Úvod > bydlení > Červená barva

Červená barva

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Worldpress, Furnimagz.com, Homeinteriores.net, Laufen, Sky-wallpaper.com, Ikea
Červená barva

Náš barevný seriál pokračuje červenou barvou, která je vzrušující, podnětná, ohnivá, ale i explozivní a dráždivá. Má silný emocionální náboj, vynucuje si pozornost a často vyvolává obdiv. Je to jedna z nejsilnějších barev plná energie. Červená také symbolizuje lidské vášně – jde především o lásku a nenávist. A je spojována s barvou krve a ohně.

 

 

Tato barva podporuje zrychlení tepu a metabolizmu, zrychluje dýchání a zvyšuje krevní tlak. Při dlouhodobém působení však popuzuje a unavuje zrak. Červený prostor má v náladě cosi mocného a přemáhajícího. Zanechává silný dojem, a proto se nedoporučuje nervózním, lehce vznětlivým lidem. Dělá člověka více hovorného, snaživého a také vášnivého.

 

 

Červená dodává aktivitu při zahálčivosti, nechuti k práci a lenosti v učení. Pomůže také s pocitem sebedůvěry. Poutá pozornost, vyvolává nadšení a zájem, stimuluje k rychlým rozhodnutím. Je to nejteatrálnější barva z celého spektra. Hodí se k extrovertním osobám, odvážným a aktivním lidem a samozřejmě k zamilovaným.

 

 

V interiéru by se měla používat uváženě. Je třeba přihlédnout i k tomu, že červená mění přiměřeně své barvě pokojovou teplotu. Podporuje, stejně jako oranžová, chuť k jídlu a může dokonce způsobit nespavost.

 

 

Ve světlejších či tlumených tónech je vhodná do obývacích a dětských pokojů, ale i kuchyní. V cihlových odstínech se doporučuje na fasády. Červená barva opticky zkracuje vzdálenosti. Díky svému charakteru je třeba použití v interiéru pečlivě promyslet, uplatnit ji v menším měřítku na jednotlivých částech zařízení nebo na doplňcích.

 

 

V obytných místnostech používáme tuto barvu pro oživení nevýrazného prostoru. Hodí se hlavně jako doplňková barva. Ve veřejných interiérech se nejčastěji objevuje v restauracích, kavárnách, barech a diskotékách.

 

 

Vedle červené ztrácejí načervenalá a nažloutlá přírodní dřeva (týkové dřevo, borovice, mahagon, palisandr, jilm, dub) opticky mnoho ze své teplé barvy dřeva, blednou a šednou. Tmavá, načernalá nebo velmi světlá bělavá dřeva mohou oproti tomu vedle červené vypadat dobře. Zelené plochy působí vedle červené velkolepě. Největší silou září červená na zelené nebo vedle ní. Tato kombinace působí svěže, zářivě a vitálně. Vedle fialové a modré působí duchovně a vznešeně. A vedle bílé vypadá červená sytěji a silněji, ztrácí přitom něco ze své dynamiky, získává více vnitřní síly a důstojnosti.

 

 

Rudá
Jasné odstíny červené jsou teplé, vášnivé a mocné. Vyjadřují akci a drama.
Nejvhodnější je pro místnosti, kde se konají oslavy.
 
Vínová
Čím více je červená hlubší, přibližuje se vínové, stává se konzervativnější. Vhodná je pro
slavnostní prostory, dámské a dívčí pokoje. Pozor - v tmavých odstínech zmenšuje prostor.
 
Cihlová
Čím víc se červená přibližuje hnědé, o to víc se mění z dráždivého do uklidňujícího
tónu. Stává se tlumenější a řízenější. Vyjadřuje pevnost a stabilitu, stálost, rozvahu a zralost.
 
Rajčatová
Je-li do červené přimíchána žlutá, je účinek povzbuzující a radostný.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama