Úvod > bydlení > Vše, co jste kdy chtěli vědět o… houpacích křeslech

Vše, co jste kdy chtěli vědět o… houpacích křeslech

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Thonet, Maloof, R. Jacob, Brühl, Koinor
Vše, co jste kdy chtěli vědět o… houpacích křeslech

Kus nábytku, který se pomalu vrací do módy. Nedílná součást americké kultury, oblibu si však získal i v Evropě. Nikdo neví, kde se přesně tohle vybavení vzalo, o jeho původu tak existují pouze dohady. Máme je často spojené s romantickými ladovskými obrázky dědečka s dýmkou vyprávějícího příběhy svým vnoučatům. A je až nebezpečně pohodlné. Houpací křeslo.
 
První houpací křesla se objevila v průběhu 18. století. Dle některých zdrojů byl jejich otcem Benjamin Franklin, americký státník a vědec, mezi jehož slavnější vynálezy patří třeba bleskosvod. Jiné údaje nás zavádějí do Anglie, kde se již na počátku 18. století objevovaly pokusy nasadit židlím na spodní části nohou ohýbané desky - první opravdová houpací křesla vznikala o něco později ve Švédsku pod názvem gungstols.

 

 

Od kolébky a koně
Každopádně se vynálezce houpacích křesel (ať už to byl kdokoliv) musel inspirovat kolébkou a houpacím koněm, což jsou dva vynálezy doložené z mnohem dřívějších dob. Mezi nejslavnější houpací křesla patří křeslo z ohýbaného dřeva od Michaela Thoneta z roku 1860, které se vyrábí dodnes (redesign tohoto nábytku od slovenského designéra Michala Riabice se dokonce stal nábytkem roku 2011 v České republice).
 
Mezi další slavné designy houpacích křesel patří třeba lenoška od Le Corbusiera z roku 1928 či kopie thonetovských ohýbaných výrobků od vsetínské firmy Kohn ze druhé poloviny 19. století.

 

 

Věčná pohoda
Ale pryč od historie, houpací křesla nás totiž fascinují i dnes. A kdo jednou vyzkouší, už nechce jinak. Koho by nelákala představa pohodového posezení v teple domácího krbu s horkým čajem a dobrou knihou? Houpací křeslo umožňuje pohyb i v okamžicích slastného lenošení a tím tělo do jisté míry zbavuje napětí.
 
Houpačky slavných
Od 70. let vznikají netradiční houpací křesla, často v kombinacích kůže nebo koženky, kovu a plastu, která dodnes používáme nebo je alespoň chodíme obdivovat do muzeí soudobého designu. Mezi slavnými jmény, která se „vyřádila“ ve vodách pohyblivých lenošek, jmenujme třeba Franka O. Gehryho nebo Philippe Starcka.¨
 
V dnešní době se objevuje spousta návrhů originálních houpacích křesel. Oblíbená je zejména kombinace houpacího křesla a hamaky (houpací síť určená pro sezení), kterou lze zavěsit na strop místnosti či v exteriéru na větev stromu. Další možnost představuje ratanové houpací křeslo, které svým designem zapadne třeba na zimní zahradu.

 

 

Neobvyklým dojmem pak působí návrh mladého irského designéra Damiana O’Sullivana, jenž vymyslel houpací křeslo pro tělesně postižené – nasadil zkrátka invalidní vozík na jednu širokou lyžinu. Po zablokování kol vozíku se už jeho uživatel může houpat dle libosti.

 

 

Houpeme se vždy a všude
Ale i klasická houpací křesla mohou nabývat podob různých tvarů či materiálů - a jejich prostřednictvím pak také specifického vzhledu. Na tom se hodně podepisuje místo vzniku. Na Taiwanu vzniklo houpací křeslo ve stylu čajového hrníčku, v Norsku zase vymysleli houpací dřevěnou lavičku pro více osob.

 

 

A ještě jedna zajímavost z etymologie. Anglicky se houpací křeslo řekne „rocking chair“, což pochází od slova „rocker“. Rocker v tomto případě není hudebník, ale osoba, která houpala dítě v kolébce.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.

Levné povlečení pro tebe!
V obchodě Tvoje povlečení najdete hladké bavlněné povlečení, oblíbené mikrokrepové a krepové povlečení, které nemusíte žehlit, flanelové povlečení i luxusní saténové povlečení.reklama