačky, a další. U klasického proutěného křesla doporučujeme nechat si na něj ušít potah, jednak nás nebude proutí tlačit a pak také můžeme potahem doladit souhru s celým interiérem.

 

 

 Vaky – hitem posledních let jsou nejrůznější sedací vaky či pytle. Tento nadmíru pohodlný a dokonale relaxační doplněk se umí, díky drobné sypké výplni, dokonale přizpůsobit křivkám našeho těla. Opět se vyplatí si připlatit a vybrat alespoň svrchní přírodní materiály – ať už kůži či pevné tkaniny. Nicméně existují i varianty s přírodní výplní. Co se týká údržby, nezapomeňte u látkových typů prozkoumat, zda se dá potah svléknout a vyprat, u kožených variant je nutné o vaky pečovat stejně jako o jakýkoli jiný nábytek z kůže. Na vaku se dá nejenom sedět, ale některé jsou vhodné i pro příležitostné ležení.

 

 

Kromě všech těchto typů existují také speciální sedáky, tzv. bobky, které ocení všichni milovníci minimalistického stylu. Skvěle se hodí do pokojíků pro teenagery nebo jako doplňkové posezení.

 

 

Jak vidíte, míst, na která lze pohodlně usadit naše pozadí je opravdu dostatek, teď už jen vyzkoušet si, která „sedátka“ by vyhovovala právě nám a vyrazit na osobní průzkum trhu. Stejně jako u většiny kusů nábytku do domácnosti, i zde se vyplatí si danou věc vyzkoušet osobně na vlastní… no však víte…


Mohlo by se hodit


reklama