Úvod > bydlení > Domov jako divadlo

Domov jako divadlo

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 6
Autor:    FOTO ŠTĚPÁN GRYGAR
Domov jako divadlo

Vystudovanou scénografii si výtvarnice Iva Ouhrabková přenesla tak trochu do domu. Když v divadle stačí při troše peněz nasvícení a barevné filtry, tak proč si i doma nevytvořit pokaždé jiné kulisy.

Jestli si byt rozveselíte nebo zvážníte, záleží na vaší náladě," tvrdí Iva Ouhrabková, v jejíž domácnosti můžete během pár desítek minut zažít malé i větší proměny.
Když si Iva usmyslí, že chce být v obývacím pokoji obklopená radostnými barvami, nelení, snese z půdy třeba zelený koberec, kytičkované bavlněné nebo pruhované sifonové záclony a žluté polštářky.Všechno, co omrzelo, zase uklidí. Nuda tu prostě nepřežije. To samé zažívají nebesa v ložnici. Jednou oranžová, podruhé ocelová, jindy bílá, samozřejmě sladěná s různým povlečením, kobercem a stínítkem lampy.

Určitě to souvisí s povahou. Iva propadla kouzlu změn už dávno a všechny rozhodně nemají na svědomí jen zařízení domu. Týkaly se i dispozice. O takové komplexní proměně interiéru, která s sebou přináší nepříjemnosti v podobě prachu z cihel téměř v celé domácnosti, mnozí raději vůbec ani neuvažují. Iva na to řekne: Proč ne.
Když doma bydlely všechny tři dcery, stačily rodině tři nevelké pokoje v přízemí - obývací pokoj s kuchyňským koutem a dva pokoje dcer. V patře měli pouze dvě ložnice. Protože jsou dnes starší děvčata dospělá a chodí domů sice pravidelně, ale jen na návštěvu, rozšířila Iva obývací pokoj, ve kterém je kuchyně, o jeden sousední dětský pokojík. Stěna nebyla nosná a dnes ji připomíná na podlaze už jen spojení podlah. Konečně se v domě otevřel kýžený prostor, který už při prvních změnách Iva rozšířila o malou venkovní terasu, kde se snídá a večeří. Druhý sousední pokoj zůstal zachován v původním stavu jak byl - pro Lenku a Hanku, když přijedou.
 
Mít dvorního malíře, to zní jak z úst zámecké paní. Iva zařizuje interiéry na zakázku, a tak je pro ni malíř Ladislav Vlček spíš nutností než rozmarem. Jak říká, je to veselý pan malíř s velkým P, který má trpělivost a vždy ví, co je důležité. Jeho práci si oblíbila od doby, kdy jí vymaloval do jejího prvního bytu čokoládově hnědou stěnu.

I když se to ani nezdá, v tomto domě použil až 24 barev. Nejlepší prý je zkusit sije na dvou různě osvětlených stěnách, a nátěr vyfénovat, aby rychle uschl - odstín se totiž po vysušení může změnit až o několik tónů. Podobně Iva s malířem experimentovala s barvou laděnou do červena na sloupech vedle dveří v obývacím pokoji. Namíchali asi deset krásně sytých vzorků z Primalexu a tónovacích barev. „Prostor se po natření zaplnil, jako by tam přibyl kus nábytku," popisuje Iva. „Když byly sloupy bílé, měla jsem pocit, že tam něco chybí. Holkám to teď po vymalování přijde taky zabydlenější."
Teplo do místnosti dodávají italská kamna na dřevo. Kvůli nejmladší dcerce jsou dvouplášťová, aby se o ně nepopálila. Celý dům nevytopí, ale pro Ivu jsou pohledná kamna spíš estetickou radůstkou.
Nábytek se tu nevyměňuje, ale spíš předělává nebo dotváří, aby odpovídal rozměrům i barevně nově vytvořenému prostoru.Velký stůl v obývacím pokoji ponechali a scházejí se u něj o víkendu, kdy je rodina většinou pohromadě. Kuchyňskou sestavu dala Iva olemovat kovovými dlaždicemi s odstínem do rezava.
„Byly sice neskutečně drahé, ale vypadají krásně a dobře se udržují," říká spokojeně. „Navíc se hodí k žulové pracovní kuchyňské desce." Obývací část rozveselila kromě pohovky sytě červenou skříňkou, která je tu v období chladných tónů dalším jásavým kouskem.
 
Vlastnosti své maminky Ivy zdědila se i malá Johanka. Kromě toho, že zbožňuje dřevěnou lamu v obývacím pokoji, zhlédla se v knížce o malém Maxovi - „Tam, kde žijí divočiny" — a nepřála si nic jiného, než aby sejí v podkrovním pokojíku otevřely stěny do světa. Nakonec s maminkou, která doma kouzlí jako v divadle, to nebyla až tak nesplnitelná pohádka... Společně vybíraly barvy, takže modrý strop a žluté stěny změnily na nebe a trávu a spaní udělaly jednoduše jako doupátko se stříškou z IKEA, která jde suchými zipy připevnit na jakoukoli postel. Vytvoří Johance útulné spaní, která z ní i snadno utíká vedle do ložnice k mámě.
Teď snad už konečně přijde na řadu ateliér, kde bývalý majitel opravoval auta. Zateplit, vyměnit dveře... Iva by ho jednou ráda využila jako své studio pro arteterapii, které se právě věnuje. Aby byl přístupný pro všechny, kteří hledají sami sebe.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama