Úvod > bydlení > Pracujeme s hnědou barvou

Pracujeme s hnědou barvou

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: Archzine.org, Deviantart.net, Egger, Home-designing.com, Mrk.cz, Rexahome.com, Realtysoft.com
Pracujeme s hnědou barvou

Hnědá je barva velmi střízlivá. Je mlčenlivá, solidní a vážná, na mnoho z nás působí velmi realisticky. Tato barva symbolizuje především stabilitu, zajištění, klid a také eleganci a důležitost. Vyzařuje pocit tepla, přináší potřebu zakořenění. Spojuje nás s představou jistoty a pořádku, domova, tradice a zdrženlivosti.

 

 

Se svým přírodním charakterem, který nese stopu dřeva a země, se dobře hodí k rustikálnímu, pohodlnému a útulnému rázu. Hnědá působí hodně konzervativně a často nenuceně. K negativním asociacím patří především omšelost, deprese a dojem stárnutí.

 

 

V pastelových tónech opticky zvětší a proteplí prostor, proto se v interiérech velmi často užívá v odstínech béžové. Hnědá je nenápadná i decentní a právě proto je vhodné ji kombinovat s výraznějšími barvami. Tmavé a syté odstíny této barvy mohou působit těžce, ohraničují a zužují prostor. Zajímavé je, že dává pocit bezpečí.

 

 

Tuto barvu mají v oblibě lidé toužící po vlastním pohodlí nebo lidé vyčerpaní bez energie. Kdo hledá klid a odpočinek, je u hnědé barvy na dobré adrese. Naopak odmítání hnědé znamená pohrdání pohodlným životem a výjimečnost. Vyrovnaní lidé mají k hnědé většinou neutrální postoj.

 

 

Je vhodná do kuchyní, obývacích pokojů, pracoven i chodeb, ale i do veřejných prostor jako jsou muzea, kina, úřady a obchody. Hodí se také do reprezentativních prostor, v nichž vypadá skvěle se stříbrnou a zlatou. Lze ji použít i do prostorných místností, kde nejlépe vynikne. Je jedním z nejlepších odstínů na fasády.

 

 

Měla by se kombinovat s teplými barvami jako je žlutá a oranžová, aby se docílilo slunečných, radostných efektů. V kombinaci s modrozelenou, světle fialovou a lehce růžovou působí noblesně. Šikovně vyrovnává příliš jasné a křiklavé barvy. Příliš tmavé odstíny hnědé působí tísnivě a těžce. Světle hnědá – tedy béžová – je obecně líbivá prostorová barva, díky které můžeme docílit jemného, decentního řešení interiéru. Je velmi oblíbená, protože lidé mají pocit, že touto volbou nic nezkazí.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama