Úvod > bydlení > Vyplatí se půjčky na dárky?

Vyplatí se půjčky na dárky?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: 2.bp.blogspot.com, SXC
Vyplatí se půjčky na dárky?

Jsou lidé, kteří chtějí svým blízkým udělat na Vánoce opravdu velkou radost. Ti se pak obvykle orientují podle aktuálních trendů, sledují věci, které jsou „in“ a bezhlavě se vrhají do jejich nákupů. A někteří tomu podřizují opravdu všechno…
 
Sociálními sítěmi, zejména mezi mladším, anglicky mluvícím osazenstvem, teď běží poměrně smutný vtip: dcera – iPhone, syn – iPad, matka – iPod, otec – iPay (já platím). Je to zkrátka realita. Výše uvedené produkty firmy Apple se samozřejmě dají zaměnit za jakékoliv „trendy“ zboží, které prostě „musíte mít“.

 

 

Problém je, že průměrný otec rodiny by na všechny uvedené produkty pro své děti a ženu neměl dostatečnou hotovost, případně zůstatek účtu. Proto mu nezbývá, než si na dárky půjčit. Vzhledem k tomu, že průměrná domácnost utratí za dárek něco přes 3000 Kč na člena a průměrná hrubá měsíční mzda byla loni 23 951 korun (přičemž se do souhrnu nezapočítávají lidé, co nepracují) a zároveň 2/3 lidí na průměrnou mzdu ani nedosahují, vychází nám, že průměrná domácnost by na tom po průměrných Vánocích zaplacených v hotovosti nebyla příliš dobře.

 

 

Vraťme se ale k našemu příkladu. Štědrý otec rodiny nechá na dárcích pro zbývající členy rodiny nějakých plus minus 35 – 40 tisíc korun. Což v lepším případě znamená dvě jeho čisté měsíční mzdy.  Předpokládejme tedy vyšší z obou částek a taky to, že má otec k dispozici volných 10 tisíc korun v hotovosti, což už je reálné. Potřebuje si tedy půjčit 30 tisíc. Rozhodl se, že ze své průměrné mzdy bude půjčku splácet rok.
 
Nejprve se podíval ke společnosti nabízející online půjčky na cokoliv i v námi požadované částce. Otec si spočítal, že při roční úrokové sazbě 18,88 procent zaplatí 2 873 Kč měsíčně, což znamená celkový přeplatek 4 476 Kč.

 

 

Potom pro srovnání zabrousil do bankovního sektoru, kde objevil produkt Půjčka na cokoliv. Předpokládejme, že pán bydlí v Praze v družstevním bytě, splácí 1 500 Kč měsíčně na penzijním připojištění a životním pojištění, má čistý měsíční příjem 20 000 korun a nemá u dotyčné banky vedený účet. Pokud by úvěr nepojistil, vyšla by ho měsíční splátka na 2 763 Kč, z čehož vychází celkový roční přeplatek 3 156 Kč. Pokud by chtěl úvěr pojistit základním pojištěním proti neschopnosti splácet, zaplatil by na něm 166 Kč měsíčně, což vychází na dalších 1 992 Kč.
 
Další možnost má otec v kontokorentu. Jenže i zde úroky stoupají hodně vysoko – až na nějakých 18 – 30 procent za rok.

 

 

Obrázek si o tom musí udělat každý sám. Zvažte dobře, zda rodině neuděláte větší radost tím, že s nimi následující rok budete trávit více času místo trávení přesčasů v práci, abyste byli schopni zaplatit jejich rychle stárnoucí dárky s ještě rychlejší amortizací.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama