Úvod > bydlení > Komfortní sprchování s termostatickou baterií

Komfortní sprchování s termostatickou baterií

Rubrika: Koupelna    Vyšlo:
Autor:    Foto: hezkekoupelny.cz, raf.cz, St.Rubinetterie, Alpi Rubinetterie, SXC
Komfortní sprchování s termostatickou baterií

Jistě znáte ten frustrující pocit, kdy ve sprchovém koutě marně otáčíte pákou či kohoutky vodovodní baterie a bez výsledku se snažíte najít správnou teplotu vody. Poté, co zbytečně odteče několik litrů, konečně naleznete optimální stav, abyste za několik minut zjistili, že vlivem teplotní roztažnosti tlak teplé vody poklesl, začíná vám být zima a opět se zoufale sápete po páce či kohoutcích. Takže, co s tím…
 
V domácnostech se v poslední době stále více začíná uplatňovat elegantní řešení v podobě termostatických baterií. Za cenu okolo tří tisíc korun vám toto zařízení nabídne komfortní ovládání a především nekolísající tlak a teplotu vody.

 

 

Díky pojistce se neopaříte
Termostatickou baterii si může do koupelny či kuchyně nainstalovat prakticky kdokoliv, rozhraní pro připojení k potrubím je totiž stejné, jako u současně nejpoužívanějších pákových či kohoutkových řešení (v podstatě se jedná pouze o rozteč a průměry vodovodních potrubí). Hlavní předností tohoto zařízení je možnost regulovat tlak i teplotu vody zvlášť. Na kohoutku určeném k nastavení teploty naleznete číselnou stupnici pokrývající rozsah dosažitelných hodnot.
 
Samozřejmostí je taktéž bezpečnostní pojistka, jež často vymezuje hranici 37 °C. Pakliže si přejete tuto teplotu překročit, musíte pojistku odjistit (většinou stiskem) a při dalším otáčení ovládací prvky běžně vykazují zvýšený odpor. Použití baterie je tudíž vhodné například i pro děti. Taktéž osoby se sníženou manipulační schopností jistě ovládání ocení, neboť je ve srovnání s pákami či kohoutky snazší.

 

 

Nahlédněme pod pokličku
Existuje několik variant technického řešení regulace teploty a tlaku vody, jež se liší v rychlosti reakci na teplotní změnu a rozptylem odchylky. Použitá technologie je zpravidla u každého výrobce mírně odlišná, avšak většinou se setkáte s použitím bimetalového či kapalinového termostatu nebo dokonce speciálního vosku, jenž rychle reaguje na teplotní výkyvy. Často se setkáte použitím šoupátka umístěného mezi dvěma pružinami, jehož posunem do strany (realizovaného šroubovým otáčením kohoutku) se zvyšuje průtok jednoho přívodu a současně snižuje průtok přívodu druhého pro dosažení požadované teploty.

 

 

Baterie šetří spotřebu vody
Mezi jednoznačné výhody termostatických baterií patří snížení spotřeby vody, neboť není třeba metodou ,,pokus omyl" zdlouhavě nastavovat správnou teplotu vody a čekat na její ustálení, a již výše zmíněný komfort ovládání. Na druhou stranu potřebují baterie pro správnou funkci stálý a nekolísající přísun teplé vody tak, aby mohly nastavenou teplotu udržet. Nejlépe bude termostatická baterie fungovat v domácnostech využívajících bojlery s předehřátou vodou, či v obydlích zásobovaných teplou vodou z centrální teplárny.
 
Další nepříjemnou skutečností je vyšší pořizovací cena, jež se v závislosti na kvalitě provedení pohybuje mezi 2 000 až dokonce 6 000 Kč (nebo i více). Pakliže však tolerujete vyšší počáteční náklady, investované peníze se právě díky výše zmíněnému šetření vody mohou po určité době vrátit.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama