Úvod > bydlení > Jak vypravit dítko do škol(k)y

Jak vypravit dítko do škol(k)y

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: vtrave.cz, SXC
Jak vypravit dítko do škol(k)y

Každý, kdo už svého potomka vypravoval do školky či školy ví, že jsou tyto okamžiky určitými mezníky ve vývoji dítěte. Zatímco některé děti obě změny nesou špatně a často s pláčem, jiné se do školek a škol těší. Jak dítě na nový režim připravit, co pořídit a jak případně kočírovat dětský smutek z náhlé změny? Poradíme vám!

 

 

Školka – první dětská „povinnost“
Ať už si to uvědomuje či ne, školka pro dítě představuje první povinnost a i určitou zátěž. Pravidelné vstávání, vypravování se někam na čas, a režim ve školce, který je určitě pevnější než ten domácí. Zásady přípravy dítěte na tuto změnu by se daly rozdělit do následujících bodů:
 O školce mluvíme vždy pozitivně – žádné věty typu „Počkej ve školce, tam Tě naučí“. Rovněž eliminujeme kamarádky, které mají tendenci předpovídat častou nemocnost z MŠ a straší tím nejen matky, ale i samotné děti. Prostě o školce jen v hezkém – krásné místo plné stejně starých dětí, kamarádi, možnost hry, zkrátka samé klady.
 Využít dnů otevřených dveří – některé školky dělají i přijímací pohovory přímo s dětmi, někde jsou pouze dny otevřených dveří. I když váš diář přetéká povinnostmi, najděte si v tento den čas, je to pro dítě důležité.
 
Podívá se na veselé obrázky v budově, prohlédne si svou budoucí třídu a už bude vědět, kam jde. Opět se zdržte veškerých negativních komentářů typu - tady mají ale nešikovně řešené dveře, tady je ale vedro, atd. - dítě vše vnímá.

 

 


 Seznam věcí, které dítě potřebuje – většina školek ho rovnou dává s dokumenty o přijetí, někdy visí na webových stránkách. Pro děti, které jsou navíc v novém prostředí, je velmi stresující, když jim chybí něco, co všichni kolem mají. Vám se to může zdát jako maličkost, pro ně je to nepříjemnost. Všechny věci také společně podepište, ukažte dítěti, co tam píšete a jak to vypadá, aby si své věci poznalo i podle podpisu.
 Kamarád – je samozřejmě prima, když má dítě stejně starého kamaráda, který s ním nastoupí do školky, případně sourozence, který už tam chodí, nicméně pokud toto není možné, nabídněte dítku, aby si s sebou do školky (alespoň v prvních dnech) vzalo nějakou svou oblíbenou hračku (ideální je plyšák), která mu pomůže překlenout případné stesky.
 Postupně – i v případě, že je dítě společenský rebel, zvykejte ho na MŠ postupně, není dobré ho hned první den nechat i spát po obědě a vyzvednout si ho jako poslední. Ideální jsou první dny, týdny dopolední docházky – tedy tzv. PO O, a když je dítko s kolektivem sblížené a zná učitelky i režim, navrhnout mu spaní po obědě (tedy PO SPA). Ve školce přece spinká i Anetka, Tomášek…
 Mluvte spolu – je nám jasné, že do MŠ pro dítě většinou dobíháte z posledních sil a po celodenním pracovním shonu máte už všeho nad hlavu, ale je nutné najít zbytky energie k poslechu vyprávění dítka o svých zážitcích. Povídejte si s ním, co ve školce zažilo, co mělo dobrého k obědu, jaké tam má kamarády, atd. Dítě se na vás celý den těší a není nic horšího než dočkat se protivného, utahaného rodiče, který je za vše okřikuje a nesdílí radost.
 Důležitost – vzbuďte v dítěti pocit důležitosti, že už je velký školkař. Nejen, že mu tento pocit bude dělat dobře, ale také ho posílí v případných chvilkách stesku.
 Loučení – ačkoliv budete mít první den na kahánku, nelučte se s dítětem, jako kdybyste se neměli vidět roky. Stačí běžné rozloučení, jako když např. jede k babičce a dědovi, a hlavně, bez pláče či nějakých srdceryvných projevů o tom, jak se vám bude stýskat. Samo dítě bude mít s odloučením problémy a ještě vidět plačící maminku, to moc nepřidá. Pokud dítko při loučení pláče, hezky (a v klidu) mu vysvětlete, že si jen chvilku pohraje a vy zase přijdete a předejte ho učitelce. Zdlouhavé objímání by mohlo žal ještě zvětšit. Většinu dětí slzičky po pár týdnech přejdou.
 Kroužky – i když máte možná o zálibách svého dítka jasnou představu, s kroužky a dalšími aktivitami ještě počkejte. Pro dítě je toho v počátcích až až a další obdobná činnost mimo domov by mohla být zbytečně zatěžující.

 

 

U školních dětí se více méně jedná o podobná pravidla jako u těch školkových, jen s tím, že jsou to děti starší, vyspělejší. Je vhodné pořídit prvňáčkům psací stůl (optimálně tzv. rostoucí) a zajistit místo pro klidné učení, což by ovšem mělo být samozřejmostí. Rovněž nezapomeňte nakoupit budoucím prvňáčkům VŠECHNY pomůcky, které mají mít, a to ideálně VČAS! Na nákup vyrazte s dětmi a umožněte jim, aby si alespoň některé věci vybraly dle svého přání. Praktická stránka věci pak už bude jen na vás…
 
Učit předem – ano, či ne?
Velmi často diskutovanou otázkou je, zda mají být předškolní děti připravovány na výuku doma a zda je vhodné je učit písmena a číslice předem. Obecně platí, že pokud děti samy jeví o vzdělávání zájem, proč ne, ale příliš násilné biflování před vstupem do školy by mohlo v dětech spíš vyvolat nechuť k učení. Navíc extrémní znalosti před zahájením školní docházky často vedou k tomu, že se dítě ve třídě nudí a zlobí ostatní. Tedy stejně jako jinde i zde platí zlatá střední cesta...
 
A opět buďte v přístupu ke škole pozitivní – motivujte dítě, že je bezva, že se naučí číst, že si pak budete předčítat společně pohádky, zkrátka se snažte vyvolat v dětech pocit, že se mají na co těšit a že je pro ně škola přínosem.

 

 

Ať už se vaše dítko chystá do školky či do školy, vězte, že tyto přechody jsou pro děti daleko náročnější než pro samotné rodiče. Buďte jim na jejich cestě oporou a podporujte je ve všech krocích. Nezapomeňte, že vy už toto všechno máte za sebou, ale pro ně je to naprosto NOVÉ…

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama