Úvod > bydlení > Jak vybrat vhodnou rychlovarnou konvici

Jak vybrat vhodnou rychlovarnou konvici

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: im9.cz, kettle-kitchen.co.uk, SXC
Jak vybrat vhodnou rychlovarnou konvici

V posledních deseti, možná patnácti letech v našich zeměpisných šířkách zažívají boom rychlovarné konvice. Praktické zařízení, které rychle připraví vodu na čaj, kávu či třeba těstoviny, má doma snad každý.
 
Na druhou stranu jen málo lidí ví, že bychom i takovou levnou věc, na jejímž nákupu se zdánlivě nedá nic pokazit, měli vybírat obzvláště pečlivě. A to nejen proto, že se levnější přístroje někdy rychleji pokazí (i když ani to nemusí platit plošně), ale i třeba z důvodu, že nikdo rád nepije vodu, v níž plují malé bílé kousky vodního kamene. Takových detailů ale na obyčejné konvici najdeme mnohem více.

 

 

Začíná to kabelem
Tak kupříkladu se můžete rozmyslet, zda chcete mít elektrický přívodní kabel na zvláštním podstavci nebo přímo jako součást konvice. Ač se to nezdá, jedná se o docela podstatný rozdíl. Konvice se zabudovaným kabelem se lépe převáží (třeba o víkendu na chalupu), naopak konvice s externím zdrojem energie je praktičtější kupříkladu pro přenášení mezi kuchyňskou linkou a stolem.
 
Některé dražší přístroje nabízí možnost zabudování kabelu do pracovní desky kuchyňské linky. Takové konvice pak vypadají, jako by byly bezdrátové a hlavně jejich kabel nikde nepřekáží, když právě potřebujete každý centimetr čtverečný plochy linky pro vaření.

 

 

Hlídejte indikátor vody
Dalším důležitým kritériem je viditelný a také čitelný indikátor (měřidlo) množství vody. Někteří výrobci uvádějí množství v počtech šálků, nicméně vzhledem k rozdílným velikostem různých hrníčků považujeme takové měření za dosti nepřesné. Vzhledem k tomu, že varná konvice dosahuje poměrně vysoké spotřeby elektrické energie (často má příkon více než 2 000 wattů), je přesnější stanovení potřebného množství vody docela zásadní. Proto doporučujeme vybrat konvici, která udává množství ve stovkách mililitrů, případně v litrech.

 

 

Spirála – schovaná či viditelná
Musíte se také rozmyslet, chcete-li konvici s viditelnou či zabudovanou varnou spirálou. Na spirále se totiž rád usazuje vodní kámen, na druhou stranu ten si své místo ochotně najde i na vnitřním povrchu nerezových konvicí, jež spirálu schovávají. Nákupem zařízení se „schovanou“ spirálou si tak navzdory častému tvrzení výrobců reálně příliš nepomůžete.

 

 

Filtr nebo ocet
Na vodní kámen platí osvědčená kombinace filtr + ocet. Pokud jde o to první, je to jedna z nejdůležitějších věcí, na niž byste se měli při koupi konvice zaměřit – konvice bez filtru (který klidně může mít podobu obyčejné síťky u výpusti) dříve nebo později začne dělat problémy. V takovém případě musíte přistoupit k dalšímu řešení – vyvařit v konvici roztok vody s octem. Jenže problém spočívá v tom, že jeho odér v konvici zůstává ještě nějakou dobu po vyvaření cítit a vyčistit se dá pouze několikerým převařením čisté vody. Což v konečném důsledku znamená zbytečně spotřebovanou energii.
 
Šikovné nastavení teploty vody
Vhodnou vlastností konvice je i možnost nastavení teploty vody – 100° pro vaření, 80° pro čaj nebo 40° pro ohřátí kojenecké vody. Takovou funkci ale nalezneme jen u dražších modelů.

 

 

Nezapomeňte na design
Vybírat byste měli samozřejmě i podle designu – i pro lidi, kteří preferují především praktičnost, v bílém interiéru působí stříbrný nerez doplněk doslova jako pěst na oko.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama