Úvod > bydlení > Jak bydlí moderní neandrtálec

Jak bydlí moderní neandrtálec

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Buildlicious
Jak bydlí moderní neandrtálec

Jakkoliv můžeme být zhýčkaní výdobytky moderní civilizace, v každém z nás zřejmě stále dřímá pravěký jeskynní člověk. Francouzský designér Alexander de Betak svého vnitřního neandrtálce objevil přibližně před deseti roky, kdy začal plánovat neuvěřitelnou stavbu, v níž se snoubí surové prvky kamenné jeskyně s moderním vybavením a technologiemi 21. století. Podívejte se, jak se plní pravěký sen.
 
Rodinná ,,jeskyně" proslulého 42letého módního návrháře, jehož práce je spojena se světovými značkami jako Victoria's Secret, Dior nebo Rodarte, dnes stojí v jedné z přímořských vesnic v oblasti Tramuntana na španělském ostrově Mallorca. Jak říká sám Alexander de Betak, výběr vhodného místa pro výstavbu netradičního domu trval přes pět let, a vzhledem k úžasnému výhledu na Středozemní moře a okolní přírodu nutno podotknout, že čekání přineslo růže.
 
Vkusně provedený exteriér na první pohled nepůsobí přímo ohromujícím dojmem, neboť je návrh domu přizpůsoben mallorské tradici kamenných zdí a nazeleno natřených dveří a okenic. Návštěvníkům padá čelist až při překročení přírodního neopracovaného kamenného prahu a pohledu na důmyslně propracovaný, leč surový, na první pohled neuhlazený a přesto útulný vzhled sugerující dojem nefalšované pravěké sluje.

 

 

Při vstupu do hlavní společenské místnosti, obývacího pokoje, můžete plnými doušky nasát přírodní atmosféru, jíž de Betak dosáhl využitím nerovné kamenné podlahy, popraskanými stropními trámy z nepříliš opracovaného dřeva a jednoduchými stoličkami, jež působí spíše jako nedodělaná práce dřevorubce nežli pohodlné posezení. Hromada ledabyle poházených béžových polštářů představující skalní útvar perfektně ladí k okolním materiálům a svádí k lenošivému nicnedělání.

 

 

Pohled do jedné z ložnic pro hosty ukazuje nápadité překlenutí rozdílných výškových úrovní pokojů prostřednictvím zašpičatěného kamene přirozeně vystupujícího z hladké podlahy. O dobovou dekoraci se stará proutěný koš s bambusovými tyčemi a stropní závěsy ze síťoviny.

 

 

Chodba vedoucí do dalšího obytného pokoje prozrazuje de Betakovo nadšení pro využití elektrických žárovek různých tvarů a provedení (ve své pařížské kanceláři jich má dle vlastních slov přes 300). Za povšimnutí stojí také záměrně nedbale tvarovaná polička na knihy a několikaúrovňový strop.

 

 

Opravdovou harmonii protikladu pak představují doplňky jako je například dokovací stanice pro mobilní telefon iPhone vyvedená z jednoho kusu kamene.

 

 

Pravěké kuchyni dominuje podlouhlý dřevěný stůl s nerovnými hranami a několik prostých tvrdých lavic. Při zkoumavějším pohledu si můžete povšimnout všech detailů, jako jsou například kamenné poličky na pravé stěně či stylové rohové umyvadlo. Chybí zde už pouze Fred a Barney ze seriálu Flintstones.

 

 

Takřka k dokonalosti jsou dovedeny i dětské postele ztvárněné formou menších jeskyněk vytesaných do bílé stěny.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama