Úvod > bydlení > Odpočívejte v pokoji

Odpočívejte v pokoji

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 5
Autor:    foto archiv autora
Odpočívejte v pokoji

Každý je nazývá jinak - někdo vás pozve na pohovku, jiný na sofa, další relaxuje na gauči nebo otomanu, vy byste raději zvolili divan nebo hned celou sedací soupravu, ale všichni od nich očekávají to samé - pohodlí a příjemný vzhled.

Hlavním  předpokladem   zdravého sezení je správné ergonomické řešení opěradla a sedáku, případně i područek.V každé pohovce bychom se měli cítit naprosto pohodlně, výška sezení by měla umožnit, abychom se celou plochou chodidla dotýkali podlahy. Îádná ze svalových skupin těla nesmí trpět nadměrným napětím, ale neměla by být ani v příliš ochablé pozici. Ne vždy nás ale baví sedět způsobně a zdravě, občas se rádi jen tak povalujeme a lenošíme — a tomu by měl odpovídat i výběr sedacího nábytku a potahového materiálu - tedy měl by něco vydržet.

DO PRAČKY?
Potahový materiál, ať už látka nebo kůže, by měl být dostatečně prodyšný, příjemný na dotek a z hlediska hygieny nejlépe snímatelný a pratelný. Tento luxus - potah jednoduše stáhnout a hodit do pračky — oceníte zejména, máte-li doma malé děti nebo psa či kočku.Vypraný potah se osvědčuje natahovat na pohovku ještě trochu vlhký, lépe si „sedne" a manipulace s ním je mnohem snazší.
Snadno snímatelné potahy mají ještě jednu výhodu — když vás barevný motiv omrzí,nemusíte hned měnit celou sedací soupravu, stačí obměnit potah. Snímatelnost textilního čalounění je již běžnou samozřejmostí téměř u každé pohovky. Při jejím výběru je právě tato vlastnost často rozhodující, zvláště, pokud se vám líbí světlé odstíny sedaček. Některé potahové látky, kromě toho, že jsou snímatelné a pratelné, jsou navíc ještě odolné vůči tekutinám i ohni.

JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT?
Trvanlivost pohovky, tedy aby zůstala po dlouhou dobu krásná a zachovala si svůj tvar, závisí především na kvalitě potahového materiálu. Než se pro některou rozhodnete, poraďte se důkladně s prodejcem. Měl by vám o všech vlastnostech potahového materiálu říci co nejvíce a pomoci vám s výběrem. Měli byste také vědět, že výrobce většinou poskytuje několikaletou záruku na barevnou stálost, ošoupání nebo roztrhání. Při výběru sedačky nespěchejte, představte si ji na konkrétním místě v bytě, zvažte, jestli se hodí k závěsům, nábytku nebo koberci. K minimalistickým tvarům pohovek se doporučuje spíše bílá, krémová, banánová, olivová nebo šedá barva, klasickým tvarům s kovovými nožičkami sluší nejlépe černá, antracitová nebo čokoládová. Chcete-li vytvořit dominantní efekt, který zvýrazní interiér, zvolte rozhodně barevnější odstíny, například červenou, oranžovou, teple žlutou nebo květinový potah a podobně.

KAM MÍŘÍ TRENDY?
Móda minimalisticky strohých interiérů ovlivnila i vzhled pohovek a materiál, z něhož jsou vyrobeny. Převládají jednoduché elegantní tvary a potahové materiály, jako je bavlna a kůže, objevují se i prvky z kovu a hliníku. Nelze však říci, že by nabídka na trhu byla jednostranně zaměřena, firmy se snaží vyjít vstříc širokému spektru zákazníků — pohovky jsou měkčí a barevnější, vrací se květinové vzory a pruhy. Trendem je vytvořit elegantní a nadčasový interiérjehož rovnocennou součástí je pohodlná pohovka v odpovídající barevnosti, kvalitním designu, materiálu a provedení.

JSTE VE SVÉ KŮŽI?
Kůže je stále zárukou exkluzivity. Před koupí kožené sedací soupravy je rozumné zvážit, jaké zátěži bude vystavována. Malé děti, velká frekvence návštěv nebo domácí zvíře — to vše rozhoduje  o  volbě  druhu a kvality zpracování kůže.
Kůže působí elegantně, komfortně a smyslně. Nemusíte se omezovat na klasické varianty v hnědé nebo černé barvě, koženou pohovku můžete mít i v bílé, krémové, pastelové, dokonce i růžové nebo fialové. Protipólem je tradiční hnědá, vínová, šedá, černá...
Pokud máte malé děti, doporučují výrobci zvolit zalakovanou, tzv. vysoce chráněnou kůži (high protection leather). Na údržbu takto čalouněné pohovky pak stačí voda se saponátem a setřít dosucha. I přesto, že je zalakovaná, zachovává si své původní vlastnosti včetně odolnosti proti tekutinám a skvrnám.
Nejpříjemnější na dotek a nejluxusnější je přírodní kůže (natural leather), která je měkká a poddajná, zároveň ale velmi náchylná na poškození.
Kůže je přírodní materiál, který se přizpůsobuje klimatickým podmínkám v interiéru a časem získává na kvalitě. Na obnaženou pokožku může působit chladně — i v letních měsících. Pokud se ale rádi necháte zchladit a rozhodnete se pro koupi tohoto koženého interiérového prvku, bude to investice s dlouhotrvající hodnotou.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama