Úvod > bydlení > Trendy v interiérovém designu pro rok 2012

Trendy v interiérovém designu pro rok 2012

Rubrika: Blog    Vyšlo:
Autor:    Foto: Barlette, decoratingfuture.com, yourhomeonlybetter.com, slices-of-life.com, Freshome, 4.bp.blogspot.com, NaturalHomeFurnishing, lumenlamp
Trendy v interiérovém designu pro rok 2012

Náš vkus se pod taktovkou módních trendů mění každým rokem a ani oblast interiérového designu v tomto roce nebude výjimkou. Designéři přicházejí každou chvíli s novými nápady a vzhled našich interiérů se pod vlivem jejich nápadů v čase výrazně mění – je jako živý organismus, který se nikdy plně nevyvine.

 

 

Podle názoru britského designéra Anthonyho Hughese je však interiérový trh zaměřen spíše na „makro“ trendy, to znamená trendy komplexnější a nadčasové. Lidé nemění vzhled interiéru každou sezónu, a když, tak pouze v detailech. I proto se interiérový design „á la 2012“ příliš neliší od designu roku předchozího – makro trendy jsou zaměřeny zejména na domácnosti, které potřebují „radikální řez“, tedy ty, jež si dodnes uchovávají konzervativní vzhled, nebo naopak kýčovitý styl 90. let.

 

 

Za co může globalizace
Analýza vývoje takových makro trendů není jednoduchá, nicméně lze ji alespoň částečně odvodit z dosavadních potřeb, požadavků a životního stylu spotřebitelů a také z ekonomické situace domácností. Jisté je, že geograficky budou trendy v interiérovém designu pokračovat ve zplošťování a fúzi stylů, a to kvůli (díky?) pokračující globalizaci. Jestli je to dobře nebo špatně, ukáže až čas a konkrétní počiny návrhářů.

 

 

Důraz na vyváženost
Interiéry budou i v roce 2012 stále minimalistické, barevné stálice šedá a bílá však budou více doplňovány plnými, zejména pastelovými barvami bytových doplňků a nábytku. Designéři se budou jako doposud soustředit na barevnou vyváženost vybavení jednotlivých místností tak, aby toto vybavení nebylo koncipováno stylem „každý pes jiná ves“, což byl ostatně častý problém již zmiňovaných let devadesátých.

 

 

2012 ve znamení ,,zachování“
Podle novinářky zabývající se interiérovým designem Susan Jensen Smith se rok 2012 bude od roku 2011 lišit v barevných schématech domova. Zatímco uplynulý rok byl ve znamení tématu „vyváženost“ (balance) rozděleného do čtyř trendů (farmářský styl, pořádek, útěk a domorodý styl), letos se budou barvy dělit opět do čtyř trendů, tentokrát pod názvem „zachování“ (preservation). Čtyři trendy pro příští rok budou následující: dědictví, proces, ochrana a osvícení.

 

 

Duch postmoderny…
Dle serveru Squidoo.com bude v další sezóně kladen důraz na to, aby používané barvy (kromě toho, že spolu budou ladit) „nebily do očí“. Určitě nám i designérům dáte za pravdu, že se ve vysoce kontrastním prostředí špatně odpočívá. Proto budou barevná schémata interiérů sice jasná, ale jemně pastelová.

 

 

Celkově lze říci, že trendy pro rok 2012 budou pokračovat v širokém záběru. Můžete se inspirovat stylem, který se vám líbí, anebo jít zcela po vlastní linii (což však není prakticky příliš proveditelné). Dva sousedé mohou mít zcela odlišný interiér, a přitom se oba dva budou inspirovat týmiž globálními trendy. Také interiérový design totiž zachvátil postmoderní duch.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama