Úvod > bydlení > Kombinace barev v interiéru – metoda ročních období

Kombinace barev v interiéru – metoda ročních období

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: cooltownstudios.com, interior-data.com, flooringhunt.com, dreamingdecor.com, amazingdecoration.com, homedecorhousedesig.com, zimbio.com, madaboutthehouse.com
Kombinace barev v interiéru – metoda ročních období

Tentokrát si projdeme velmi specifickou metodu ladění barev v interiéru. Jedná se o dělení na jarní, letní, podzimní a zimní paletu barev, která se používá i při barevné typologii ve vizážistice. V zásadě platí, že v každé roční době je zastoupena každá barva, vždy však v určitém charakteristickém odstínu.
 
Jarní
Na jaře se příroda probouzí a hraje svěžími barvami. Představit bychom si měli především rozkvetlou louku, žluté narcisy, červené tulipány, světlou zeleň nových lístků a poupat, modřence a blankytně modré nebe. Jarní paleta nabízí teplé, lehké, přívětivé barvy. V základním tónu se objevuje vždy žlutá. Jsou to živé, ale přesto nikdy ne ostré tóny. Typické odstíny jarní přírody jsou vždy veselé a měkké.

 

 

Letní
Typicky letní barvy přináší levandule, růže a dozrávající jahody, maliny a třešně. Zelená tráva ztratila na své svěžesti, vše je jakoby v oparu. Letní paleta barev má základní modrý podtón, všechny barvy jsou lehce našedlé. Odstíny jsou chladné, decentní, jemné a zdrženlivé. Barevná škála je sice bohatá, přesto jsou tyto odstíny tlumené a lomené. Představte si každou barvu jakoby v mlze či v závoji a budete mít jasno. Tato paleta se hodí se především do ložnic a pracoven. Použijete-li letní barvy pro zařízení místnosti, vytvoříte decentní a elegantní interiér.

 

 

Podzimní
Příroda v tomto období vše oblékne do pestrobarevného hávu – najít lze i velmi kontrastní kombinace. Představte si modrofialovou barvu hroznů a červeň a žluť opadávajících listů. Podzimní paleta obsahuje tedy teplé a zemité odstíny. Barvy jsou syté a zemité, mají vždy načervenalý tón. Ten dává všem barvám charakteristický nádech, který připomíná dopadající sluneční paprsky. Použitím těchto barev zútulníte každý velký pokoj a vytvoříte příjemnou atmosféru. Tato paleta se nejvíce hodí do rustikálně zařízených interiérů, ale není to pravidlem.

 

 

Zimní
Vše je pod sněhem, svítí-li slunce, má chladnou žlutou barvu a obloha je ledově modrá. Pro zimní krajinu je typický kontrast černé a bílé, který oživují jen červené bobule, tmavě zelená barva jedlí apod. Zimní paleta představuje studené až ledové odstíny. Jsou to jasné, zářivé barvy spolu s kontrastní černou a bílou. Základní podtón je modrý. Interiéry v těchto barvách jsou chladné, moderní a někdy až extravagantní. Kontrasty a protiklady – to jsou typické kombinace zimy.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama