Úvod > bydlení > Jak se bydlí na řeckém Tinosu

Jak se bydlí na řeckém Tinosu

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: HDF/ Yiorgos Kordakis
Jak se bydlí na řeckém Tinosu

Řeklo by se ospalá díra, kde se zastavil čas. Na druhou stranu představuje řecký ostrov Tinos, ležící v Kykládském souostroví, vše, co hledáme zejména během letní dovolené: klid, pohodu, uvolněnost…  A přesně takový je i prázdninový dům řecké designérky Marilyn Katsaris.
 
Autoři stavby, řecké architektonické sdružení Zege, v jeho pojetí respektovali a současně zachytili krásu a jednoduchost každodenního místního života. Dům vznikl sloučením dvou samostatných domků prostřednictvím malebné verandy. Stojí na kopci, a tak nejenom okolí, ale i výhledy do dáli doslova berou dech. Tady končí svět a vy se ocitáte v pomyslném nebi… nebo alespoň do té míry, kam vaše oči dohlédnou. 

 

 

Vnější architektura splývá s pravidly a vyvážeností typických rezidenčních ostrovních forem. Najdete tu holubníky, jako připomínku na doby, kdy zde Benátčané založili chov holubů, z nichž některé jsou dodnes využívány jako kůlny, jiné, větší, si místní dokonce přestavěli na obydlí. Jako typický příklad pak lze označit zakřivené stavby a odkryté kamenné formace.

 

 

Interiér domu se sestává ze dvou staveb a celkem 250 m2 obytného prostoru, z něhož má jeden dům tři podlaží a další pouze dvě. Stavba působí uvolněným, otevřeným a svěžím dojmem, jak je pro zdejší architekturu příznačné. Vnitřní část nabízí sice jednoduchost, ale i přesto dokonalé pohodlí. V otevřeném prostoru má vše své místo a ten je vybaven pouze nezbytnými kousky nábytku, evokujícími uvolněnost a pohodu. 
 
Atmosféra prázdninového interiéru, jenž je dílem majitelky, řecké designérky Marilyn Katsaris, zde dýchá doslova na každém kroku. Tady zapomenete na všechna městská pravidla a nebudete se trápit tím, kde se můžete natáhnout k odpočinku a kde nikoli…

 

 

Nikde nenajdete žádné ostré hrany, dokonce ani v konstrukčních detailech schodišť. V celém domě je minimum nábytku. I přesto nechybí vše, co je třeba k pohodlnému odpočinku. Je to dáno tím, že designerka pracovala s nikami, vestavěnými policemi i prostory, které jí nabídlo spojení dvou mimoúrovňových objektů. Tam všude se schovalo kuchyňské vybavení, oblečení, knihy, apod…

 

 

Klasické i historizující elementy jako například tento lustr či zrcadla v obývacím prostoru, pocházející z roku 1930, se nesou napříč celou residencí.  S tím kontrastují - v tomto případě jednoduše obílené zdi a letitý stůl s oprýskanou lavicí.

 

 

Monoblok bílé barvy rozbíjí jemně modrý strop, který je jakousi reminiscencí na zdejší věčně modré nebe a všeobjímající moře. Velká pohodlná sedačka v zemitých tónech s dřevěným stolem kotví onu nikdy nekončící touhu vzlétnout k oblakům do jedinečně přímé atmosféry přitahující svou nekomplikovanou čistotou.

 

 

V domě je několik koupelen, všechny jsou vymalované v různých barvách inspirovaných okolní přírodou, barevné spektrum se nese od jasně modré až po pískové odstíny.

 

 

Kuchyňské přístroje svými zaoblenými tvary evokují padesátá léta minulého století. Tím je dosaženo kontinuity mezi základním stavebním pojetím a interiérem.

 

 

Atmosféra ložnice se vrací do časů, kdy se večerní čtení odehrávalo při petrolejové lampě. Pro větší pohodlí ale samozřejmě nesmí chybět praktická svítidla a stropní větrák.

 

 

Minimalistické interiéry působí mnohem větším dojmem díky absenci ohromné spousty věcí, které jsme si zvykli používat. A jaké z toho plyne ponaučení? Život může být stále civilizovaný, i když bude jednodušší, než si dokážeme připustit…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama