Úvod > bydlení > Zastínění musí frčet

Zastínění musí frčet

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    foto archiv firem
Zastínění musí frčet

Okna v interiéru můžeme obléct vkusně, funkčně a přitom po svém. Vycházet bychom měli z toho, jestli mají tkaniny místnost zastínit nebo jen zdobit, ideálně obojí.

Závěsy mají tu moc dokonale změnit interiér. Jsou sice nejstarším způsobem zastínění, ale díky novým materiálům, barvám, potiskům... se stále hřejí na výsluní. Nové závěsy vždycky znamenají nepřehlédnutelnou změnu. „Ať máte sebehezčí okna, budou to stále jen holá okna," říká Zuzana Juppeová z pražského obchodu Dorian dekor. „Navíc vylepší akustiku pokoje a proteplí ho, zvlášť když je vysoký s velkými okny.V bytě s plovoucími podlahami bez koberců si jinak můžete vytvořit i několikanásobnou ozvěnu, prostor tak bude neosobní, připomínající akustikou nádražní halu."
Tradiční spojení záclona - závěs může nahradit kombinace závěs — roleta (žaluzie) nebo záclona — roleta (žaluzie), případně jejich trojkombinace. Když si vyberete na velké okno hezkou záclonu, k ní rolety nebo žaluzie, závěsy pak buď úplně oželíte nebo se omezíte na dekoraci — šály po stranách s pelmetem nad oknem.

MÍSTO BÍLÉ KRÉMOVÁ
Podle Zuzany Juppeové se zákazníci maličko odklonili od čistě bílých záclon, současným trendem jsou krémové odstíny. Naštěstí je menší zájem i o krajkové záclony s kanty. Ty se skvěle hodí do starožitně zařízeného stylového bytu stejně jako sametové závěsy, které sluší především vysokým oknům. Zvlášť když tam bydlí starší dáma. Těžký gobelín nebo samet působí v klasickém interiéru vždycky úžasně, moderní polyesterové lesklé látky se do nich příliš nehodí. Naopak klasické těžké textilie rozhodně nesouzní s moderním zařízením, kde vládne nerez, sklo a kůže.
Barva závěsů bývá naprosto individuální a odvíjí se od ladění interiéru, v obývacím pokoji pak nejčastěji od barvy sedačky. Dnešní zákazníci jsou prý v tomto směru odvážní, málokde už mají černou, hnědou nebo béžovou. Často zvolí modrou, zelenou nebo oranžovou, zkrátka výraznou barvu, kterou mají rádi. Podobně je to se závěsy, i když nápadné odstíny upřednostní většinou mladší zákazníci.

PŮLNOC V POLEDNE
Ti, kteří mají potíže usnout nebo se probudit až před obědem, nemusí spát s klapkami na očích. Měli by si pořídit závěsy s neprůhlednou podšívkou, říká se jí black-out. Vůbec neprosvítá, takže dovede místnost zahalit do černočerné tmy. K dostání jsou i velmi světlé odstíny. Aby takové zastínění mělo ten správný účinek, musí být upevněné ode zdi ke zdi na všech stranách. Takový závěs pověšený na tyči na kroužcích dobrou službu rozhodně neudělá.

ROLETY V NOVÉM KABÁTĚ
Látkové interiérové rolety dostanete v mnoha syntetických materiálech, barvách a dezénech. Tkaniny bývají stálobarevné, s antistatickou úpravou, netřepivé a omyvatelné, takže se snadno udržují v čistotě. Náročnější ocení ty se speciální úpravou, například s nástřikem plastu z venkovní strany, který zaručí, že do místnosti neprojde více světla, i když látka v interiéru bude příjemně světlá.Textilie s teflonem nebo polyesterové s hliníkovou reflexní vrstvou by
měly izolovat od horka. Takové rolety, které odrážejí teplé sluneční paprsky, se zvlášť hodí do prostor odvrácených na jih nebo na západ. Materiál s dokonalou zatemňovací schopností black-out využijete hlavně v ložnicích nebo dětských pokojích.

NEJEN ROLOVACÍ
Klasiku s pružinovým mechanismem možná předčí velmi oblíbené ovládání nekonečným kuličkovým řetízkem. Skvěle se hodí také k miniroletkám, instalovaným na každé okenní křídlo zvlášť, kdy je tkanina vedena bočními lištami po stranách okna.Vyklopíte ho tak i se zataženou roletkou, aniž byste měli strach, zeji vítr nepříjemně pocuchá.
Klasickým navíjecím roletám určitě konkuruje i populární skládaná římská roleta s tyčkami. Oblíbená je také londýnská prověšená do obloučků. Když ji spustíte, vypadá jako běžná záclona. Na materiál nejbohatší je podobná roleta vídeňská, klasika z ruských filmů. Působí sice velmi dekorativně, aleje největší pracho-lapkou ze všech.
Plisé neboli americké rolety vypadají jako poskládaná harmonika. Jsou také řasené pomocí ovládací šňůrky. Mohou volně viset, mít stranové vedení, šikmé uchycení i atypické tvary, takže se hodí do trojúhelníkových i obloukových oken. Plisované rolety, které se pohybují ve vodících lištách z hlazeného hliníku, se dobře hodí i na střešní okna. Skrývají okraje tkaniny a dovolují nastavit roletu přesně do požadované polohy. Nejen že působí dekorativně, ale ochrání vás také proti teplu a chladu, pokud si je pořídíte se speciální vrstvou na vnější straně.
Když budete vybírat barvu rolet, laďte ji barevně k okenním rámům. Pokud přijdou do špaletových oken, vypadá dobře, když s okny jakoby splynou, v tom případě se nejčastěji používají krémové odstíny.

ÚLEVA PRO ALERGIKY
Jste alergičtí? Pořiďte si rolety bambusové nebo z dřevěné tkaniny, případně z tenounkých prkének setkaných textilem. Skládají se jako římská roleta nebo se klasicky stáčejí do válce. „Jsou sice drahé, ale pro ty, kteří doma nemohou mít textil, se určitě vyplatí," dodává Zuzana Juppeová. „Zvlášť ty protkané různobarevnými nitěmi vypadají nádherně a působí jako opravdový kus nábytku. U nás se s nimi ale teprve začíná." Pro alergiky je samozřejmě vhodná omyvatelná netkaná textilie, která na sobě nedrží prach jako běžná látka. Když vyberete k nábytku tu správnou barvu, bude dokonalým doplňkem. Zvlášť před okno do dětského pokoje se hodí hodně barevné, které ladí k tónům pokoje, nebo s potisky s dětskými motivy. A vůbec vám nepřijde divné, že na okně není záclona. Úplnou novinkou jsou pak látky, které likvidují pach kouře.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama