Úvod > bydlení > Domov za hubičku

Domov za hubičku

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 6
Autor:    foto Petra Hajská
Domov za hubičku

Nízká cena a prostor s vlastní tváří- to jsou hlavní devizy půdního bytu v otlučeném domě na pomezí pražského Smíchova a Košíř. Jak je to možné?

Podmínkou byly tři předpoklady, které se  výborně doplnily. Za  prvé - půdní prostor poskytla městská část k odbydlení  výměnou za rekonstrukci krovu a střechy. To znamená 15 až 20 let bez placení nájmu, pak se uvidí. Pravděpodobně  přijde na řadu privatizace, vstupní náklady se odečtou od ceny... Za druhé - autor řešení je architekt a byt navrhoval pro sebe a svoji přítelkyni. Znal tedy odbornou problematiku i osobní přání, nemusel si najímat projektanty. A za třetí — stavěl hodně svépomocí, deset měsíců trávil na stavbě sedm dnů v týdnu a měl kamarády, kteří mu pomáhali. Za těchto okolností se cena bytu o rozloze 112 m2 (obytná místnost s kuchyní a dva pokoje) pohybovala okolo 8000 Kč/m2.

O ČTYŘI OKNA MÉNĚ
Při přípravách projektu projednal autor svůj návrh s památkáři. Jednání proběhla úspěšně také proto, že nechtěl zvedat výšku hřebene, což příslušné úřady (památkový a územního rozvoje) nemají rády. Přesto, když byl původní památkář nahrazen novým, musel z již rozpracovaného projektu vyškrtnout čtyři okna. Autorovi to nakonec ale příliš nevadilo, sám byl rozhodnut ctít tvarosloví sto let starého domu.
Během stavění si architekt uvědomil, jak ho práce baví, a proto se rozhodl začít pracovat jako asistent stavbyvedoucího. Na stavbě prý každý na vlastní kůži pozná, o co vlastně jde, o čem je architektura v praxi.

PODLAHA NA SLOUPCÍCH
Vrchní našlápnou vrstvu, neboli to, co vidíme, tvoří OSB (dřevoštěpkové) desky. Jsou zbroušené a nalakované. Jejich výhodou je nižší cena a zajímavá kresba. Jejich výraznost, stejně tak i pocit levnosti, které z nich čiší, protože je známe i z různých ohrad a bednění, však může někomu vadit. Samozřejmě, že s výrazností a barevností dřevoštěpkového dezénu lze pracovat. Může se například namořit na bílo nebo na čokoládovou hnědou, což už ohradu ani bednění nepřipomíná... Do duchem mladého interiéru se taková podlaha jistě hodí.
Desky leží na vodorovných trámcích, které jsou v určitých místech podloženy výškově nastavitelnými sloupky (ocelová tyč se závitem). Tato dvojitá podlaha (spodní vrstvu tvoří prkenný záklop) umožňuje bezproblémový rozvod kabelů a potrubí. Používá se často v kancelářích. Mezi stropem bytu o patro níž a podlahou není žádná tepelná ani kročejová izolace. S tím se pojí dva efekty - teplo stoupající z dolního bytu tak mírně prohřívá podlahu půdy, což je plus. Naopak hrozí, že chůzí budete rušit dolní sousedy. Na hluk si však zatím nestěžovali.

SLÁMOKARTON NAD HLAVOU
Na šikmé stěny půdních vestaveb se používá nejčastěji sádrokarton.V tomto případě autor dostavby použil slámokarton. Měl tři důvody - slámokarton je ekologičtější, lze ho klasicky omítnout a má dobré izolační vlastnosti. Navíc se do něj dobře zatloukají hřebíky a zavrtávají hmoždinky na vruty. Termoizolační vlastnosti šesticentimetrové-ho slámokartonu odpovídají 4-5 cm běžně používané minerální vlny. Mírnou nevýhodou je vysoká váha materiálu - deska o rozměrech 120 x 200 cm váží 40 kg, takže při zvedání nad hlavu slušně posilujete.
Desky si obstojně poradí i s hlukem. Akustický útlum jednoduché příčky je 27 dB, dvojité 45 dB.Výrobcem zde použitého slámokartonu, který se oficiálně nazývá ekopanel z obilných vláken, byla společnost Ekodesky Stramit.
Změnou oproti klasické konstrukci střechy z minerální vlny je ovšem nemožnost použít parozábranu (instaluje se na vnitřní stranu střešní skladby a zabraňuje pronikání vlhkosti z bytu do izolace). Slámokarton musí přirozeně větrat. Nad něj se pod krytinu klade už jen difuzní hydroizolace. Celá střecha tak „dýchá".

JAKÁ ZNÁTE STŘEŠNÍ OKNA?
Klient tvrdí, že na kvalitě střešního okna velmi záleží. Velikost sice předepíší příslušné odbory státní správy (především památkáři), ale roli hraje i kvalita dřeva rámu, bezpečnostní řešení při rozbití skla, ovládací prvky. Když si porovnal všechny aspekty, jako nejlepší se mu jevilo okno Prima Fenestra. Jedno standardní okno s rozměrem 78 x 140 cm a vnitřním zastíněním stálo cca 10 000 Kč.Ve srovnání s nejběžnějším typem okna je prý až o třetinu levnější.

MŮŽETE TO ZKUSIT TAKÉ
Celý byt má mladý a světoběžný šmrnc. Přispívá k tomu směsice různých prvků a detailů, nejzásadněji pravděpodobně etnické závěsné sítě, potahy na polštářích a koberec. Také průsvitné stěny z komůrkového polykarbonátu a syté modré, zelené a červené barvy nejsou vůbec neutrální.
Připomeneme-li si znovu poměrně nízkou pořizovací cenu celého bytu, můžeme tento přístup s klidným svědomím považovat za návod pro mladé lidi, jak si pořídit a zařídit vlastní domov.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama