Úvod > bydlení > Jak nehromadit zbytečnosti

Jak nehromadit zbytečnosti

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 4
Autor:    FOTO LIBOR HAJSKÝ
Jak nehromadit zbytečnosti

Když Kateřina potkala svého budoucího manžela, vypadalo to, že se nejspíš odstěhuje za ním do Anglie. Pak ale její partner stále více podnikal v Praze, založil dopravně-inženýrskou firmu, a dospěl k závěru, že by rád zkusil žít tady. Rozhodl se tedy prodat ve Velké Británii společnost a natrvalo se usídlit v České republice. Zbývalo jen sehnat a zařídit byt.

Základní požadavky byly jasné: žádné sídliště a panelák, ale také žádné centrum, kde nenajdete zeleň a možnost v  klidu   se  projít.   Zavrženo   bylo i bydlení za Prahou. V Anglii dojížděl John do práce tři hodiny a to opakovat nechtěl. Zvláště když rád jezdí tramvají a líbí se mu v Praze síť veřejné dopravy, která v Londýně v této podobě neexistuje.

NOČNÍ ROZHODNUTÍ
„První typ nevyšel," vzpomíná Kateřina: „Sice už byla složená záloha, ale prodej manželovy společnosti se protahoval a tak z toho sešlo. Bylo však z mnoha důvodů složité získat zpátky zálohové peníze, a tak nám lidé, s nimiž jsme měli smlouvu, zkusili sehnat jinou půdu." Jednou pozdě večer pak manželé navštívily činžák na pomezí Žižkova a Vinohrad. „ Hrubá stavba měla hotové příčky, vývody, všude visely dráty, podlahy žádné, byla tma, ale to, co jsme viděli, nás zaujalo, prostor lákal," pokračuje Kateřina. „Jestli se ti to líbí," řekl manžel, „tak to bereme. Udělej s tím, co chceš, je to na tobě."
Možná rozhodlo i to, že v Praze 3 chodila Kateřina do školy a blízké okolí dobře znala. Možná, spíš určitě, to byla výzva. Měření sil. V každém případě té únorové noci na manželovu nabídku přistoupila. A ještě siji opepřila rozhodnutím, že hotový byt bude překvapením k manželovým narozeninám. Na dotažení stavby do pohodlného a funkčního bydlení si tak sama dobrovolně nalinkovala dva měsíce.

NA ČESKÉ FIRMY SI NESTĚŽUJI
Dům, ve kterém John v Anglii bydlel, vypadal jako... Jako anglický dům. Hodně zaplněný, spoustu drobností, mnoho stylů dohromady. „Známe se pět let a tak jsem věděla, že manžel akceptuje i jiný styl," říká Kateřina: „Měla jsem volnou ruku a rozhodla jsem se pro velké odlehčení. Nechtěla jsem shánět architekta a dlouze konzultovat, chtěla jsem naplňovat svoje představy, ne přijímat názory někoho druhého. Navíc jsem byla poněkud v časovém stressu, nejen kvůli narozeninám, ale také proto, že jsme měli výpověď z pronájmu."
Měla štěstí na firmu Renix, která prostor dodělávala stavebně. „Pan Toman, stavbyvedoucí firmy, byl precizní," říká Kateřina. „S příčkami -tak jak byly, jsem souhlasila. Místo původního klasického balkonu jsem ale chtěla zimní zahradu. Muselo se tedy zastřešovat, bourat dveře. Získali jsme příjemný prostor pro stolování, všechno báječně klaplo. Stejně tak s ostatními dodavateli. Jen s koupelnou byly problémy. Pořád se něco dováželo z Plzně, pořád něco chybělo. Stavba se kvůli tomu protáhla o čtrnáct dní."

BANKOVNÍ BRZDY
Vida. Čekala jsem velké nářky na české dodavatele a kvalitu stavebních prací, ale nic takového. Jediné, co Kateřina (a zvlášť pak Angličan John) těžko vydýchává, jsou naše banky: „Když potřebujete ve Velké Británii hypotéku,jdete, řeknete, co chcete koupit, doložíte příjem a oni vám půjčí. A obvykle ještě sami přidají na něco do bytu (cca deset tisíc). Po roce můžete splácení navýšit, když se na to cítíte. Tam všichni vědí, že konkurence je obrovská a snaží se vyhovět. Tady předkládáte pracovní smlouvy, spoustu dokumentů, máte občas pocit, že jste na obtíž. Když budeme chtít splátky navýšit, musíme prokazovat, že na to máme! Banky tu nesmírně velkoryse staví, dávají na odiv svoje bohatství, ale směrem ke klientovi to ideální není a asi ještě dlouho nebude. On sije český klient také sám musí vychovat, nenechat si nic líbit." Podobné je to podle Johna a Kateřiny i se stavěním. Člověk musí vědět co chce, mít jasný rozpočet a žádat slevy. To je při větší zakázce samozřejmá věc a proto se také vyplatí dodavatele „nedrobit", najít si solidní firmu, která toho dokáže zajistit víc. Oba si shodně myslí, že v tom ještě český člověk moc chodit neumí, a že ve falešné představě, jak šetří, mnohdy zbytečně tratí.

SKLO, NEREZ, DŘEVO
Bylo jasné, že právě tyto materiály mají oba manželé rádi, a tím směrem se také Kateřina vydala.V kuchyni nenajdete žádné obkladačky,jen již zmíněné materiály - sklo za pracovní i varnou plochou se objevilo na radu architekta a hladká plocha beze spár nejen skvěle vypadá, ale i se lépe udržuje. Na podlaze je kamenná dlažba, při jejímž řezání se pokladači pěkně zapotili.Výsledný dojem je ale dokonalý, kámen, která najdete i v koupelně, v zimě kumuluje teplo a v létě zase chladí, což je na půdě vždycky příjemné. Ostatní podlahové plochy pokrývá dřevo. Původní představa o dřevěných podlahách byla zcela kobercůprostá, nakonec se v chladném podzimu v obývacím pokoji objevil aspoň jeden nepálský ručně vázaný z vlny a hedvábí.
Kuchyni dodala společnost z Českých Budějovic (Italia Interiér — Design) která dováží veškeré kuchyňské vybavení z Itálie, ale jak se ukázalo, dokáže obstarat i jiný italský nábytek, a tak podle přání a návrhu Kateřiny vybavila i další místnosti v bytě. Dodala do vstupní haly skříň na míru, i kryt na topení, který si navrhla majitelka, vybavila obě ložnice v podkroví. Rovněž sedací soupravu a konferenční stolek v obývacím pokoji dodali českobudějovičtí, stejně jako skleněné regály se železnou konstrukcí.
Také osvětlení celého bytu řešila jedna společnost (Ateh). „V obýváku je všechno do čtverce," říká Kateřina, „čtverec je méně obvyklý tvar proti klasickému kulatému." Pro potvrzení geometrie navrhla Kateřina do předsíně čtvercové skleněné hodiny, také kryt na topení pod hodinami je podle jejího návrhu, a i úchyty u skříně vyměnila za čtvercové. Nicméně, proti kulatému tvaru Kateřina nic nemá, míní, že i on má svoje kouzlo, a tak místnost kuchyňskou rozjasňují kulaté světelné zdroje.

ZABYDLOVÁNÍ
John překvapení k narozeninám opravdu dostal. Ale zateplování bytu pokračovalo ještě nějakou dobu po nastěhování. Schodiště do patra už bylo hotové oné únorové noci, mělo dřevěný obklad a černý nátěr. Černá robustní konstrukce vypadala tvrdě, chladně, opticky uzavírala prostor.Vše se proměnilo, když schodiště dostalo nátěr stříbřenkou. „Stříbřenku jsme si oblíbili, blíží se pohledově nerezu, který v bytě hodně je, a pomohla nám sjednotit nedořešené prostory," vysvětluje Kateřina. Nátěr dostaly nejen schody, ale také vstupní dveře, šatní skříň proti nim zase byla opatřena zrcadly, aby se poměrně malý prostor opticky zvětšil. Celý dolní obytný prostor je volně otevřený, dveřmi je opatřená pouze koupelna. (I dveře mají čtvercový emblém, aby se zachovala zvolená geometrie). Hladká bílá stěna před obývacím prostorem byla ozdobena dvěma držáky Zack.
A protože jde o držáky na víno, dekorují stěnu elegantní láhve s lákavým obsahem. „Máme oba víno rádi," usmívá se Kateřina, „tak proč by nemohlo i zdobit. Rychle se vyměňuje a pokud bychom je chtěli uskladnit, za schody je malá vinotéka." Na první pohled je jasné, že v tomto bytě má všechno svůj smysl, místo, zeje tu jen to, co oba manželé potřebují k pohodlí. „Volila jsem otevřený prostor úmyslně," vysvětluje autorka bytu: „Když je všude na všechno vidět, nesvádí vás to k hromadění věcí a také nemůže dojít k míchání stylů. Mám jen jednu nepřehlédnutelnou slabost — kytky." Více než stovka zelených rostlin se opravdu přehlédnout nedá. Dodávají tomuto uměřenému, promyšlenému a puristickému bytu trochu rozmarnou dimenzi. A také starost: „Když chceme jet na dovolenou, je opravdu těžké najít někoho, kdo by byl ochotný chodit zalévat. V létě vypijí moje kytičky
asi čtyřicet litrů vody denně. Ale přece se jich nevzdám." Ještě mě při loučení zajímá, co bude dělat Kateřina teď, když je byt do detailu propracovaný, hotový. Nebude sejí po zařizování stýskat? A dočkám se pořádného překvapení: „Už jsme to s manželem probírali a uvažujeme o tom, že byt prodáme. Líbil by se nám větší, a tak se právě rozhlížíme."
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama