Úvod > bydlení > Hluk v bytě

Hluk v bytě

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Hluk v bytě

Zejména kolem rušných komunikací ve městech se stává, že obyvatelé poblíž umístěných domů nemají klid ani na spaní. Hladina hluku i několikanásobně překračuje hygienickou normu a řešení ze strany státu je v nedohlednu, případně v některých oblastech úplně nereálné. V tom případě si musíme pomoci sami.

Výměna oken není konečné řešení
Prvním řešením, které v tomto kontextu napadne asi každého, je výměna starých oken za okna odhlučněná s izolačními skly. Toto řešení lze opět realizovat pouze v některých oblastech (například kvůli omezením ze strany památkářů či stavebního úřadu; v tom případě smíte obvykle uvažovat jen o výměně skel) a navíc většinou v podstatě neúplné. Izolační sklo zvuky zvenčí utlumí pouze částečně, i když to mnohdy pomůže.

 

 

Nezapomeňte na rolety
Nicméně naštěstí není výměna oken jediným potenciálním řešením problému. Dalším může být například instalace rolet. Protihlukovou funkci mají přitom většinou rolety venkovní, tedy předokenní, jež se většinou vyrábějí z kovu, nejčastěji hliníku. Výměna oken spojená s instalací rolet je sice finančně vcelku náročná, nicméně za eliminaci mnoha probdělých nocí to stojí. Po kvalitnějším spánku zvýšíte svou pracovní produktivitu a třeba si toho potom i někdo všimne, povýší vás a zvýšení mzdy vám investici zaplatí – ale to už předbíháme.

 

 

Pomohou i folie
Jestliže bude po použití předchozích opatření hladina zvuku z vnějšku stále nesnesitelná, zkuste instalovat protihlukové fólie. Ty se lepí z vnitřní strany oken a jejich výhodou je snížení propustnosti hluku asi o čtyři decibely (záleží samozřejmě na typu, výrobci i kvalitě instalace). Tato hodnota se nejeví jako vysoká, nicméně věřte tomu, že pokud opravdu nemůžete kvůli hluku ani spát, je i toto nízké číslo často vysvobozením. Fólie mají navíc ještě jednu dodatečnou funkci – snižují až o 97 procent propustnost škodlivého UV záření.

 

 

Pomoci může i rekonstrukce
Jestliže z nějakého důvodu nemůžete vyměnit okna, lze tyto fólie doplnit rekonstrukcí těch starých. Při troše šikovnosti to zvládnete sami. Jedná se o zaizolování dřevěných oken pomocí gumového profilu či tmelu na styčné ploše otvíratelné části okenního rámu s pevnou. K tomu budete potřebovat kromě samotného materiálu ještě speciální frézku. Kromě zvukové izolace funguje takové opatření i jako izolace tepelná (i když ne tak efektivní jako instalace nových oken). Bohužel v místnostech s vyšší vlhkostí (kuchyně, koupelny) dochází občas po takovém způsobu zaizolování oken k plesnivění od rohů místnosti, proto je nanejvýš vhodné podobný stavební zásah konzultovat předem s odborníkem.

 

 

Jak na větrání
Problémem je, pokud potřebujete při zvýšené hladině venkovního hluku větrat. V tom případě vám nezbude, než se s dočasným hlukem smířit. Výhodu v tomto případě mají ti, jejichž byty oplývají okny s otvíráním směrem dovnitř a zároveň nainstalovanou protihlukovou roletou. Roletu můžete nechat pootevřenou, aby vám nebránila v proudění vzduchu do bytu, ale zároveň splňovala alespoň částečně ochranou protihlukovou funkci.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama