Úvod > bydlení > Praktické zastínění – japonské stěny

Praktické zastínění – japonské stěny

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: AZinterier.sk, Isotra.cz, Styltex.cz, Sunselection.cz, Rolsrols.cz
Praktické zastínění – japonské stěny

Mnoho z vás jistě slyšelo o japonských stěnách. Díky jejich původu a tedy i názvu se však mnoho lidí stále obává použití ,,japonek" u sebe doma, což je škoda.

 

 

V podstatě jde o alternativu ke klasickým roletkám a žaluziím. Je to příjemná náhrada nařasených záclon, které se do moderních interiérů příliš nehodí. Do takových prostor potřebujeme něco jednoduchého, decentního a samozřejmě funkčního.

 

 

Japonské stěny se vyrábějí na míru. Proto je třeba prostor zaměřit a určit počet panelů. Jejich šíře se pohybuje cca od 60 do 100 cm, ale není to žádné dogma. Systém je také velmi jednoduchý: látka se neskládá, neroluje, ale zasouvá za sebe. Celé kouzlo se skrývá v horní liště, kde je ukryta kolejnice se dvěma až devíti řadami. Do kolejnice se pak na jezdce velmi jednoduše připevní látka pomocí suchého zipu. Aby byla látka pěkně napnutá, je v dolní části látkových panelů zasunuto do tunýlku závaží – úzká kovová tyčka.
 
Panely se ovládají ručně, provázkem nebo tyčkou. Lze použít i dálkové ovládání s motorkem. Horní lištu lze připevnit do stěny i do stropu, nejčastěji bývá v bílé barvě, aby co nejméně rušila.

 

 

Jak již bylo řečeno, japonské stěny se dělají na míru. To znamená, že si lze vybrat jakýkoliv materiál od lehkých jednobarevných propustních látek, přes vzorované, vyšívané, s potiskem až po velmi zdobné, které budou dominovat interiéru. Také je možné použít rýžový papír, který je oboustranně chráněn laminováním. Další možností je ratan, bambus, rákos, ale i poloprůhledný dekor akrylát a podobně. 

 

 

Japonské stěny nemusí mít jen funkci zastínění. Dají se využít i jako předělení velkého prostoru. Hodí se nejen do soukromích, ale i veřejných interiérů.

 

 

Výhodou je také spotřeba textilu. Protože není látka řasena, je spotřeba oproti běžným záclonám téměř poloviční. Zmínit bychom měli i snadnou údržbu. Mechanickou část není třeba nijak speciálně řešit. Textilní prvky se čistí dle použitého materiálu, ideálně vypráním.  Nemusíte čekat, až textil uschne. Stačí jej pověsit ještě za mokra zpět na lištu.
 
Roletové látky mají antistatickou úpravu pro odpuzování prachu a lze je čistit vysavačem nebo suchým hadrem. V případě, že vás motiv na japonských stěnách omrzí, není nic jednodušší než si pořídit pouze nové textilní panely.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama