Úvod > bydlení > Dům s francouzskou aurou

Dům s francouzskou aurou

Rubrika: Na návštěvě    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 11
Autor:    foto Ivan Bárta
Dům s francouzskou aurou

Vesele modré okenice, rozlehlé terasy, dva krby i některé. vybavení domu by možná mohly připomínat venkovské rodinné sídlo v Provence. To byste se ale pořádně zmýlili! Tento výjimečný dům totiž najdete na Moravě.

Podle designérky Anny Love, která zařízení domu včetně několika koupelen navrhovala, jde o kompozici různých stylů, kterou by nazvala „stylem dneška". „Žijeme s otevřenými hranicemi a exotické prvky se přirozeně prolínají s klasickými. Použila jsem zde také tu dobrou část z francouzského stylu, ačkoli je těžké ji vyjádřit, uvážím-li množství směrů, které se ve Francii objevily během staletí. Vždy se snažím vytvořit harmonii souhry materiálů, nábytku i textilu různého původu," vysvětluje Anna.

Z KONÍRNY DOMÁCÍ KINO
Přestože je dům vlastně jen víkendový, protože majitelé - manželé Martin a Alena - jsou pracovně vázáni v Praze, na vybavení nešetřili. Snažili se vytvořit místo, kde se budou cítit mimořádně dobře. Začalo to tak, že koupili jen pět let starou nemovitost na nádherném místě v převážně zalesněném kopci s tím, že ji zásadně přemění. Tehdy byste tu našli jen malou obytnou část v přízemí, navazující konírnu, dílnu, garáže a neobytné podkroví. A dnes? V podkroví leží dvě apartmá pro hosty a soukromá část rodiny s ložnicemi, pracovnou a budoárem, v přízemí pak další privátní rodinná část (kuchyň s jídelnou i malým obývákem a část společná - velký obývací pokoj ), biliárová místnost, malé domácí kino, veranda, terasa a bazén se saunou.

ALENA S ANNOU
„Nemáme s mužem rádi, když je dům zařízený pouze v jednom stylu, rádi kombinujeme více stylů dohromady. Třeba moderní klasické zařízení s exotickým nebo třeba se stylem art deco, ve kterém je zařízena jedna z koupelen a biliárová místnost," říká Alena. Proto jsme si přizvali ke spolupráci zkušenou designérku Annu Love, Francouzku, která žije a provozuje vlastní návrhářské studio AZL Interiors v Praze. „Potkali jsme se při zařizování kanceláří. Doma nám pak ještě radila s barvami a postupně jsme se skamarádili," vysvětluje Alena. Anna Love chtěla vytvořit jemný a elegantní, pohodlný a reprezentativní interiér, který nevypadá okázale.

LADÍ MATERIÁLY I BARVY
Už před výběrem materiálů na podlahy, krby nebo na dřevěný strop v obývacím pokoji měla základní barevnou představu celku. Od jejich barevnosti se pak odvíjely barvy nábytku i textilních dekorací. Podlahy jsou buď masivní dřevěné - v přízemí z teaku, v patře z růžového dřeva, nebo je tvoří italská keramická dlažba s přírodním vzhledem a zemitými odstíny, která v různých částech domu střídá barvy a složení vzorů. Na podlaze ve vstupní chodbě a na stupnicích hlavního schodiště do patraje použitý mramor.

RŮZNÉ BARVY STĚN
Stejně jako se souhrou materiálů si pohrála Anna i s barevným laděním stěn. I když je každý pokoj jiný, všechny spojují jemné odstíny pastelových barev a většinou odlišná barva stropu a stěn. „Při výběru barevnosti stěnjsem vycházela z odstínů použitého kamene, dřeva a textilu. Tady byly všechny základní materiály velmi ušlechtilé, takže jsem je nemohla umlčet ostrými barvami," dodává Anna. Dveře v domě jsou z masivu, natřené na bílo, a aby odlehčily interiér, většinou mají prosklení. Dekory pískování navrhovala také Anna.

STAROŽITNOSTI I MÓDNÍ VLNY
Když se procházíte domem, na každém kroku se přesvědčujete, že původ zařízení bytu je vskutku různorodý, a přitom vytváří příjemnou harmonii. Vzájemnou symbiózu tu sdílí jak moderní klasický nábytek (z interiéru bývalého domu) a kusy vyrobené na zakázku (ložnice ve stylu Ludvík Filip), tak asijský nábytek z prodejny Snel Furniture v Loděnicích u Berouna nebo další exotické zařízení. Najdete tu ovšem i renovovaný bazarový nábytek či klasické starožitnosti. Pozadu nezůstává ani osvětlení. V chodbě za vstupními dveřmi vás přivítá starožitný kubistický lustr, v klasické kuchyni moderní svítidlo, v malém obývacím pokoji vitrážové lampy tiffany, vyrobené podle návrhu na zakázku, a ve velkém exotická svítidla z prodejny Le Patio.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama