Úvod > bydlení > Budiž světlo

Budiž světlo

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: archdaily.com, designer-lights.com
Budiž světlo

Kam sluneční světlo v našich domovech svými paprsky nedosáhne, tam ho musíme zastoupit světlem umělým. Všichni dobře víme, jak je světlo pro naši práci, náladu, ale především zdraví důležité, pojďme se tedy podívat na základní pravidla, jak správně nahradit či doplnit sluneční světlo umělým osvětlením.

 

 

Sluneční světlo je jeden z nejdůležitějších přírodních prvků v našich domovech, svými paprsky ovlivňuje nejen naši náladu a pohodu, ale i pracovní výkonnost a zdravotní stav.
Jeho nedostatek u nás způsobuje útlum a podrážděnost. Slunce však nedosáhne všude a také nesvítí pořád, je tedy třeba ho nahradit umělým.

 

 

Nebojte se umělého světla
Sluneční světlo je nahrazováno umělým v době, kdy nejsou světelné podmínky zrovna dvakrát ideální, například při zvýšené oblačnosti, či v zimních měsících, kdy jsou dny krátké. V řadě našich domovů však nastává v otázce světla problém i za optimálních venkovních podmínek, ať už se jedná o historické stavby, které mají například menší okna a široké zdi, nebo o domy, u nichž není nejvhodnější orientace na světové strany, či jim něco stíní, nebo se zkratka jedná o místnosti bez oken. Za těchto okolností je potřeba sluneční světlo doplnit.

 

 

Další moment, kdy na scénu přichází umělé osvětlení, je samozřejmě večer a noc. Za ideálního stavu bychom správně měli umělé světlo využívat právě ve chvíli, kdy přichází tma. Umělé osvětlení však musí splňovat technické i hygienické požadavky, odpovídat jak kvalitou, tak kvantitou parametrům pro vytvoření zrakové pohody. U umělého osvětlení musíme uvažovat jak nad jeho intenzitou, tak nad jeho umístěním, nasměrováním či odstínem světla dle barevného spektra. Každý z těchto aspektů má vliv na celkové působení osvětlení na člověka.

 

 

Jak používat osvětlení
Intenzita světla je velice důležitým prvkem, s vyšší intenzitou se místnost stává přehlednější a prostornější. Jsou však místa, kde je přílišné osvětlení na škodu. Vyšší intenzita světla je důležitá především v místnostech, kde se aktivněji pohybujeme, pracujeme, nebo kde jde o naši bezpečnost, tedy například v kuchyních, kancelářích, pracovnách, koupelnách, dílnách a z hlediska bezpečnosti třeba na schodištích. 
 
V těchto prostorách by se mělo používat přímé osvětlení, tedy světlo, které přímo ze zdroje dopadá na pracovní plochu či podlahu. Naopak v místnostech, kde odpočíváme, jako jsou obývací pokoje či ložnice můžeme užít tlumené světlo a to jak odražené (odráží se o stěnu či strop), tak klidně i rozptýlené.

 

 

Světlo zkvalitní bydlení
Kvalita světla a jeho umístění případně nasměrování má také velký vliv na kvalitu bydlení. Pokud vás světlo bude oslňovat, budete podráždění. Stejně tak bude-li světlo blikat, či vám na místa, kde potřebujete pracovat a soustředit se, budou dopadat stíny. Pozornost bychom měli také věnovat kontaktu svítidel a obrazovek ať už počítačů či televizí. Na druhou stranu se nebojte odraženého světla. Například světla orientovaná do stropu vám krom navození určité intimity, opticky zvýší nízké stropy.

 

 

Každá činnost má své určité nároky na světlo, je to dáno fyzikálními vlastnostmi oka a jeho schopností vnímat různé podněty za různé intenzity světla. Když zběžně nahlédneme do norem pro umělé osvětlení, vyčteme, že místnosti s přístupem přírodního světla by měly mít 50 až 100 luxů umělého osvětlení, o to vyšší je hranice pro místnost bez oken, tedy 200 až 500 luxů.
 
Konkrétněji třeba pro místa určená pro studium a psaní platí 300 až 500 luxů, v kuchyních bychom měli mít luxů minimálně 100 a v jídelnách by optimálně mělo být kolem 200 luxů. Pro představu běžná žárovka má rozsah 300 luxů.

 

 

Čím svítit
Další důležitou otázkou jsou světelné zdroje, tedy žárovky, zářivky a jim podobné. Na trhu je jich v dnešní době obrovské množství a to s různou barevností světla dle spektra či s různou spotřebou energie. Mezi nejpoužívanější stále patři klasické žárovky, díky své přijatelné pořizovací ceně, ačkoli jsou nejméně energeticky úsporné. Na druhou stranu jsou však schopny vytvořit příjemné hřejivé teplo domova. Zvláštním typem žárovek jsou žárovky halogenové, které jsou výrazně výkonnější, což se logicky odráží na jejich ceně.
 
Další velkou skupinou jsou zářivky, které se označují jako chladné. Nevyzařují teplo a i barva světla je poněkud studená. Do obytných prostor se tedy příliš nedoporučují, maximálně třeba nad pracovní plochy typu kuchyňská linka či dílna.

 

 

Krása světla

Umělé osvětlení má ještě jednu naprosto neopomenutelnou funkci. A to funkci estetickou. Každé svítidlo se může stát korunovačním klenotem prostoru stejně jako jej srazit k zemi. Není vůbec snadné najít tu správnou lampu na správné místo. Svítidla se stala otázkou designu a pořizují se za horentní sumy. Je potřeba hledat, porovnávat, vybírat a věnovat tomu určitý čas.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama