Úvod > bydlení > Jak kombinovat barvy v interiéru – část 1.

Jak kombinovat barvy v interiéru – část 1.

Rubrika: Jak na barvy v interiéru    Vyšlo:
Autor:    Foto: COLOR & FASHION TRENDS BY KAY, Archzine.org, Barbaragilbertinteriors.com, Belightsoft.com, Worldpress, Seraphicstudio, Hueinteriors
Jak kombinovat barvy v interiéru – část 1.

Někdo má pro barvy cit a jejich kombinování je pro něj hračkou. Kdo není touto schopností obdařen, může si pomoci barevným kruhem. A jak tedy barvy kombinovat? Na výběr máme několik druhů schémat. Pojďme se na ně detailněji podívat.
 
Monochromatické schéma
Jedná se v podstatě o metodu tón v tónu, kdy volíme jen jednu základní barvu a tu v místnosti jenom zesvětlujeme a ztemňujeme. Vše je s minimálním kontrastem, kombinujeme tedy jen jednu barvu. Jde o odstupňování barvy od světlých po tmavé odstíny: světlezelená a tmavě zelená nebo červená – ve stupnici načervenalé béžové přes losovou až barvu mědi a červenohnědé, v tomto případě hrozí fádnost a monotónnost celého interiéru.  Abychom tomu předešli, je dobré doplnit celek kontrastními barvami v malé ploše – v tomto případě modrou nebo listovou zelení. Na druhou stranu bývá takto zařízený interiér celkem příjemný pro oči, a to i v jinak poměrně agresivních odstínech.

 

 

Analogické schéma
Tato metoda je založena na barvách ležících v barevném kruhu vedle sebe. Jde tedy o sousedící barvy – například žlutou a zelenou nebo modrou a zelenou. Interiér působí harmonicky, ale přesto není fádní a nudný. Pozor dejte na přesné odstíny obou barev, aby k sobě vzájemně opravdu ladily. Tuto kombinaci je vhodné doplnit neutrální barvou nebo dekorem dřeva, kamene apod.

 

 

Komplementární schéma
V tomto případě jde o barvy ležící v kruhu naproti sobě. Mluvíme tedy o kombinování protikladných barev.  Tímto způsobem dosáhneme výrazného, ale někdy až rušivého efektu. Ladit bychom měli barvy vzájemně doplňkové (například žlutá s fialovou). Barvy ležící v kruhu proti sobě podporují vzájemně svou zářivost a jas. V sytých odstínech nejsou pro interiér příliš vhodné, ale kombinace jejich tlumených tónů působí velmi rafinovaně.

 

 

Triadické schéma
Toto schéma, nazývané též tříčlenné kombinujeme tři barvy rovnoměrně rozložené v kruhu ve tvaru rovnostranného trojúhelníku. Barvy jsou v kruhu rozložené na třetiny po 120 stupních. Tyto kombinace jsou dynamické a nejsou pro každého.

 

 

Splitkomplementární schéma
Tuto metodu lze nazvat také ,,měkkým" kontrastem. Základní barvu doplňují dvě barvy, nacházející se shodně po obou stranách od jejího doplňku – protilehlé barvy. Na rozdíl od ,,ostrého" kontrastu je tato varianta často pro oko příjemnější. Také nabízí větší prostor pro vyvážení teplých a studených barev. Ideální odskok od protilehlé barvy je 15-30°. Čím menší hodnota, tím jsou barvy podobnější a blíže k barvě kontrastní. 

 

 

Tetradické schéma
Tato metoda nese též název dvojkomplementární nebo dvojkontrast. Schéma je tvořeno dvojicí barev a jejich doplňky – barvami protilehlými. V barevném kruhu vlastně kombinujeme barvy spojené obdélníkem. Menší rozestup mezi dvěma základními barvami dá celku menší napětí. Při práci s ním je třeba dát si pozor na vazby jedné barvy s protějškem barvy sousední.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama