Úvod > bydlení > Jak na domácí zmrzlinu

Jak na domácí zmrzlinu

Rubrika: V kuchyni…    Vyšlo:
Autor:    Foto: Cuisinart, Delonghi, Ariete Disney, SXC, Depositphotos
Jak na domácí zmrzlinu

Rozličných typů pomocníků do kuchyně lze na trhu zakoupit velké množství. Co ale ocení zejména děti (a nejen ony), je relativní novinka, která v našich zeměpisných šířkách teprve získává své místo na slunci – zmrzlinovač. Dobrou a osvěžující zmrzlinu si totiž v letních měsících můžete nachystat přímo doma – a není to vůbec nic složitého.

 

 

Tedy – slovo „novinka“ je v tomto případě velice relativní. První ruční zmrzlinovače vznikly již v roce 1847, kdy je vynalezla Američanka Nancy Johnson, která prodala práva k jejich prodeji obchodníkovi Youngovi, jenž je následně prodával pod názvem „Johnsonovy mrazničky“. Tak tedy v globálním měřítku o novinku nejde. Nicméně u nás se zmrzlinovače, alespoň ty domácí, stávají oblíbenými až v posledních letech.

 

 

Z čeho lze vybírat
Nejprve si rozdělme zmrzlinovače na několik základních druhů. Zaprvé dělíme tyto přístroje podle toho, zda směs pro zmrzlinu musíme míchat ručně, či zda nám s tím pomůže elektrický motor. Dále si můžeme vybrat zmrzlinovač podle toho, zda směs zmrazí sám či mu s tím musíme pomoci předmrazením v chladničce či použitím nějaké mrazící ingredience.

 

 

Podle čeho se také rozhodovat
Přístroj na tvorbu zmrzliny, u nějž se vyžaduje předmrazení, je samozřejmě nepoměrně levnější – lze ho koupit již za pár stovek. Naopak profesionální zařízení samomrazící pomocí kompresoru jsou i desetkrát či vícekrát dražší. U nich je ale výhodou, že máte kýžený produkt hotový za chvíli a nemusíte čekat třeba do druhého dne, než se vám přístroj namrazí. Při koupi tedy záleží hlavně na tom, jak často se chystáte zmrzlinu připravovat. A kolik máte místa ve spíži – samomrazící zmrzlinovač je totiž na v poměru k tomu levnějšímu mnohem větší.
 
Princip předmrazovacího zařízení je takový, že se mezi dvěma stěnami jeho mísy nachází tekutina, která se zmrazí pod bod mrazu vody. Poté se mísa se směsí zmrzliny hodí do samotného zmrzlinovače, kde za stálého míchání tuhne.

 

 

Součást robota
Samozřejmě čas od času objevíte zmrzlinovač nikoli jako samostatný stroj, nýbrž jako součást (příslušenství) ke kuchyňskému robotu. Plánujete-li koupi robota, pak si zjistěte, zda k němu dostanete právě zmrzlinovač, někdy se bude hodit. Někdy koupíte i dvojité zařízení, třeba zmrzlinovač s jogurtovačem.
 
Hledejte kvalitu
Nekvalitní přístroj pak poznáte podle toho, že výsledná zmrzlina obsahuje ledové krystalky, které bývají často i bez chuti. Je dobré projít si internetová fóra týkající se tématu a zde zjistit, které zmrzlinovače na českém trhu „stojí za to“ a kterým je naopak potřeba se velkým obloukem vyhnout.

 

 

Do zmrzlinovače lze zakoupit tekuté zmrzlinové směsi, které známe od pouličních zmrzlinářů. Ostatně, jenom málo z nich dnes vyrábí svoje zmrzliny „svépomocí“. Ostatní ve velkém nakupují právě průmyslově vyráběné směsi. Na internetu však najdete i tipy a recepty na zaručeně domácí zmrzlinu, která většinou vyjde levněji a hlavně neobsahuje žádné konzervanty. Mezi hlavní ingredience patří smetana a tvaroh, což následně zkombinujete s libovolným, nejlépe doma vypěstovaným ovocem (jahody, třešně, maliny, angrešt - podle aktuální sezóny, dostupnosti a chuti).
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama