Úvod > bydlení > Soukromí nade vše

Soukromí nade vše

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 6
Autor:    FOTO PAVEL RYDL
Soukromí nade vše

Jakmile vám děti odrostou, prostorný příbytek jako by se srazil... Na obzoru se rýsují změny, které by měly velké ratolesti a rodiče od sebe rozumně oddělit.

Dvaadvacetiletého   Mirka   v jeho „království", jehož stěny ponořil do modré barvy, nikdo neruší a ani on neobtěžuje zbytek rodiny svými občasnými pozdními příchody. Soukromí se mu otevírá hned za vchodovými dveřmi bytu a od maminky a sestry ho odděluje předsíň, na niž navazuje koupelna a la kluk se sprchovým koutem a obývací pokoj s kuchyní.
Celý byt v přízemí prastarého domu rekonstruoval sám s pomocí kamarádů. Nebylo zbytí. Při povodních před třemi lety rodině doslova uplaval nově opravený domek v Praze - Zbraslavi, zachránili jen zablácenou ledničku a lyže. Ztratili střechu nad hlavou, ale šťastným řízením osudu se podařilo proměnit maminčinu provozovnu, konkrétně prádelnu, v Praze 1 na byt. Ta na všechno jako samoživitelka vydělávala a přitom bydlela i s dcerou ve vypůjčené chatičce až do mrazů, Mirek dokončil přestavbu v listopadu.

„To, co se stalo, mi sebralo spoustu optimismu," vypráví paní Zuzana. O našem domku na Zbraslavi jsem měla jasnou představu, měl být v přírodním stylu s dřevěnými doplňky a kamennou podlahou... Po povodni jsem tak měla fantazii svázanou starými myšlenkami. Spoustu věcí jsem proto nechala na synovi."
Prádelna vypadala, jak jinak, než jako prádelna, ale s krásnými gotickými lunetami. Poté, co získali stavební povolení, vrhl se Mirek do stavby. Skoro všechny změny dispozice by se daly jednou odstranit a prostoru by se tím vrátila jeho historická podoba.

Původně chtěli velkou koupelnu s vanou a sprchovým koutem, ale pak ji rozpůlili, aby vznikly dvě menší — dívčí a chlapecká — obě se záchodem. Velkou místnost za obývacím pokojem přepažili jen skříněmi, čímž vznikla ložnice pro maminku a pokoj pro dceru. Využili i staré trámy asi ve dvou třetinách výšky místnosti, přidali k nim nové a zakryli je sádrokartonem. Dcera tak získala navíc prostor pod stropem nad maminčinou ložnicí a částečně i nad svým pokojem.
Mirek boural, stavěl příčky, štukoval... ale naštěstí měl přátele, kteří mu rádi vypomohli, nebo alespoň poradili. Na odborníky zbyl jen rozvod elektřiny, vody a dlažba.
Zařízení vybírali společně. Kuchyňskou sestavu s černým korpusem a světle modrými dvířky navrhli oba dohromady. Sedačku vybrala paní Zuzana na veletrhu, ale hned synovi volala, aby ji schválil. Ve výběru ctili jeden druhého. Skleněné stolky, praktický nábytek, který není vidět, pořídili také na výstavě.
Všechny pokoje zdobí krásné hluboké okenní výklenky, zakousnuté do metrových stěn. Parapety natřeli a zabydleli je většinou kytkami, které tak mají v poměrně tmavém bytě dostatek světla. Když se zatáhnou jemné krásně prosvítající záclony (ADO), které stejně jako nerezové garnýže vybíral v maminčině pražském obchodě Dorian dekor Míra, dají se za nimi letmo tušit.
Až když začnete bydlet, zjistíte, co kde neprakticky skřípe. Tmavý byt v přízemí a spousta kolemjdoucích není ideální kombinací. Když měli na oknech závěsy, v bytě se sešeřilo, když je roztáhli, mohli hrát divadlo pro kolemjdoucí. Pak zkusili žaluzie. S těmi zas museli neustále manipulovat. Nakonec koupila paní Zuzana okenní fólii, přes kterou není vidět, ale propouští světlo. Polepila jí zevnitř všechny okenní tabulky. Teď jim nikdo nevidí do talíře a díky volným horním dílům ubylo světla jen minimálně. Investice za pouhých 800 Kč se tak bohatě vyplatila. Místo fólií chtějí mít jednou poměrně drahé mléčné sklo.
Zatímco paní Zuzana přišla o sny, a radost z nového bytu na ni přichází jen pomalu, Mirek byl nadšený od začátku. „Svůj" první byt si prožil se vším všudy. Naštěstí zdědil tvůrčího ducha po mamince, která ho s nadhledem nechala tvořit.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama