Úvod > bydlení > Z odšťavňovačů neteče jen šťáva

Z odšťavňovačů neteče jen šťáva

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 6
Autor:    Archiv firem
Z odšťavňovačů neteče jen šťáva

Podle čeho vybírat? Někdo dá přednost šťávě plné živin, jiný přípravě v pěti minutách a mytí co bys řekl švec. Bude záležet i na tom, co chcete připravovat - šťávy, ovocné a zeleninové kaše nebo pastu z oříšků a mandlí či dokonce koupelové extrakty.

Většina běžných elektrických odšťavňovačů vykouzlí šťávy na principu centrifugy - poživatinu nejdřív při vysokých otáčkách nastrouhá a pak odstředivou  silou  odšťavní. Jsou to sice rychlí sprinteři, ale budete se muset spokojit s nižším obsahem živin ve šťávě. Zvlášť enzymy jsou velmi citlivé na teplotu, zanikají už při teplotě nad 40 °C.
Přístroj, který surovinu lisuje, zvlášť pokud je mechanický, bude sice pomalejším běžcem na delší trať, ale vytvoří šťávu s vysokým obsahem výživných látek a enzymů. Kromě toho si je zachová po delší dobu, a může bez újmy pobýt i chvilku v chladničce. U elektrických přístrojů totiž lisuje silný mechanismus ovoce nebo zeleninu při pomalých otáčkách, takže nedochází k přehřívání, kromě toho je to tichý společník. Nabízí se buď s jednou spirálovou hřídelí nebo se dvěma, pak budete mít doma opravdový Rolls Royce mezi odšťavňovači. Šneci, kteří se proti sobě podélně otáčejí, zvládnou stejně jako přístroje s jednou hřídelí byliny, ořechy nebo semena, odšťavnění bude ale dokonalejší a šetrnější k obsaženým látkám.

Než si takového pomocníka pořídíme, měli bychom si odpovědět na pár otázek:

  • Jakou šťávu si děláme nejraději?
    Na pravidelné odšťavňování listové zeleniny nebo bylin zvolte klasický způsob lisování a zapomeňte na přístroj, který odstřeďuje.
  • Kolik ovoce a zeleniny chceme zpracovávat?
    Odstředivé odšťavňovače vydrží pracovat v kuse i několik hodin. Rychlé otáčky motoru totiž nasávají vzduch, který motor automaticky chladí. Přístroje s nízkými otáčkami vydrží v chodu asi půl hodiny, pak si musí pár minut odpočinout, aby vychladly. I početnější rodinu ale stačí uspokojit. Šťáva bude několikanásobně kvalitnější než připravená z vysokorychlostních přístrojů.
  • Jak často je budeme používat?
    Chtě nechtě po každé dobrotě následuje mytí a počáteční nadšenec se může brzy změnit v lenocha. Budete se proto muset rozhodnout mezi kvalitou a výnosností nebo praktičností. Některé drahé přístroje se vyplatí jako záruka dlouhodobého bezproblémového odšťavňování. Navíc mnohé vám splní i další přání. Umějí krouhat, krájet, homogenizovat, mlít obilí i vyrábět těstoviny.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama