Úvod > bydlení > Žárovka sem, ledka tam

Žárovka sem, ledka tam

Rubrika: Blog    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.pre.cz, green.in.msn.com, led-zarovky-svitidla.cz, mojepapirnictvi.cz
Žárovka sem, ledka tam

V zimě se cítíme unavení a bez energie nejenom díky zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení či viróz, ale také proto, že nám chybí světlo, kterého je v létě dostatek a až v zimě, kdy je ho méně, pocítíme, jak je pro nás důležité. Je tedy třeba jej nahradit umělým osvětlením. Na trhu je v dnešní době velké množství světelných zdrojů, ne vždy je ale jednoduché vybrat ten správný. Jak tedy na to...

 

 

Umělé osvětlení v našich domovech hraje závažnou roli, působí na nás po zdravotní i psychické stránce a kvalita zvoleného světla do interiéru zcela mění jeho kvalitu. Světlo je i základem pro naše vidění, vnímáme nejenom je, ale také tmu, kontrasty, barvy a jejich teplotu a každý z těchto podnětů u nás způsobuje různou reakci. Je tedy zapotřebí zvolit zdroj světla dle funkce a umístění v interiéru.
 
Trocha historie

Prvním umělým zdrojem světla byl oheň a dlouho bylo umělé osvětlení na tomto principu jediným možným ať už v podobě pochodní, loučí či svíček. Další etapou se staly olejové lampy a postupem času i plynové, které zažily svůj velký boom počátkem 19. století. Nedlouho na to byl vynalezen elektrický oblouk a žárovky, ke kterým se koncem století přidaly i výbojky. Ve 20. století vývoj pokročil k zářivkám a halogenovým svítidlům a století jednadvacáté je zatím přisuzováno LED diodám.
 
Požadavky na zdroje světla
 
Mezi základní požadavky patří intenzita světla (uvádí se v luxech), kterou volíme dle účelu osvětlení, logicky pracovní plochy potřebují vyšší intenzitu než například místo pro spaní. Dalším parametrem je podání barev, kdy se výrobci maximálně snaží přiblížit světlu dennímu. Je charakterizováno tzv. všeobecným indexem podání barev. Index se pohybuje v rozmezí hodnot 0 - 100, přičemž optimální hodnota je 100. Důležitá je také barva světla, jež je dána teplotou chromatičnosti (uváděno v Kelvinech), která se pohybuje od 1 200 K (např. svíčka) až do 10 000 K (modré nebe bez Slunce), při čemž standardizované denní světlo má hodnotu 6 500 K.

 

 

Principy

Elektrické světelné zdroje lze rozdělit do tří hlavních skupin, které se liší v souladu s procesy používanými k převodu elektrické energie na světlo. Jedna skupina zahrnuje zářiče založené na principu odporového drátu, sem patří klasické žárovky a halogenové žárovky. Druhá skupina, tzv. výbojky, pracuje na základě výboje v plynu mezi anodou a katodou, jedná se o všechny zářivky. Třetí nejnovější princip využívaný především v posledních letech a dost možná i budoucnost světelných zdrojů jsou diody, kdy ke vzniku světla je využíván polovodič.

 

 

Klasické žárovky

Tento zdroj světla je asi nejrozšířenější a ještě do nedávna nejprodávanější verzí, nicméně je pravděpodobné, že do několika let zcela vymizí, neboť se jedná o jedno z nejneekonomičtějších řešení. V žárovce se rozžhaví jemné wolframové vlákno a vydává záření. Především se však jedná o tepelný zdroj, na světlo se přemění asi pouze jen 5 % vydané energie, navíc mají omezenou životnost.  Jejich výhodou je však nízká cena, jednoduchá výroba a snadné použití či okamžitý start.

 

 

Halogenové žárovky

Halogenové žárovky jsou založeny na podobném principu jako žárovky klasické, pouze v sobě nemají obsažené vakuum, ale vzácné plyny, díky čemuž získávají výrazně lepší vlastnosti, než jejich předchůdkyně. Například mají až o 30 % nižší spotřebu energie a vydrží až dvakrát déle, k tomu po celou svou životnost drží původní parametry a barvou světla se díky svému výkonu více blíží barvě denního světla než klasická žárovka. Oproti klasické žárovce je však dražší.

 

 

Kompaktní úsporné zářivky

Nejčastěji používaná náhrada za klasickou žárovku, kdy oproti ní je schopna uspořit až 80 % energie, má několikrát vyšší účinnost a vydrží až patnáctkrát déle. Mezi další výhody patří její schopnost se velmi blízko přiblížit barevnosti denního světla.  Zářivky jsou ve své podstatě rtuťové nízkotlaké výbojky s obsahem lumiforu, díky čemuž se dá regulovat barva světla.
 
Existují i v podobě lineární trubice, které používáme především na místech, která potřebujeme výrazně nasvítit, například kuchyňský pult či koupelnová zrcadla. Nevýhodou těchto zářivek je možnost pomalejšího náběhu na plný světelný výkon a poměrně vysoká pořizovací cena, avšak vzhledem k úspoře energie se náklady rychle vrátí.

 

 

Výbojky

Jedná se o zdroj světla, s kterým se v domácnosti příliš nesetkáme, jde o záležitost využívanou především k bezpečnostnímu osvětlování komunikací a veřejných prostranství. Najdeme je hlavně tam, kde je potřeba docílit vysokého světelného toku a kde není tak důležité rozlišení barev.

 

 

LED diody

LED svítidla jsou možná hudbou budoucnosti, v dnešní době jsou využívána především pro dekorační nasvícení velkých objektů či veřejných prostor. Pracují na principu světlo-emitující diody. Přes malé rozměry, dosahují vysoké účinnosti za významné úspory energie v kombinaci s dlouhou životností. Neobsahují UV záření a jejich světlo nehřeje. Prodávají se v různých tvarech, barvách či s různými charakteristikami. V mnohém překonají takřka všechny dosavadní zdroje světla, jejich téměř jedinou nevýhodou je současná vysoká pořizovací cena, která má však velmi rychlou návratnost.

 

 

Jak si tedy vybrat zdroj světla?

Zvažte, kam budete světlo umisťovat a co od něj očekáváte. Ověřte si, jaký potřebujete závit, mezi nejrozšířenější patří malý tzv. miňonkový E14 nebo velký E27. Zároveň se zamyslete, jaký příkon má váš zdroj mít. Co se energetických parametrů týče, nejlépe vychází třída A. Další otázkou je životnost svítidla, která se odvíjí i od jeho druhu. Zvažte i jaký odstín světla si přejete, jestli má mít svítidlo nějaký tvar nebo jestli na něj máte speciální nároky ohledně funkčnosti, jako je stmívání a podobně, nebojte se přímo v obchodě poradit s odborníky.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama