Úvod > bydlení > Jak vyzrát na nepotřebné věci

Jak vyzrát na nepotřebné věci

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, OC Šestka
Jak vyzrát na nepotřebné věci

Také máte až neuvěřitelnou schopnost sbírat všemožné „poklady“ a zavalovat byt nahromaděnými zbytečnostmi? Od vzpomínek z dovolených, přes další drobnosti typu dárečky od přátel, až po skříně plné oblečení, které vám není a už nejspíš nebude… Blížící se konec léta je ideální čas, jak skoncovat s nepotřebnými věcmi, případně je co nejefektivněji zužitkovat. Poradíme vám jak na to!

 

 

Harampádí, kterým já osobně naplňuji naše obydlí, má několik specifických sekcí. Patří mezi něj například sektor ,,papírování“, v němž hromadím účtenky, které léty ztratily tiskařskou barvu, dále se zde nachází oddělení drobností, jež nelze vyhodit, protože mi je daroval někdo milý, následuje retro okénko s hračkami po mně a velkou samostatnou kapitolu tvoří narvaná skříň s velkou částí „do toho zhubnu“. Čas od času je ale třeba se zapřít a některé poklady vyslat do světa, pak tedy nastává ono mírně opravené nerudovské – ,,kam s nimi“…

 

 

Šatní skříně
Pravidelnou inventuru skříně bychom měli dělat alespoň jedenkrát ročně. Všechny věci, na které jsme celý rok ani nesáhli, jsou adepty k vyřazení, o oblečení, které jsme nosili na střední škole a které pobývá v sekci „do toho zhubnu“ ani nemluvě. Skvělým řešením jsou výměnné obchody mezi přítelkyněmi, kdy můžete jednou za čas uspořádat hromadné prohlížení vyřazených kousků a oblečení/doplňky/kabelky si mezi sebou prohodit. Pokud nemáte srdce vyhodit kousky, které se nechytly ani na této „burze“, existuje řada sběrných kontejnerů.
 
Například v pražském centru Šestka je celoročně přistaven červený kontejner Armády spásy, u kterého je zaručeno, že se oblečení opravdu dostane do rukou potřebným. Kromě oblečení můžete takto ,,věnovat“ i obuv, kterou už nenosíte. Nejenom, že si provětráte skříně, ale ještě vás bude hřát dobrý pocit, že jste udělali dobrý skutek.

 

 

Věci po dětech, hračky, atd…
Dupačky, košilky i první botičky vašich dětí ve vás nepochybně rozdmychávají něžně zasněné vzpomínky i po letech, přesto je nelze donekonečna přeskládávat z místa na místo. Nabídněte zásoby kamarádům rodičům, vy získáte volné prostory a odložené oblečky další využití. S hračkami je to podobné. Zapomeňte na argumenty, že s vyřazenými autíčky či panenkami si budou hrát děti vašich dětí.
 
Pokud jsou v pořádku, byla by škoda je vyhodit do popelnice, ale určitě s nimi uděláte radost dětem v dětském domově či v čekárně dětského lékaře.

 

 

Drobnosti, vázičky, poškozené poklady
Pro většinu lidí představuje vyřazení takových věcí značný problém. Ke každé uschované drobnosti totiž míváme určitý vztah či citovou vazbu. Nepěkně přezdobená vázička je památka na babičku, hromada olámaných mušlí připomíná první prázdniny u moře, zašlý prstýnek z pouti zase vzpomínku na první lásku, a tak bychom mohli pokračovat. Proces „vyčištění“ bytu od podobných lapačů prachu by tedy měl probíhat podle následujících kroků:
 
 Rozbité, či poškozené věci rovnou vyhodíme. 
 VIP upomínkové předměty, ke kterým máme silnou vazbu a opravdu se jich nedokážeme zbavit, naskládáme do krabice a uložíme.
 Funkční, nerozbité, ale nevhodné kusy můžeme buď nabídnout známým, zda by se jim nehodily např. na chalupu, případně se dají tyto věci odnést do různých Diakonií, kde si je za směšné částky mohou pořídit sociálně slabší spoluobčané. 

 

 

,,Papírování“
Pokud máte tendenci ukrývat po šuplíkách staré nečitelné paragony, výpisy z účtů od doby, kdy jste měli svůj první účet, či podací lístky, které mezitím několikrát změnily tvář, pak vězte, že i v této oblasti se vyplatí občasné protřídění. Běžné paragony má cenu schovávat jen po dobu platné reklamační doby, tedy většinou dva roky, výpisy z účtů, složenky, atd. stačí schovávat po dobu tří let. Nejdelší dobu, po kterou se vyplatí si schovávat důležité ,,papíry“, jsou dokumenty týkající se daní, tam se doporučuje uschovávat vše i po dobu 6 let.


 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama