Úvod > bydlení > Růžová barva – nejenom elegance, vytříbenost, ale také něha…

Růžová barva – nejenom elegance, vytříbenost, ale také něha…

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Atlas Concord, Wordpress, Seniortip.cz, Nabuzz.com, Interiordomaindesigns.com, Interiorexteriorplan.com
Růžová barva – nejenom elegance, vytříbenost, ale také něha…

Růžová je zábavná, živá, pozitivní. Navozuje pocit sladkosti a dívčí jemnosti. Je symbolem čistoty myšlení, štěstí, romantiky a lásky. Růžová je jediná barva, která nemá negativní asociace. Je to koketní barva s vlastním charakterem, velmi odlišná od své příbuzné červené. Růžová se pojí s něhou, náklonností a ženskostí. Je to barva mnoha květin.

 

 

Vzniká spojením červené a bílé, a tak v lásce nepředstavuje vášeň, ale něhu, vytříbenost, eleganci a sentiment. Tato jemná voňavá barva zahrnuje volnost a zároveň něžnou aktivitu. Dává prostoru rys ženskosti a náročnosti. Vyvolává něžný, mysl povznášející účinek dobré nálady. Podněcuje, aby byly pocity štěstí plně prožity a vyjádřeny.

 

 

Růžová vdechuje radost a nadšení do jakéhokoli interiéru. Je to barva klidu i pohody, opticky zvětší a hlavně zútulní prostor. Její použití je složitější, než se zdá. Působením světla se velmi lehce mění. Podle stupně zesvětlení ztrácí svou dynamickou aktivitu, ustupuje do pozadí, stává se měkčí a sladkou. K růžové se hodí dekorativní nábytek v barokním stylu nebo repliky.

 

 

Dobře bude vypadat ve veselém dětském pokoji - zhruba od devíti let bývá nejoblíbenější barvou červená – u holčiček růžová barva. Chladné odstíny jsou dokonalé pro moderní koupelnu.

 

 

Růžová porcelánová
Jemná, že si jí na stěnách téměř nevšimnete. Je to dokonalé barevné pozadí, které nepřevažuje, ale pouze doplňuje náladu pokoje.
 
Korálová nebo barva čajové růže
Je vhodná pro obývací pokoje. Hodí se do ložnice a dívčího nebo dámského pokoje.  Hodí se do stísněných chodeb, které pak působí jasnějším a čistějším dojmem.

 

 

Purpurová
Slavnostní, náročná, vznešená, také tajemná až pohádková. Je to barva královská, barva moci. Je spojená s představou majestátu a spravedlnosti, proto působí důstojně a smyslně. Purpurová je extravagantní, hrdá a povzbudivá. Podněcuje vitalitu, je velmi působivá až éterická. Symbolizuje vzrušení a vášeň, motivaci ale někdy může navozovat truchlivost. Je vhodná do ložnice a do meditačního pokoje, také do dívčího nebo dámského pokoje.

 

 

Historie růžové:
I když je dnes chápaná růžová jako barva ženská nebo barva gayů, nebylo tomu vždy tak.
Velký zlom nastal až za druhé světové války. Dříve byla barvou mužů – Ježíše Krista téměř vždy najdete vyobrazeného v růžovém rouchu, Pannu Marii pak v modrém, které vyjadřovalo její čistotu.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama