Úvod > bydlení > Základy eko životního stylu

Základy eko životního stylu

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: woohome.com, builditgreen.co.za, SXC, zhenlaikeji.com
Základy eko životního stylu

Existuje celá řada lidí, kteří dostanou kopřivku, když slyší o čemkoliv s předponou „bio“ nebo „eko“. Až do takové míry je tento styl zprofanován médii. Na druhou stranu, trocha rozumně pojaté ekologie a soužití s přírodou je potřeba v každé domácnosti. A není na tom nic tak složitého.
 
Nejjednodušším způsobem, jak začít žít v duchu ekologie, je třídit vlastní odpad. Ve městech i na venkově dnes najdete barevně rozlišené kontejnery v dosahu téměř každého rodinného nebo bytového domu. Dnes už se tak téměř nikdo nemůže vymlouvat na to, že nemůže třídit z důvodu nedostupnosti příslušných sběrných nádob. Podle serveru Jaktridit.cz činí průměrná vzdálenost domácností ke kontejnerům na tříděný odpad asi 110 metrů, což rozhodně není mnoho. Celkově je dnes po celé České republice rozmístěno něco málo přes 200 tisíc takových nádob.

 

 

Třídění zas tolik nestojí
Osobní investice do třídění přitom není nikterak velká – stačí si koupit zvláštní odpadkový koš na plasty a na papír, pokročilejší „třídiči“ mohou přidat i koš na tetrapakové obaly. Případně můžete třídit i do igelitových tašek – ty jednoduše skryjete třeba do kuchyňské linky.
 
Rozumné využívání přírodních zdrojů
Ekologický životní styl však není jen o třídění. Počítá se do něj například i rozumné využívání zdrojů, například vody. Nejrozšířenější nešvar v tomto případě představuje umývání nádobí pod tekoucí vodou. Často zmiňovaný zdroj úspor v této souvislosti představuje myčka, která na jeden cyklus spotřebuje jen 12 – 13 litrů vody, zároveň je však nutné přihlédnout k tomu, že ke svému provozu vyžaduje elektřinu.

 

 

Zkuste perlátor
Pokud myčku nechcete nebo ji mít nemůžete, doporučujeme (námi preferovaná varianta) napustit dřez teplou vodou s prostředkem na mytí nádobí a umýt všechno nádobí v jedné vodě. Případně lze každý kousek ještě opláchnout, aby nebyl od saponátu, což je ale stále rozhodně ekologičtější než kompletní umývání pod tekoucí vodou. V šetření vodou nám může dále pomoci tzv. perlátor – jedná se o zařízení, které bývá součástí vodovodní baterie (případně je přídavné), a míchá vodu se vzduchem – dokáže tak uspořit až desítky procent životadárné tekutiny. Některé perlátory mají nastavitelný průtok a některé dokonce digitální počítadlo.

 

 

Myjte se a perte ekologicky
Pro šetření s vodou je důležitá i doba sprchování – pokud se chystáte strávit pod sprchou déle než deset minut, napusťte si raději vanu. Pro běžné sprchování však pět minut stačí – každá ušetřená minuta sprchování znamená asi 12 litrů vody. Koupě nové pračky zase ušetří na jeden cyklus až polovinu objemu vody oproti pračce staré – podle serveru Cenyenergie.cz spotřebuje 10 let stará pračka kolem 90 litrů vody, zatímco nejnovější pračky jsou schopny vyprat i s 40 – 45 litry.

 

 

Na prostředky k mytí s rozmyslem
Dále je potřeba dívat se zodpovědně, s čím pereme a s čím myjeme nádobí v myčce. Prací prášky sice již téměř neobsahují fosfáty (látky, které v konečném důsledku způsobují tvoření sinic, ekologické změny vodstev a nemožnost používat vodu z konkrétního zdroje jako pitnou), nicméně v tabletách do myček se stále vyskytují v požehnaném množství. Proto je potřeba i tyto produkty kupovat s rozmyslem.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama