Úvod > bydlení > Barvy v interiéru – jejich síla a moc

Barvy v interiéru – jejich síla a moc

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Decorshome.net, Goncang.com, Homeinteriorpicture.com, Interiorresult.com, Messagenote.com, Minimalisti.com, Stylehomes.net, Ruthburts.com
Barvy v interiéru – jejich síla a moc

Zrak přináší 90 % všech informací o světě a ty jsou vždy podány určitou barvou – ať jde o módu, interiér, potraviny a další. Naše oko je schopné rozlišit ve světelném spektru sedm barev, a mimo to je schopné vnímat dalších 169 různých odstínů, které se nacházejí v nespočetných odstínech v barevné škále.

 

 

Barvy jsou prostě věda, nejde však o vědní obor tohoto století. Barvami se zabýval již Paracelsus (1493-1541), který poznal důležitost barev v lékařství, ale teprve Siru Isaacu Newtonovi (1643-1737) se podařilo prizmovým pokusem rozložit bílé světlo na jeho sedm spektrálních barev. Asi o 100 let později se pokoušel Goethe (1749-1832) prozkoumat charaktery barev a jejich speciální působení
na člověka. Ve svém učení o barvách definoval fyziologické aspekty barev jako pocitu zraku.

 

 

Pocity vyvolané barvami

Energetické záření barvy je lidským tělem výrazně vnímáno. Vědecký důkaz přines zakladatel racionální světelné terapie prof. Nils Finsen, který za svou vědeckou práci o světle a barvách dostal v roce 1903 Nobelovu cenu za medicínu.

 

 

Při pokusech bylo zjištěno, že barevná chvění, která zasáhnou lidské tělo, v něm způsobují zcela jasné reakce. Zuřiví se uklidnili v „modrých pokojích“ a depresivní lidé se zotavili v „oranžovo-žluté“ místnosti. V USA dokonce ubytovali agresivní vězně do růžových cel. A výsledek: „Dalo se pozorovat, že se po čase tito lidé značně uklidnili a chovali se i více společensky.“ Jak je na těchto příkladech vidět, barevné chvění vyvolává psychologický účinek a v mysli dojde k určitým dojmům a změnám.
 
Moderní psychologie chápe význam barvy v přímé souvislosti s vnímáním a působením barevného prostředí na lidský organismus. Vhodně volená barevnost nejen zvyšuje bezpečnost práce, ale má i souvislost se zvýšením pracovní produktivity.

 

 

V nauce o barvách se většinou vychází z barev uspořádaných do kruhu. Vedle sebe leží barvy příbuzných kvalit, jejichž vztah hodnotíme jako souladný, zatímco barvy od sebe nejvíce vzdálené, leží v kruhu proti sobě, působí nestejně, cítíme mezi nimi napětí.

 

 

Základní /čisté/ barvy jsou žlutá, červená a modrá. Také složení barev a barevných odstínů nám napoví mnoho o jejich vhodném kombinování v interiéru. Barvy, které se v kruhu nalézají proti sobě, jsou kontrastní. Barvám v kontrastním vztahu se v nauce o barvách říká doplňkové.

 

 

Červená, žlutá, modrá jsou primární barvy. Oranžová, zelená, fialová se nazývají sekundární barvy, smíšené barvy prvního řádu.

 

 

Barva má samozřejmě vliv i na tvar a prostor. Tmavé předměty se zdají být menší než světlé téže velikosti. Proto samozřejmě malujeme malé prostory co nejsvětleji, stěny i strop často stejnou
barvou, aby se prostor zdál co největší. Jen u velkých místností si můžeme dovolit používat velmi výrazné barvy a dokonce opticky rozbít prostor pokoje tím, že vymalujeme každou stěnu jinou barvou.

 

 

Oblíbenost barev
V minulosti u řešení interiérů můžeme často mluvit o harmonii barev a tvarů, příznačných pro určitou historickou epochu. Interiéry byly tvarově i barevně vyrovnané a nebylo do nich připuštěno nic, co by tento soulad porušovalo, co by působilo disharmonicky. A to platí i o zařízení prostých, zcela jednoduchých. Od 20. let 20. století se datuje příklon k barevnosti, která používala teplých spíše lomených tónů, v nichž byla dominantní hnědá.
 
Takové barevné cítění najdeme ještě po 2. světové válce. Tento názor posléze vrcholí až ke stupnici v terakotě. Poté se prudkým obratem uplatnila stupnice čistých barev základních a neutrálních barev. Nyní se oblíbenost barev hodně mění, každý rok se vyhlašují jiné trendy a dost často je trendů současně i více. V podstatě by se dalo říci, že téměř vše je módní, když je to dobře sladěné.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama