Úvod > bydlení > Pleteniny v domácnosti

Pleteniny v domácnosti

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: lanecrawford.com, claireanneobrien.com, modernfurnitureidea.com, roomidea.net
Pleteniny v domácnosti

Pletení a háčkování už není jenom záležitost babiček sloužící k vyplnění jejich volného času. Tkaniny vyrobené takovýmto způsobem se opět dostávají do kurzu, světoví designéři navrhují stále nové a nové pletené produkty a domácnosti začínají získávat nevšední vzhled.
 
Problémem pletenin se v minulosti stala masová výroba textilu, kdy pro ně v produkci nezbylo místo. Dostaly nálepku „nemoderní“ a postupně se začaly vytrácet z obchodů. Dnešní individualistická doba ale dříve nemoderním počinům přeje a povyšuje je na nadstandard. Přesně to je také příběh pletených a háčkovaných výrobků, které prožívají comeback a stávají se designovými doplňky našich domovů.
 
Jedním z nejvýznamnějších představitelů současné pletené tvorby je korejská designérka Chae Young Kim, která tvoří jak praktické věci, jako jsou pletené přehozy a povlečení na polštáře, tak i vizuálně atraktivní záležitosti typu velkoformátových pletených tapet na zeď.

 

 

Líbí se vám tyto výtvory? Tak zapomeňte na to, co jsme uváděli v předchozím odstavci. Všechny „pletené“ výrobky od Chae Young Kim jsou ve skutečnosti optickým klamem. Jedná se o dvojrozměrnou grafiku tištěnou na plátně, která jako pletenina pouze vypadá. I tak ale získáte efektní doplněk, který by určitě zaujal každého návštěvníka vaší domácnosti.
 
Další počin, tentokrát už opravdu pletený, pochází z dílny irské designérky Claire-Anne O’Brien. Umělkyně zaměřující se na pletenou tvorbu totiž nedávno přišla s dvěma originálními koncepty, Knit Stools (pletené židličky), vyrobené z jehněčí a ovčí vlny, A British Wool Chair, neboli britská vlněná židle. Posuďte sami, zda by se vám něco z toho náhodou nehodilo domů.

 

 

V první vlně revivalu pletených výrobků ale byla italská návrhářka španělského původu Patricia Urquiola, mezi jejíž nejznámější díla patří lenošky a křesla s úpletovými sedáky. Kromě estetické funkce plní její výrobky i funkci praktickou, protože jsou velmi pohodlné na sezení i ležení. Patricia Urquiola se usídlila v Miláně, kde stále pokračuje (nejen) ve svých pletených a háčkovaných výtvorech.

 

 

Kromě výše uvedených výrobků se dají sehnat ještě ručně vyráběné koberce; na jeden konkrétní se jednomu návrháři povedlo spotřebovat vlnu z 18 ovcí merino. Na druhou stranu, jestliže chcete ozvláštnit svůj interiér, nemusí na jeden jeho doplněk padnout půlroční rozpočet domácnosti – stačí si vybrat třeba stínidla na lampy, košíky či stylové krabičky na doplňky.

 

 

Jak vidno, pletené a háčkované výrobky nemusí být jen obstarožní dečky, ale i moderní designové předměty, které jsou nejenom praktické, ale zároveň i vizuálně zajímavé. Jedná se o hit letošní sezóny, který se jen tak neokouká a zcela jistě na něj budou světoví návrháři vymýšlet různé variace i v sezónách následujících.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama