Úvod > bydlení > Modrá barva

Modrá barva

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Archtrends.net, Cococozy.com, Hypevilla.com, Luxusy-idea.com, Wallpaperweb.org, Wallpapers.net, Mosaicwallpapers.com
Modrá barva

Tato barva je ze všech nejstudenější a také nejhlubší. Působí svěže a chladivě, klidně a elegantně a je příjemným kontrastem ke všemu rozpalujícímu, vnucujícímu se, nápadnému a hlasitému. Poskytuje uvolnění, duševní soustředění, silné interní prožitky a spokojenost.

 

 

Modrá evokuje představu moře, hlubin, nekonečna a průzračného nebe. Spojuje se často s obory jako obchod, bankovnictví, pojišťovnictví, politika, doprava, proto vyvolá spíše sterilní pocit z interiéru. Dokáže snížit počet srdečních tepů, svalové napětí, dechovou činnost a hlavně stres. Je velmi dobrá proti nespavosti. Působí desinfekčně, tiší bolest a odpuzuje hmyz. Vyzařuje vážnost, vnitřní klid, volnost, ticho a zdrženlivost. Je symbolem touhy, odevzdanosti, víry a idealistického, zasněného až důvěřivého myšlení. Též je znakem moudrosti a přemýšlivosti.

 

 

Modrá podporuje vyváženost a umírněnost a stává se tak cennou pomocí pro stresované a neklidné lidi. Symbolizuje svěžest a harmonii. Z psychologického hlediska je barvou introvertů.

 

 

V prostoru zdánlivě ustupuje, prolamuje pocit uzavření, rozšiřuje obzory. Vedle bílé působí silněji, ale také věcně a chladně. Modrá se žlutou a také s plochami přírodního dřeva v sobě skrývá pohyb a aktivitu, cosi povzbuzujícího a oživujícího. Oproti červené a oranžové drží spolu se zelenou apetit na uzdě, proto se do kuchyní nedoporučuje.

 

 

Jako doplňková barva k modré je nejlepší oranžová, červená nebo žlutá, která pokoj oživí a proteplí. Modrá je ideální do interiérů, kde potřebujeme vyvolat pocit čistoty a uklidnit. Používá se hlavně na rozšíření prostoru, ale neměla by být v interiéru dominantní. Nejlepší je tuto barvu použít na obrazy a doplňky.

 

 

Modrá se nejvíce hodí do koupelen a ložnic, popřípadě do některých typů pracoven a kanceláří. Používá se tam, kde chceme místnost ochladit, například pokud je pokoj směrován na jih a západ nebo v posledním patře panelákového domu.

 

 

Pro děti do pokoje je vhodná po jejich dvanáctém roce, kdy se dítěti vyvíjí více abstraktní myšlení. Tmavě modrá se nedoporučuje pro malé děti, protože je může deprimovat. Modrá na podlahu není nejlepší volba, protože vzbuzuje pocit nejistoty a představu chůze po vodě. Potlačuje chuť k delšímu pobytu, avšak působí velkorysým dojmem.

 

 

Ultramarín
Tmavá a střední modř působí pevněji, uzavřeněji, kompaktněji, často dokonce tvrdě. Je introvertní a podporuje poznání a inspiraci.
 
Šmolková
Světle modrá naopak podporuje komunikaci. Vzbuzuje pocity dálek, ticha, odhmotněnosti, ve velké ploše působí chladně a je třeba ji vyvážit teplejšími barvami a dřevem.

 

 

Indigo – tmavě modrá s nádechem do fialova
Barva složená ze směsi ostatních barev zaujímá mezi sedmi spektrálními barvami zcela zvláštní pozici. Má velký význam pro meditaci a pro rozšíření vědomí. Uklidňuje, je vážná a distancovaná. Podporuje intuici a mimosmyslové vnímání. Tato modrofialová je dobrou volbou pro slavnostní a mimořádné aranžmá.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama