Úvod > bydlení > Jak přestat hnízdit aneb kudy na jarní úklid

Jak přestat hnízdit aneb kudy na jarní úklid

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Ikea, Jo´s Clothes, SXC
Jak přestat hnízdit aneb kudy na jarní úklid

A je to tady. Jaro a s ním více či méně oblíbený jarní úklid. Také závidíte těm, kteří hravě vycídí domácnost během jednoho odpoledne, zatímco pro vás tato činnost představuje doslova nadlidský výkon, a to nejenom fyzický, ale i psychický? Možná to bude tím, že hnízdíte… 
 
No přeci tohle nebudu vyhazovat, to se může ještě hodit, schovám to na pak, do toho zhubnu… tyto a podobné věty se každoročně ozývají snad v každé domácnosti.
Výsledkem pak bývá, že celý další rok neděláme nic jiného, než že při běžném úklidu, a stačí i obyčejné stírání prachu, neustále přenášíme sem tam vázičky po babičce, mističky od kamarádek, památky z dovolených… a tak dále…
 
Logicky nám smýčení trvá podstatně déle, než je úměra trpělivosti běžného člověka, nemluvě o tom, že jsme i podstatně více ztahaní než kdybychom zkrátka ,,jenom“ utřeli prach…

 

 

Je to v hlavě  
Shromažďování věcí je prý instinktivní záležitostí (pozor, nemluvíme o klasických psychických poruchách), a mělo by v nás vzbudit pocit, že nejsme sami, že je něco jenom naše, a to především v psychicky vypjatých situacích. V rámci jarního úklidu tedy rozhodně není špatné se zamyslet i nad tím, zdali bychom nepotřebovali uklidit i ve vlastním životě. A pokud budete mít jasno, zkuste si na příští dovolené místo jedinečného suvenýru dopřát třeba zajímavý kulturní zážitek, či ochutnávku tamních gurmánských specialit. Vždyť i fotografie jsou dostatečná vzpomínka na hezké prožitky.
 
Do krabic
Je něco, s čím se opravdu nedokážete rozloučit? Vyvolávají ve vás některé památeční věcičky zcela niterné vzpomínky, při nichž se chvějete ještě následující půlhodinku? Pak si připravte krabice a krabičky, do nichž můžete tyto poklady uložit a psychicky se pohledem na ně deptat maximálně jednou za týden. Uvidíte, jak náramně se vám uleví.

 

 

Nejsme skládka  
Máte přátele, kteří vám pravidelně nosí dárečky aspirující na výstavky v poličkách, tchýni, jež se rozhodla koupit si nové nádobí a s tím starým zabuší na vaše dveře, protože vám by se mohlo ještě hodit či rodiče pravidelně nosící doplňky do vaší domácnosti? Pak všem hezky poděkujte a upozorněte je, že příště budou vpuštěni výhradně s květinou, dortem či láhví vína, a pokud se tak nestane, nezapomeňte jim při odchodu hmotné dary opět vrátit. Sice se možná zpočátku urazí, ale až vychladnou, dojde jim, že váš byt není skládka, kam mohou odkládat nepotřebné věci, případně nosit krámy.
 
Second hand skříně
Jedna moje přítelkyně má k oblečení záviděníhodný vztah. V její skříni nenajdete žádnou nostalgii v podobě obstarožních svatebních šatů, letitých prvních džínů, triček, která se s přibývajícími léty podezřele ,,srazila“, i nezkombinovatelných kousků, jež se stejně nedají nosit. Pořídila si zkrátka pouhých pár dražších hadříků, k nimž průběžně doplňuje módní halenky, svetříky… což jí ovšem zabere podstatně méně ramínek. Nejenom, že se díky tomu dá její šatník zavřít, ale je vzdušný a jeho obsah stále nový. Takže pryč se second handovou skříní a nastartujte moderní směr.


tak takto ne...

 

 

Bez milosti…
Do odpadkového pytle patří staré, ošuntělé, oprané, rozbité…  Pořiďte si ten největší, a pak už stačí postupovat místnost od místnosti a plnit. Pokud si nejste jisti, zda byste to citově zvládli – přece nevyhodím plastovou kytičku od nejlepší kamarádky z první třídy – vezměte si k ruce nezávislý dozor… 
 
Na potom…
Při třídění toho, co vyhodit a co nikoli, se nevyhnete kategorii ,,na potom“. A tak věci jako brusle, přeskáče, lyže, sáňky, boby, ploutve, matrace na vodu apod. putují na půdu, či do garáže. Až je budete uklízet letos, nezapomeňte se podívat, zdali tam v klidu neodpočívají již exempláře z loňska a rovněž se zamyslete nad tím, jestli příští rok budete na těch starých rohačkách opravdu sáňkovat, když letos jste se svezli jenom jednou, a to ještě z půlky na blátě. Ani garáž či půda nejsou nafukovací, a i když nejsou tolik na očích, pelmel starých věcí nemusí být ani tam. 

 

 

Úklidový řád
Tak jsme krásně uklidili a můžeme si hodit korunou, jak dlouho nám to vydrží. Rozhodně tím tedy nemám na mysli klasický nepořádek, který se v běžně fungující domácnosti vyskytuje pravidelně a pravidelně ho likvidujeme luxem, koštětem a hadrem, ale spíš opětovné ,,hnízdění“, neboli hromadění dalších věcí, ať už k nám připutovaly odkudkoli. 
 
Možná by stačilo si zapamatovat pár jednoduchých triků, abychom se všechna ta následující jara už nemuseli pod úklidem tolik schvátit:
- průběžně probírejte věci v domácnosti, pár minut jednou za týden si na to vždycky najdete
- nekupujte zbytečnosti
- nesyslete věci, co by vzpomínky na někoho, kdo už třeba dávno zapomněl, jak se jmenujete
 
Uvidíte sami, jakmile přestanete hnízdit, uleví se nejenom vám, ale i vaší domácnosti.
 
Tak krásné, úklidem nezatížené jaro…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama