Úvod > bydlení > Objevte potenciál oranžové barvy

Objevte potenciál oranžové barvy

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: A.S. Création, Homedit.com, Flickr.com, Layoutsparks.com, Homecreat.com, Sbydesign.com, Centralinteriordesign.com
Objevte potenciál oranžové barvy

Zářivě teplá, veselá, slavnostní, ale také agresivní – to je oranžová barva. Je spojena s představou západu slunce, bohatství, zlata a úrody. Vyjadřuje vitalitu a sílu ducha. Symbolizuje štěstí, intelekt a koncentraci, ale také neslušnost. Nese v sobě značně pozitivní náboj. Je vnímána jako barva úspěchu a radosti. Má velmi mocný, okázalý charakter a působí dominantně.

 

 

Oranžová je smíšená barva, má v sobě energii rudé i žluté. Působí jak na fyzickou kondici díky příměsi červené, tak i na inteligenci díky příměsi žluté. Celkové vyznění oranžové závisí na poměru těchto dvou složek.

 

 

Tato barva má hřejivé a oživující účinky na lidský organismus. Bývá pokládána za nejteplejší barvu, dojem tepla v místnosti zvyšuje až o 4 °C. Podporuje chuť k jídlu i k dalším aktivitám. Dodává radost a elán do života. Povzbuzuje komunikaci, zvyšuje zdravou ctižádost. Podporuje také rozvíjení vědomí a rozhled, napomáhá lehčímu přijímání a zpracování myšlenek. Posiluje optimismus, odvahu a sílu vůle. Dodává energii především nervovému systému, což se projevuje zejména lepším zvládáním stresu.

 

 

Posiluje pozitivní myšlení a sebedůvěru. Je účinným prostředkem proti depresi, nespokojenosti a pesimismu. Může také potlačit obavy a psychické blokády. Toto barevné chvění pomáhá přemoci citové výbuchy, uvést emoce na správnou kolej a dosáhnout nad sebou kontrolu. Lidé, kteří mají tuto barvu v oblibě, bývají přemýšliví a upřímní.

 

 

Oranžová zdůrazňuje tvar, a to obzvláště u malých ohraničených ploch, na velkých plochách má silné výrazové působení. Mluví se o jejích léčivých účincích – asi proto, že je pro buddhisty barvou osvícení.

 

 

V okolí této barvy by se měla objevit například šedá, světle modrá, bílá nebo černá, aby byla aktivní oranžová potlačena a svázána. Nebo je třeba vyrovnat její silné účinky harmonizující zelenou. Jako barva nábytku působí vstřícně – zdůrazní a vyzdvihne do popředí.

 

 

Barva je vhodná jak pro obývací pokoje, kuchyně a jídelny, ale také pro studovny a místa, kde se lidé scházejí. V sytých odstínech nebude dobře působit v ložnicích a v menších místnostech.
Je to nejvhodnější barva při pořádání oslavy. Kladně působí na trávicí systém, proto ji můžeme použít při stolování. Velmi zajímavá je v kombinaci s fialovou.

 

 

Meruňková
Obnovuje, oživuje a jemně stimuluje. Může rozpustit a odstranit emocionální struktury a blokády. Pastelové tóny prosvětlí a zútulní tmavé místnosti.
 
Pomerančová
Syté odstíny působí velmi dominantně, u citlivějších osob mohou vyvolávat až neklid a úzkost. Je sportovní a mladistvá, v interiéru vhodná hlavně na solitéry a doplňky.
 
Cihlová
Zemité tóny této barvy zužují prostor. V určitých situacích může vypadat nadřazeně až pompézně. V kombinaci s hnědou a zlatou docílíte luxusního dojmu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama