Úvod > bydlení > Red dot design award

Red dot design award

Rubrika: Design    Vyšlo:
Autor:    Foto: topuj.cz, narex-makita.cz, czechdesign, mmcite.cz, Tescoma, techo.cz, ton.cz
Red dot design award

Objevili jste zajímavý kousek do bytu se značkou ,,red dot“ a netušíte, co se pod tímto označením skrývá? Prozradíme vám…
 
Red dot design award je dost možná nejprestižnější cena, jakou můžete v oblasti designu získat. Její kořeny sahají až do roku 1955 a uděluje ji Design Zentrum německého státu Porýní – Vestfálsko. Prestiž dále zaručuje také mezinárodní porota složená z osobností, které v oblasti designu znamenají opravdu hodně a jejich jména mají mezi zasvěcenými velký zvuk.
 
 
Na vítěze jednotlivých kategorií čekají nemalá privilegia – tím hlavním je asi možnost označit svůj výrobek logem „red dot“. Další zahrnuje umístění výrobku do muzea red dot v německém Essenu a v Singapuru a dále začlenění do online výstavy jednoho z nejdůležitějších designových webů. Taková privilegia samozřejmě něco stojí – přímé náklady pro designéra se pohybují řádově v tisících eur plus cena prototypu výrobku prezentovaného v muzeu. Nicméně hodnota oceněného výrobku samozřejmě prudce stoupne, což náklady většinou bohatě vyrovná.

 

 

Vyhlašované kategorie existují tři: produktový design/designérský tým byl do roku 2000 znám jako Design Innovationen. Tato kategorie je ze všech nejstarší a prošla opravdu velkým vývojem. Dále se dělí na podkategorie, jejichž počet postupem času narůstal. Najdeme zde tak třeba nábytek, domácí spotřebiče, elektroniku či auta.
 
Druhou kategorii představuje komunikační design. Zde se oceňují prezentace firem jako celku, a to včetně reklamy, korporátního designu, využití interaktivních médií a zvuku. Tato cena se uděluje od roku 1993.

 

 

Poslední, nejmladší kategorií, je design koncept, který vznikl v roce 2005. Jsou zde oceňováni především mladí, kreativní a talentovaní designéři, jimž cena red dot může pomoci prosadit se v široké a nepřehledné konkurenci.
 
Red dot awards pro rok 2012 se pomalu a jistě blíží, ovšem přihlášené výrobky, natož pak vítěze ještě neznáme. Podívejme se tedy na některé premianty let předchozích. Každý rok je oceněných produktů spousta a vyjmenovat je by nám zabralo několik článků. Proto se omezíme pouze na české výherce.

 

 

V roce 2008 kupříkladu vyhrála designovou cenu red dot nová Škoda Fabia, což není veřejnosti příliš známé. V tomtéž ročníku vyhrál v kategorii nářadí flexibilní brousící blok FlexiCat Swift společnosti FlexiCat Tools.

 

 

O rok později se ocenění dočkalo další české designové studio Koncern, které pro hongokongskou firmu Cybex navrhlo autosedačku s názvem Aton. V roce 2010 jste možná zaznamenali vítězství dvou mladých českých designéru Davida Karáska a Radka Hegmona s jejich originálním stojanem na kola Meandre, který do svého mobiliáře okamžitě zakoupilo několik světových měst, například Chicago. Stejně tak byla oceněna i bambusová rozkládací podložka ONLINE společnosti Tescoma navržená designérem Petrem Tesákem, a univerzální stolový systém WOT od firmy Techo.

 

 

Loni se ceny red dot dočkala i česká firma TON za ohýbaný nábytek, konkrétně jídelní křeslo Merano. To bylo navrženo italským designérem žijícím v Rakousku, Alexandrem Guflerem.

 

 

A ještě jedna věc - chcete-li do soutěže přihlásit svůj výrobek, máte ještě chvíli čas. Termíny pro registraci jsou rozděleny do tří fází s daty 9. prosince, 20. ledna a 8. února. Věřme, že se českým produktům bude v mezinárodní konkurenci dařit i nadále

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama