Úvod > bydlení > Žlutá barva

Žlutá barva

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Dulux, Archdeco.net, Shinyinterior.com, Luxusy-idea.com, Free-extras.com
Žlutá barva

Tato barva symbolizuje slunce. Je zářivá, veselá a hřejivá. Pocitově se k pozorovateli přibližuje. Patří spolu s modrou a červenou mezi primární barvy. Ztělesňuje základní požadavek, vůli se vyvíjet. Symbolizuje extrovertní vlastnosti – touhu po naplnění a štěstí. Povzbuzuje a podněcuje pozornost, soustředění a přemýšlení. Také udává intelekt do pohybu a vede k pracovnímu výkonu, obzvlášť v duchovní oblasti.

 

 

Žlutá působí povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Je dobrým pomocníkem proti nechuti k práci a proti únavě. Hodně pomáhá proti špatné náladě a skleslosti. Podporuje chápavost a horlivost a působí pozitivně na paměť. Na druhou stranu nadmíra žluté může vést k neklidu a nervozitě.

 

 

Milovníci žluté stále hledají něco nového a rozšiřují si obzory. Tito lidé vystupují skromně a mile, jsou velkorysí a upřímní. Často se oddávají chybným nadějím, jelikož mají tendence k sebepřeceňování. Nápadné odmítání žluté barvy může znamenat strach z pohledu do svého nitra a ze svých vlastních pocitů. Ten, kdo nemá rád žlutou, může často trpět depresivními náladami nebo nechutí ze života.

 

 

Je to barva plošná, tedy bez hloubky. Kromě bílé je ze všech barev nejsvětlejší a nejjasnější. V některých světlých odstínech směrem k zelené může vzbuzovat pocity skromnosti a mírnosti, v jiných odstínech do zelena může naopak vypadat hodně jedovatě. Směrem k okrům se zklidňuje, je zemitější, útulnější. Důležitou úlohu má v prostorech bez denního světla – bez slunce.

 

 

Nejintenzivněji vypadá vedle modrofialové nebo tmavě modré. Vedle bílé působí ustálenějším a sytějším dojmem. Pokud žlutou použijeme jako zlatou, bude symbolizovat bohatství, nádheru a důstojnost. Uplatňuje se na hladkých plochách, kde překrývá strukturu.

 

 

Žlutá v prostoru působí teple, lehce, přívětivě až živě.  Je vhodná hlavně do kuchyní, obývacích a dětských pokojů, dle odstínu ji můžeme použít téměř do každého interiéru. Hodí se také do veřejných interiérů, jako jsou školy, nemocnice a kanceláře a hlavně do místností orientovaných na sever.

 

 

Citrónová žlutá byla barvou roku 2011. Stále více se dostává do popředí a vidět ji nyní můžete nejen na mnoha doplňcích a drobnostech, ale i solitérech a větších plochách.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama