Úvod > bydlení > Bílá barva v interiéru

Bílá barva v interiéru

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Zeointerior.com, Modredes.com, Messagenote.com, Hometrendesign.com, Homegue.com, Grahadesign.com, Foreverboho.com
Bílá barva v interiéru

Bílá je symbolem čistoty, uvolnění a osvobození. Představuje nový začátek, nevinnost a též mírnost. Připomíná nám čerstvě napadaný sníh, sterilitu a pořádek. Je spojována se světlem a chladem. Ztělesňuje dokonalost, celistvost, otevřenost, pravdu a vlídnost.

 

 

Je známkou nedotknutelnosti, citlivosti a chladné rezervovanosti. Za zmínku stojí i kulturní rozdíly vnímání bílé – ve východních zemích je totiž barvou smutku, za kterou je v našich krajích považována černá.

 

 

Je to světlá, jasná a lehká barva. Ke kladným vlivům patří již zmiňovaný pocit čistoty a svěžesti, k záporným chlad, mdlost a často nepříjemný pocit prázdnoty.

 

 

V prostoru působí plošně, je střízlivá, nevýrazná, případně až tvrdá. Rozšiřuje a vylehčuje interiér a tlumí podněty. Září, ale také oslňuje a unavuje oči. Proto často vyžaduje doplnění jinými barvami, které harmonicky upoutají pozornost.

 

 

Je v podstatě vhodným nosičem pro výrazné odstíny nebo extravagantní barevné kombinace.  Její velkou výhodou je, že ji můžeme kombinovat s libovolnou barvou.

 

 

Samostatně je tato barva velmi nevýrazná, i když nalézt můžeme mnoho čistě bílých interiérů. Uvědomit bychom si také měli, že i bílá má mnoho odstínů – od čisté zářivě bílé, přes teplé odstíny směrované ke krémová až po chladné lehce našedlé.

 

 

V současné době je bílá často používanou barvou – je oblíbená u mnoha architektů, kteří se brání barevným stěnám či solitérům z důvodů čistoty stylu apod. Dalším důvodem jejího použití bývá, že se lidé bojí vydatnějších odstínů a tak raději zůstanou u klasiky.

 

 

Tato barva je vhodná pro všechny místnosti, kde nechceme vyvolat zvláštní účinek. Hodí se do kuchyně a koupelny, ale i do ložnic a obývacích pokojů. V dětských pokojích by měla být raději doplněna o další odstíny, aby nebyla místnost příliš chladná a neosobní. Běžně se používá do šaten a skladovacích prostor a dalších technických místností. 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama