Úvod > bydlení > Pink loft v Paříži

Pink loft v Paříži

Rubrika: Design    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 5
Autor:    FOTO ALLPHOTO IMAGES
Pink loft v Paříži

Neotřelé až alternativní bydlení představují lofty. Zatímco k nám přišly do módy teprve nedávno, v New Yorku a západních metropolích se objevily v šedesátých letech a stále jsou oblíbené. A nemusí jít jen o loftové bydlení s typickým vysokým stropem ve staré tovární hale, jak si jej zřejmě představujete. Loft lze postavit i jako novostavbu. Tak jako to udělala Alexandra s Johnem na pařížském předměstí.

Typickými klienty, kteří si pořizují loftové bydlení, jsou mladí lidé, kteří mají dost peněz a touží po netradičním životním  stylu.  Ostatně, těmi jsou i mladí Francouzi John a Alexandra, i když se přece jen trochu vymykají. Svůj loft nepostavili ani ve starém doku, továrně, odsvěceném kostele nebo na prostorově velkorysé půdě v atraktivní části města, ale umístili ho mezi starou zástavbu na okraj Paříže. Koupili levnou parcelu ze tří stran obklopenou domy — tedy velmi spoře osvětlenou, kde stávala stará garáž.

LOFT V CENTRU DĚNÍ
Loftům se také říká ateliérové bydlení nebo velkoprostorové nečleněné bytové jednotky. Proč? Lofty v klasickém podání totiž vznikají podélným a pak příčným nakrájením rozlehlé tovární haly nebo skladiště. Vzniklé jednotky se nedělí zdmi ani příčkami, takže každý byt je jediným volným prostorem vícepatrového rázu. Základem jsou stropy ve výšce minimálně pět metrů a tomu odpovídající velkorysé rozměry oken. Alexandra s Johnem mají ale dvě děti, takže jim tato  klasika  připadla  poněkud   nepraktická. Malý Luc a Pierre potřebují alespoň trochu soukromí, nehledě na jejich rodiče. Proto se rozhodli pro častější variantu loftového bydlení - loftový charakter má pouze centrální část domu, která je v jisté úrovni předělena galerií nebo patrem.


SPLNĚNÉ PŘÁNÍ
„Moc jsme toužili po velkém světlém a vzdušném bytě, který bude trochu připomínat přírodní rozměry. Hlavně už žádné krcálky tak jako v našem starém dvoupokojovém bytě," říkají. „Loftové bydlení nás už nejednou okouzlilo, i když se přiznáme, že většinou ve filmech, ale problém pro nás vždy představovaly peníze. Přece jenom jsou to byty projektované na míru s rozměry neklesajícími pod 80 m2 a tomu odpovídá i vysoká cena. Například tady v Paříži chtějí měsíční nájemné za stometrový loft 7 000 dolarů." John s Alexandrou měli ale štěstí. Spřátelili se s architekty Stéphanií Ifrah a Alexandrem Barthélmy, kteří jim doporučili pozemek na předměstí, který by se dal pro loft využít.


LOFTY LÁKAJÍ
Stéphanie s Alexandrem přiznávají, že organické prorůstání staršího a soudobého jazyka architektury bylo pro ně vždy obrovskou výzvou. „Tady se sice jednalo „pouze" o propojení loftu - novostavby — s okolní starou zástavbou, ale velké kouzlo pro nás mají hlavně industriální lofty, ve kterých jsou maximálně využívány jednotlivé prvky původních staveb - režné zdivo, originální trámoví nebo komíny," dodávají.

BUDIŽ SVĚTLO
Projekt loftového bydlení mladých manželů vycházel zejména z nedostatku světla, které bylo nutné přivést a z přání partnerů získat prostorný a vzdušný byt. Architekti se shodli na půdorysu ve tvaru písmene U s tím, že uvnitř vznikne patio jako jediná možnost prosvětlení domu. Zásadním se také stal průhledný materiál obvodových stěn a zastřešení, který tvoří kombinace polykarbonátových a skleněných desek. Zachovávají stále dojem průhlednosti, přestože někdy dovolují vnímat vnější svět nejasně a zkresleně.

V PŮLI CESTY
Přízemí ve tvaru písmene U, které zaujímá úctyhodnou plochu 140 m2,je zatím využíváno jako třípokojový byt. Skládá se z loftové místnosti, ležící v jednom rameni půdorysného písmene U, kde je umístěna kuchyně, jídelna a obývací kout, nad nímž je galerie s pracovnou Alexandry. Zbytek „účka" je už předělen patrem, které ale ještě není zařízené. V jeho přízemí naopak vznikly dva propojené pokoje — ložnice rodičů a místnost pro děti. Rodině vyhovuje, že díky půdorysu písmene U, použitým průhledným materiálům i loftové místnosti je vše viditelné odevšad. „Později, až děti vyrostou a ušetříme další peníze, zařídíme ještě patro," dodává Alexandra.

RŮŽOVÁ BUDOUCNOST
Manželé zateplili celý interiér doplňky v růžové barvě, kterou milují ve všech odstínech. „Myslíme, že se sem báječně hodí. Šedá podlaha i bílé a průhledné stěny přece potřebovaly něčím oživit! Zvlášť když jsme zvolili decentní nábytkové zařízení. Na růžové tóny jsme nezapomněli ani na zahrádce v patiu. Vlastně díky ní říkáme našemu bydlení „Ukrytý dům", protože zcela odolává indiskrétním pohledům okolí," dodává Alexandra.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama