Úvod > bydlení > Svatební speciál - pozvánka ke svatební tabuli…

Svatební speciál - pozvánka ke svatební tabuli…

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, Café Rozmar, SXC
Svatební speciál - pozvánka ke svatební tabuli…

Ačkoliv se může zdát, že hostina a její přípravy patří mezi nejpohodovější části svatebního maratónu, opak je pravdou. Jak tedy vyhovět chuťovým pohárkům všech přítomných. A hlavně, KOHO pozvat a JAK je ke svatební tabuli usadit, abychom se nikoho nedotkli a měli všechny nejbližší při sobě, i když se jednotlivé tábory nemají zrovna v lásce? Zkusíme vám poradit…
 
Ještě než začneme cokoliv řešit kolem svatební hostiny, je nutné si s partnerem ujasnit, koho budeme zvát. Hostina či posezení bývá zpravidla dvojí – nejprve rodinný oběd pro příbuzné a pár nejbližších přátel a následně večer uvolněnější akce pro přátele a kamarády.

 

 

Zasedací pořádek
Každý, kdo pochází z rozvedené rodiny a chce mít na svatbě oba rodiče, ví, že zasedací pořádek dá v tomto případě velmi zabrat. V optimální verzi, kdy spolu rodiče i nadále vycházejí a oba mají své nové partnery, to ještě jde, ale v případě přetrvávající averze to může být „zajímavé“… Pokud budete chtít hosty posadit podle pravidel a společenských zásad, mělo by to být: ženich + nevěsta v čele stolu, nevěsta na pravé straně svého chotě. Na čestném místě vedle novomanželů by měli sedět rodiče – po boku nevěsty otec ženicha spolu s matkou ženicha a po boku ženicha matka nevěsty spolu s otcem.
 
Další v pořadí by měli sedět svědkové, prarodiče novomanželů, blízcí příbuzní, ostatní příbuzní a hosté. Samozřejmě se těmito pravidly nemusíme řídit a uspořádání upravit dle jednoduché rovnice kdo s kým vychází a případně také upřednostníme toho, kdo svatbu více sponzoroval. Toto nepsané pravidlo uplatňujeme zejména v případě již zmiňovaných rozvedených rodičů.
 
Spolehněte se na vizitky
Pokud se bojíme, aby při usazování nenastal nějaký zmatek, můžeme využít bohaté nabídky slavnostních jmenovek na stůl. Rozhodně vedle sebe volíme takové členy rodiny, se kterými je nám fajn. V případě oficiálního oběda je přemisťování v průběhu hostiny nevhodné…

 

 

Setkali jsme se zde, abychom…
Snad každý zná dojemné scénky z filmových trháků, kdy před svatební hostinou promluví otec nevěsty o jejím dětství, dospívání a po půlhodinové řeči není jedno oko suché… Ano, slavnostní přípitek ke svatbě skutečně patří, ale měli bychom jím pověřit vhodnou osobu. Pokud je tatínek nevěsty ráčkující nemluvka, či naopak vypravěč, kterého nelze utnout, necháme tuto aktivitu raději svědkovi, který svým stručným vtipem příjemně zahájí celou hostinu a neuvede nikoho v rozpaky. Přípitek by neměl být strohý, příliš formální, ale ani extrémně dlouhý či plný rádoby vtipných poznámek ze světa nevěstiných faux pas…

 

 

Podávat se bude….
Výběr slavnostního menu se odvíjí jak od počtu hostů (pro stočlennou tabuli asi nebudeme podávat jako předkrm pravý kaviár), tak i místa, kde se odehrává. Zde se meze fantazii opravdu nekladou. Tradiční klasikou bývá knedlíčková polévka, kterou se novomanželé vzájemně krmí a ukazují tak okolí svou schopnost postarat se o sebe.
 
Dále je to opravdu jen na nás a na tom, co mají naši blízcí rádi. Pokud se rozhodneme pořádat hostinu např. na zahradě, určitě bude fajn forma rautu – kdy si sami hosté budou nabírat dle své chuti (samozřejmě dá se i na zahradní akce najmout personál, ale celou akci prodraží a bude to navíc působit více formálně).
 
Složení menu je vhodné složit z alespoň dvou variant jídel: jedné klasiky, např. svíčková, a jednoho odlehčeného chodu, aby si vybrali všichni členové tabule. A nezapomeňte na talíře s jednohubkami, ze kterých se obsluhují sami hosté v časech mezi chody.

 

 

Večerní party
Tato část svatebního dne již bývá mnohem uvolněnější. Zatímco u oběda by měla panovat určitá pravidla, večerní hostina se nese ve večírkovém duchu. V tuto dobu se jídlo podává nejčastěji formou rautu, kdy si každý vezme, po čem touží a mezitím se tančí, zpívá, a také pochopitelně připíjí novomanželům na zdraví. Jestliže jsme u oběda měli několik druhů příborů a krásné, nazdobené talíře, večerní hostina se dá v klidu sfouknout s plastovými tácky a umělohmotnými vidličkami. Samozřejmě záleží na vkusu a představách každého z nás, ale nikdo se nad tím nebude pohoršovat. Oblíbené je také grilování, opět je důležité brát v potaz místo, kde se svatební veselí koná.

 

 

Svatební rituály při hostině
Ačkoliv je to samozřejmě na každém novomanželském páru, existují zvyklosti, které se opakují na většině svateb. Kromě již zmiňovaného společného krmení polévkou z jednoho talíře si můžete užít následující tradice:
 Společné zakrojení svatebního dortu na vás prozradí, jak jste sehraní. Sníst ho alespoň kousek je povinností každého svatebčana, považuje se za symbol manželského štěstí.
 Ke svatebnímu veselí patří také tanec – prvním párem, který jej zahájí, by pochopitelně měli být novomanželé. Úvodní píseň často mívá nějakou souvislost s jejich společným životem.
 Házení svatební kytice je také stálicí svatebních tradic. Nevěsta se otočí zády k hloučku svobodných svatebčanek a hází svou kytici přes rameno. Podle pranostiky na ženu, která kytici chytila, číhá v brzké době vlastní svatební veselí.
 Součástí svatební hostiny může být také četba svatebních gratulací či rozbalování svatebních darů. Není to povinností, záleží na každém páru, jak se domluví.
 Patří sem i stahování a dražba podvazku – další oblíbená svatební tradice, která navíc může příjemně obohatit svatební pokladničku.
 
Svatebních tradic a rituálů je mnoho a hlavně si svůj den mohou sami novomanželé vylepšit naprosto dle své chuti a vkusu. Příjemným zpestřením bývá živá kapela, která obohatí zábavní večer, nejrůznější hry, únos nevěsty, zkrátka záleží na povaze hlavních aktérů…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.

Levné povlečení pro tebe!
V obchodě Tvoje povlečení najdete hladké bavlněné povlečení, oblíbené mikrokrepové a krepové povlečení, které nemusíte žehlit, flanelové povlečení i luxusní saténové povlečení.reklama