Úvod > bydlení > Tajemství dobrého osvětlení

Tajemství dobrého osvětlení

Rubrika: Technika v bytě    Vyšlo:
Autor:    Foto: homeconceptdecoration.com, corearchitect.co.uk, homes-interior.com, interiordesignblogs.net
Tajemství dobrého osvětlení

Ačkoliv bývá často přehlíženo a podceňováno, je důležitou součástí každého interiéru. O čem že je to řeč? No přece o správném osvětlení! Dobré osvětlení není podstatné jen z praktického hlediska, nýbrž bychom při jeho výběru a instalaci měli pomýšlet také na celkový vliv světla na daný interiér. Hra se světlem je totiž jedním z nástrojů, s jehož pomocí lze vcelku snadně a velmi efektivně ovlivnit schéma vnitřních prostor. Světlo má potenciál oddělit či sjednotit jednotlivé části místnosti, dosáhnout příjemné atmosféry a zútulnit a zosobnit náš obytný prostor.

 

 

Světlo je tedy dobrým pomocníkem při zařizování interiéru a má velký potenciál leccos vylepšit. Ale pozor, nevhodně zvoleným osvětlením se dá naopak mnoho pokazit. V následujícím článku se dozvíte několik užitečných rad pro dosažení toho správného osvětlení.

 

 

Typy osvětlení
Nejprve je dobré si ujasnit, jaké typy osvětlení můžeme využít. Základním stavebním kamenem dobrého nasvícení interiéru je tzv. centrální osvětlení (centrální lampy nebo lustry), které podle potřeby či pro dosažení žádané atmosféry doplňujeme dalšími světly (stolní lampy, bodová světla apod.). Než se však pustíme do osvětlování obytných prostor, musíme mít na paměti také finanční stránku věci. Je dobré si ujasnit, co všechno a čím chceme osvětlovat. Osvětlení by však vždy mělo být funkční, jinak se daný interiér může stát až neobyvatelným.

 

 

Není místnost jako místnost
Dalším důležitým bodem úspěchu je respektování charakteru a funkčnosti jednotlivých místností – to znamená zachování či ještě lépe podtržení atmosféry daného pokoje. V kuchyni a obývacím pokoji je příhodné zkombinovat centrální osvětlení například s několika LED bodovými světly, což dohromady vytvoří zajímavé textury na volných plochách zdí nebo oddělí jednotlivé části místnosti. Ložnice a místa určená k relaxaci by měla být opatřena světly působícími uklidňujícím dojmem.
 
Na rozdíl od výše zmíněných místností by při instalaci osvětlení v prádelně, dílně a podobných prostorách určených pro práci měl být důraz kladem především na funkčnost osvětlení, tedy na dostatečné nasvícení všech pracovních ploch. Jinak řečeno, dosažení vyváženosti dekorativního a praktického aspektu osvětlení je obtížné, ale velmi důležité.


Hra se světlem a stínem
Světlo je sice základ, ale bez přítomnosti stínu by interiér postrádal atmosféru. Díky kombinaci světla a stínu totiž lehce dosáhneme různých efektů – například vytvoření textur nebo akcentace požadované části místnosti. Oči člověka se automaticky upírají k nejsvětlejšímu bodu. Pokud tedy chceme nějaký objekt či část interiéru zvýraznit, dosáhneme toho pomocí nasvětlení.


Několik rad na závěr

  • Při vytváření rozpočtu k vybavení interiéru věnujte dostatečnou část financí právě pro osvětlení – je to velmi důležitá součást obytných prostor.
  • Vyhněte se zaběhnutým klišé a zkuste při výběru osvětlení trochu experimentovat.
  • Snažte se využívat světelné zdroje šetřící energii.
  • Pokud si nejste jisti s výběrem a rozložením osvětlení nebo pokud vám došly nápady, obraťte se na interiérového designera.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama