Úvod > bydlení > Zelená

Zelená

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Homeworkshop.com, Housevira.com, Home-designing.com, Archdaily.com, Howtogeek.com, Geograph.org.uk
Zelená

Barva přírody a rostlin – syntéza modré a žluté – to je zelená. Vyzařuje rovnováhu a klid, jistotu, spokojenost, obnovu a růst. Vzbuzuje důvěru, symbolizuje pevné životní hodnoty a zásady. Je mírná a laskavá, střídmá někdy až nudná, bez vzletu. Opticky uklidňuje a sjednocuje prostor. Má terapeutické účinky, stejně jako procházka lesem.

 

 

Zelená patří do středu barevného spektra, proto je vyrovnaná a harmonická a není ani studená ani teplá. Lidé, kteří hodně čtou nebo dělají práci, která unavuje oči, by to měli dělat v zeleném prostoru, protože zelená podporuje svými světlejšími tóny zotavení a vitalitu. Má také regenerační účinek na náš organismus a snižuje napětí a stres. Díky svému uklidňujícímu vlivu je velmi působivou pomocí pro nervózní a cholerické lidi. Podporuje koncentraci a schopnost zapamatování a vzpomínání. Pomáhá léčit problémy spánkové disharmonie.

 

 

Pro nejmenší děti je zelená užitečná tím, že podporuje paměť a rozvíjí tvořivost. Doporučuje se do hlučných prostor, neboť zklidňuje psychiku a sluch. Zelená zmírňuje srdeční bolesti, působí kompenzačně při vysokém krevním tlaku, projevech vyčerpání a malátnosti. U této barvy neexistují kontraindikace.

 

 

Čistá zelená může mít silné expresivní působení. Zářivé zelené odstíny jsou vhodné pro pohyblivé prvky. Pro statické a nosné funkce je více vhodná tmavá nebo našedlá zelená. Vedle bílé a žluté působí zrale, jasně, vesele a slavnostně. Může být použita vedle teplých i studených barev. Pozor - příliš mnoho zelené v místnosti může vytvořit naivní idealismus.

 

 

Různé odstíny zelené najdeme v přírodě všude kolem nás, tato barva na nás působí při pohledu na rozkvetlou louku nebo tlumené barvy lesa. Objevuje se všude v nesčetných odstínech. Široké spektrum odstínů – od smrkově zelené po odstín jarního listí.

 

 

Světle zelené odstíny působí jasně, podporují plastický tvar místnosti a zachovávají její charakter. Žlutozelená je vhodná pro prostory vyžadující přátelskou atmosféru, přirozené jednání, otevřenost a vnímavost. Modrozelená je vhodná pro reprezentativní prostory, vykouzlí klid a pohodu tropických moří. Světlá modrozelená působí chladně a často ledově, dojmem odstupu a sterility.

 

 

Hnědozelená působí útulněji a tepleji. Zelená jako taková je vhodná hlavně do ložnic a koupelen, v některém případě do pracoven a dětských pokojů.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama