Úvod > bydlení > Alternativní ovládání domácí elektroniky

Alternativní ovládání domácí elektroniky

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: wired.com, intomobile.com, pdawin.com, hdworld.cz
Alternativní ovládání domácí elektroniky

Možná to také znáte. Přijdete unavení z práce domů, zaplujete po náročném dni konečně do křesla ve vašem obývacím pokoji a chcete se na chvilku odreagovat u televize. Ale nastává nečekaný problém – kde je ovladač? Případně – který z té změti ovladačů na konferenčním stolku je ten správný?

 

 

Výrobci televizí i příslušenství k nim dnes naštěstí nabízí různé alternativy, které nám mohou pomoci se takovým nepříjemným překvapením vyhnout. Některé z těchto možností si představíme v tomto článku.

 

 

Většina výrobců se samozřejmě specializuje na výrobky své vlastní značky, nicméně nalezneme i relativně univerzální řešení. V prodeji je například „krabička“ zvaná BlueIR, která převede Bluetooth signál z mobilních telefonů s operačním systémem Android na infračervený signál. Funguje to asi tak, že zařízení BlueIR spárujete s jakýmkoliv ovladačem ve vaší domácnosti, a poté na druhou stranu stisknutím tlačítka s vaším smartphonem.
 
Smartphone poté komunikuje s krabičkou prostřednictvím signálu Bluetooth, přičemž následně komunikaci převede na infračervený přenos. Zajímavé je, že k tomu, aby konkrétní ovladač v telefonu fungoval, stačí nainstalovat speciální aplikaci BlueIR (kterou naleznete ke stažení zdarma na Android Marketu) a následně daný ovladač telefonem vyfotit.

 

 

V poslední době se ze strany všech světových značek rozšířil fenomén tzv. Smart TV, neboli chytrých televizí. Možná už jednu doma máte. Jestliže ji chcete využívat naplno, zjistěte si, zda již vaše značka vyvinula pro své televizory ovládání hlasem. Vzhledem ke konkurenčnímu boji se nejspíše hlasového ovladače dříve nebo později dočkají majitelé jakékoliv chytré televize.
 
Například Samsung již svoje chytré televize hlasovým ovladačem vybavil (respektive se jedná, možná prozatím, o volitelné příslušenství). Společnost LG ke svému hlasovému ovladači přidala navíc i ovládání pohybem. Jejich ovladač je také schopen převést jakýkoliv dvojrozměrný obraz do pseudo 3D.
 
Společnost Loewe, která se specializuje na luxusnější televizory, vydala aplikaci pro tablet iPad, která funguje jako softwarové dálkové ovládání. Jste-li majitelem iPadu (a zároveň televize Loewe), stačí vám z iTunes stáhnout (do 1. dubna bezplatnou) aplikaci Assist Media.

 

 

Ale abychom nemluvili jenom o televizích. Společnost Genius nedávno přišla s dálkovým ovládáním zvaným Ring Presenter. Ovladač ve tvaru prstenu slouží jako bezdrátová alternativa myši a hodí se například při pouštění prezentací prostřednictvím videoprojektoru. Kurzor na obrazovce posouváte posunem palce po dotykové ploše.

 

 

Dánská společnost Lumigon zase představila telefon s označením L2, který je postavený na Androidu a dokáže fungovat jako univerzální ovladač prakticky jakékoliv elektroniky, kterou máte v domácnosti.

 

 

Jste-li konzervativnější (nebo se vám kvůli ovládání elektroniky nechce utrácet za nový telefon), můžete se poohlédnout po nějakém klasickém univerzálním ovladači. Pro tyto účely je vhodné sáhnout po známější značce, ovladač z tržnice často moc univerzální nebývá, i když se tak jmenuje. Máte-li malé děti, možná vám přijde vhod vodotěsný ovladač od Sony z řady Rimotokomanda.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama