Úvod > bydlení > Colorterapie – léčba barevným světlem

Colorterapie – léčba barevným světlem

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Gessi, Archiexpo.com, Widbox.com, Dornob.com, Victoryspafrance, Chateauavalonhotel.com
Colorterapie – léčba barevným světlem

Coloroterapie, neboli chromoterapie či luminoterapie nebo fototerapie, je v podstatě léčba světlem a  barvou a patří mezi metody alternativní medicíny. Využívá se převážně k relaxaci, k prevenci i léčbě, ale může být v interiéru i dekoračním prvkem. Tato metoda používá barev a světla k vyvážení energie v lidském těle. Nejsou to jen barvy, které pomáhají cítit se lépe, ale také energie světla, která tyto barvy odrážejí.

 

 

Léčba světlem je založená na stimulačních účincích barevného světelného spektra o různých vlnových délkách. Významný vliv světla na tělo i duši člověka byl využíván již v dávných dobách. Byl součástí obřadů Inků, Egypťanů a jako léčebný prostředek ho aplikovali ve starověké čínské medicíně. Jde tedy o tradiční léčebný postup. 

 

 

V dnešní době tato metoda prošla řadou výzkumů, kde se prokázaly její účinky. Výsledky jsou aplikovány v konkrétních situacích, jako je např. rekonvalescence po operaci či zlepšení duševního stavu či v kosmetických salónech při řešení kožních problémů. 

 

 

Každá barva má jinou vlnovou délku, kterou proniká do našeho těla a různě ovlivňuje naše orgány. V souladu s touto schopností aktivují různé barvy odlišné tělové systémy a biologické procesy. Coloroterapie se v současné době používá nejen ve veřejných wellness prostorech, lázních a kosmetických salónech, ale i v domácnostech. Díky rozvoji LED technologií najdeme hru světel ve vířivých vanách, saunách a nově i ve sprchových hlavicích. 

 

 

Modrá barva (480nm - 500nm)
Modrou oceníte, když se potřebujete uklidnit a zkoncentrovat. Dodává klid a vyrovnanost. Také potlačuje chuť k jídlu a tím pomáhá i v boji s nadváhou. Celkově tiší bolest, chladí a harmonizuje. Tuto barvu charakterizují silné uklidňující a uspávací účinky. Navíc podporuje kreativitu. Rozšiřuje cévy a působí protizánětlivě.
 
Zelená barva (520nm - 565nm)
Evokuje přírodu a navozuje příjemné pocity. Snižuje krevní tlak a tím nám pomáhá lépe usínat. Je to barva harmonie a relaxace, uvede nás tedy do skvělé duševní pohody. Také posiluje zrak. Zelená barva zvyšuje sebevědomí, pomáhá uvolnit vnitřní napětí a regeneruje nervový systém. Pozitivně ovlivňuje činnost průdušek. Zmírňuje záněty a připravuje pokožku na ošetření. 

 

 

Žlutá barva (565nm - 590nm)
Tato barva odráží velké množství světla. Pozitivně naladí, dodá energii svalstvu a podporuje léčbu ekzémů. Je vhodná v boji s melancholií a mrzutostí. Příznivě působí při jaterních problémech, dává do rovnováhy žaludek. Stimuluje činnost žláz a kapilár, povzbuzuje tělo k detoxikaci. Omlazuje, vyvolává radost a pohodu, posiluje nervový systém. Navíc podporuje systematické myšlení.
 
Červená barva (625nm - 700nm)
Červená rozproudí váš krevní oběh a povzbudí vitalitu. Přímo koresponduje s činností srdce, ledvin a svalů. Přináší úlevu při bronchitických a revmatických obtížích, astmatu či onemocněních kůže. Tato barva reprezentuje spodní část těla. Je užitečná pro sportovce, protože má silný energetický účinek. Urychluje rovněž látkovou výměnu, stimuluje buňky, podporuje tvorbu kolagenu a zlepšuje metabolismus. Rozšiřuje póry a připravuje pleť na absorpci kosmetických přípravků.
 
Oranžová barva (590nm - 635nm)
Tato jednoznačně nejvíce optimistická barva bojuje proti depresi, smutku a pesimismu. Je vhodná zejména po ránu, kdy potřebujeme nabít energií a optimismem. Pomáhá při křečích, zácpě a slabosti ledvin. Podporuje látkovou výměnu a činnost lymfatického systému. Působí proti otokům a pigmentaci. Stimuluje regeneraci tkáňových buněk. Navíc zlepšuje lidské vztahy a nutí člověka se družit a navazovat vztahy nové. Je vhodná při léčbě jaterních problémů a zvyšuje ženskou plodnost.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama